МАЙСТОРИ НА ДЕТСКАТА ЛИТЕРАТУРА
Издателство поискало от нея, рисуваните й герои да "четат молитви" вечер
110 години от рождението на създателката на мумините Туве Янсон
Автор : / 3491 Прочита 3 Коментара
Тувее Янсон и нейният "мумински свят" / Колаж: Мирослава Павлова/Dir.bgШведскоезичната литература сякаш е създадена за приказки. Като започнем с любимите детски герои като Пипи, Роня, Карлсон и Емил от Льонeберя на Астрид Линдгрен и стигнем до симпатичните муминтролове на финландската писателка Туве Янсон, всичко е толкова забавно, че въздейства като магия не само на децата, но и на възрастните.
И неслучайно Янсон е носител на най-високото международно отличие за детска литература - наградата на името на Ханс Кристиан Андерсен (1966).
Туве Янсон на 8 ноември 1971 г. в Япония / Снимка: Kyodo News Stills via Getty Images
Туве Янсон напусна нашия свят на 87-годишна възраст през 2001 година, но нейните "мумини" продължават да живеят в умовете и сърцата на много читатели.
И не само историите им, но и симпатичните им образи, запечатани в илюстрациите на самата авторка.
Туве Янсон / Източник: tovejansson.se
Туве Янсон е един от най-производителните перфекционисти, които човек може да си представи. Творчеството й се състои от множество разкази, романи, пиеси, оперни либрета, стихотворения, песни, комикси, карикатури, илюстрации, корици на книги, рисувани картички, портрети, пейзажи, натюрморти, стенописи, олтарни картини, декоративна живопис, стъклописи, афиши, реклами и...
Човек се чуди, какво ли е изпуснал в изреждането на това мащабно амплоа?!? Талантът на Янсон да пише и рисува, както и чудовищната й работоспособност, респектират с мащабите и въздействието си.
Хиляди хора по света се зареждат с позитивизъм в нейния "мумински свят". Днес ни изглежда чудновато, че симпатичните му "обитатели" са минавали през строга цензура, за да стигнат до нас, но това е факт.
Муминтроловете на Янсон не са били възприемани еднозначно. Някои издатели дори си позволявали да се намесват в авторските права на създателката им.
Така например от немско издателство поискали от Янсон да ги представи като набожни създания, които всяка вечер преди лягане "четат молитви"?...
Подобни нелепости силно ядосвали писателката и веднъж тя гневно изразява гнева си с ирония: "Чувствам се като майката от Библията, която предпочита да се откаже от детето си, вместо да го види разрязано на две".
Туве Янсон / Източник: tovejansson.se
Самата Янсон е загадъчна личност - води потаен и почти отшелнически живот. Вероятно по този начин се е съхранявала от външния свят и неговите враждебни страни.
И тя създава един друг свят - муминския. Той изглежда като красиво бягство в света на приказките, където всичко е възможно. И сигурно заради това се харесва на милиони хора по света.
Трябва да отбележим, обаче, че в Муминската долина живеят не само муминтроли, но още много други "видове": мюмли, хемули, хатифнати, мори, филифьонки и още много чудновати и чудесни същества.
Четейки за тях, ние постоянно се питаме, що за фантазия може да роди тези създания? Що за човек е била самата Туве Янсон?
Тя е родена преди 110 години, на 9 август 1914 година в Хелзинки, в семейството на скулптор и художничка-график.
Туве била голямата сестра на две момчета, едното от които ще стане фотограф, а другото - литератор като нея.
Самата тя завършва илюстрация и живопис. Семейството било от говорещото шведски малцинство във Финландия.
Муминтролската поредица се ражда в периода между 1945 и 1970 година. Започната е като комикс. Днес е преведена на повече от 30 езика. По нея са създадени телевизионни сериали, пиеси, песни, опера и музей.
Във Финландия и Япония пък има тематични паркове, посветени на мумините.
Както вече споменахме, Янсон рисува в различни жанрове - от карикатура до фреска. Сред работите й има и илюстрации на творбите на големи автори.
Илюстрирала е "Алиса в страната на чудесата" на Луис Карол и "Хобитът" на Толкин.
Жителите на Хелзинки пък могат да видят три нейни стенописа в града.
Туве Янсон в дома си / Източник: Архив към изложбата на посолството на Финландия в България, 2014 г.
Днес някои непременно държат читателите да знаят и една много интимна страна от живота на Янсон - че е имала партньорка - графичката Тулики Пиетила (1917-2009), с която са били неразделни от 1956 година и са пътували заедно из Европа.
Всъщност, както може да се предположи от професионалните интереси на двете дами, връзката им не е била само интимна.
Двете имали общ пътеки в творчеството и намирали покоя да осъществяват идеите си, далеч от хорското любопитство на остров Кловхару. Там Туве Янсон създава разказите си за възрастни, събрани в сборника "Пътуване с лек багаж" (1987).
По онова време писателката вече минавала 60-те и сама признава, че се чувствала "пораснала". "Опитваш се да пишеш звучащи по детски истории може би не точно за децата, а за себе си. Но после изведнъж героите, които описваш, порастват, променят се. Не казвам, че се развиват, но се променят, така както и ти самият се променяш с течение на годините. И внезапно вече не пишеш за деца", казва тя в едно свое телевизионно интервю по повод издаването на сборника.
Що се касае до мумините, то в книгите на Янсон се срещаме с невероятни герои от техния голям "род": Муминтрол, мама Муминка, татко Мумин, Мюмлата и Малката Мю.
Техните истории се развиват в общуването им със Снусмумрик, Снорк и госпожица Снорк; със Сниф, Филифьонката, Хемулът, Мората, хатифнатите и още много други забавни герои.
През 1945 година излиза "Малките тролове и голямото наводнение".. По-късно се раждат последователно в годините: "Кометата идва", "Цилиндърът на магьосника", "Корабът на вселените (Мемоарите на татко Мумин)", "Тайнството на юни", "Омагьосана зима", "Невидимото дете", "Татко Мумин и морето", "В края на ноември", "Слушателката", "Лятна книга", "Куклената къща" и др.
През 1968 година Туве Янсон издава автобиографичната си книга "Дъщерята на скулптора". През 1974-а написва оперното либрето на "Muumiooppera", а през 1978-а издава в съавторство с брат си Ларш Янсон "Mumin 3-10". По произведенията й са създадени много филми: "Tove", "Комета в Муминленд", "Mumin na Azurni obali" и др.
Туве Янсон умира на 27 юни 2001 година в родния си Хелзинки.
Днес много читатели са заинтригувани от личността й заради прелестните истории, които ни е оставила. В тях има крилато въображение, сладкодумие и поучителна история без дидактика. Затова са толкова любими на децата - в тях няма "размахване на пръст". Те не назидават, а напротив - с един топъл тон развиват сюжета в дух на дружелюбие и полет на фантазията.
А животът на Туве съвсем не е бил лесен. Баща й заминава на фронта, когато тя и братята й имат най-голяма нужда от него. Семейството остава сплотено в най-трудните моменти, защото "думата", на която били научени от малки е "почтеност".
Тя ще добави към този принцип още няколко, от които не се отклонява през целия си живот: всеотдайност, страст и обич.
Външно ексцентрична, Туве използвала облеклото и поведението си като защитен щит срещу враждебността на околния свят. Такава била още от тийнеджърка, когато сама си ушила кожен панталон от различни животински кожи - котешка, козя и заешка. Моделът бил с широки крачоли и стегнат в ханша.
Може да се каже, че младата Янсон е първопроходчик в модата на този тип панталони. Целта й - да бъде забелязана, не била самоцелна, а артистичен начин да привлече вниманието на околните.
Обичала много чичовците си - все професори по естествени науки. Един от тях - Ейнар - професор по химия и фармация, бил страхотен сладкодумец и неин любимец. Вероятно именно чичо й Ейнар запалил у нея страстта към разказвачеството и смелия ексцентризъм. Чичото на всеки Великден изстрелвал в небето фойеверки над остров Блиндьо и карал децата да си пожелаят нещо хубаво.
Тези спомени се запечатват завинаги в паметта на бъдещата писателка.
В по-зрелите си години, когато вече имала собствено ателие, Туве Янсон често ще се връща към детството и най-хубавите му мигове. Ще разказва и за първата си любов - млад философ, за когото начертала толкова много въображаеми планове за съвместно бъдеще, че накрая "зарязала реалността", т.е. философа.
А знаете ли, че прототип на първия Мумин бил всъщност философът Имануел Кант, или по-точно - негова карикатура? А в образа на мама Мумин, Туве Янсон пресъздала майка си.
Историите, които сътворява, й спечелват милиони приятели по света. Туве Янсон получавала над две хиляди писма годишно от почитатели, предимно деца. И знаете ли, тя отговаряла на всяко от тях, без изключение.
Нейните скандинавски троли - белички, закръглени, с малки уши и лапички, симпатични създания, "направо карат човек да ги пощипне и няма как да не ги заобича", казва един критик. Това чувство на топлота и емпатия изпитват всички читатели на Янсон. Тя умее да създава близост и да учи на разбиране, без да поучава.
Преди 10 години, за 100-годишнината от рождението на писателката, в плевенската Регионална библиотека "Христо Смирненски" бе изложена експозиция с творби на Туве Янсон, любезно предоставени от посолството на Финландия в България. Изложбата "Туве Янсон - живот и творчество" представи внушителната кариера на финландката като художник, илюстратор, карикатурист, създател и автор на мумините и техните приключения.
Изложбата обхващаше всички периоди от богатото творчество на авторката, включително репродукции на сюрреалистичните й картини от 30-те, на нейни модернистични произведения от 50-те и на по-абстрактно изкуство от 60-те и 70-те години на ХХ век. Разбира се, специално място бе отделено и на мумините - литературните герои, които донасят световна слава на Янсон.
Туве Янсон - цитати
"Има един период от живота, който няма нужда да бъде развалян от безпокойство и отговорности. Начинът, по който се събуждаме, е важен, защото трябва да се справим с всеки дълъг ден. Нашето детство е нашето утро".
"Нещата изглеждат доста несигурни и точно това ме прави спокойна".
"Да започнеш пътешествие през нощта е най-чудесното нещо на света".
"Може би страстта ми не е нищо особено, но поне е моя".
"Изведнъж усети такава радост, че му се дощя да остане сам. Запъти се бавно към бараката за дърва. А когато вече никой не го виждаше, хукна да бяга. Тичаше през кишавия сняг, със слънцето в гърба си, тичаше просто така, защото беше щастлив и не мислеше за абсолютно нищо".
"София се възползва от най-лесния изход за нуждаещите се и ужасените - тя заспа".
Тувее Янсон и нейният "мумински свят" / Колаж: Мирослава Павлова/Dir.bg
"Трябва да тръгнеш на дълго пътешествие, за да осъзнаеш колко чудесен е домът".
"Не гледай толкова ядосано - прошепна бабата. - Това е социален живот и трябва да се изтърпи".
"Никога не можеш да бъдеш съвсем свободен, ако се възхищаваш на някого прекалено много"
"Странно нещо са пътеките и реките. Виждаш ги и изведнъж се разстройваш, искаш да си някъде другаде - вероятно там, където водят те."
"Понякога всичко, което трябва да направиш, за да успокоиш някого, е да му напомниш, че си до него."
"Никой, който яде палачинки с конфитюр, не може да бъде толкова ужасно опасен."
"Даже най-тъжните неща престават да бъдат тъжни, ако се отнасяме към тях правилно."
"Искам само да живея спокойно, да садя картофи, и да мечтая."
Еми МАРИЯНСКА