СВЕТОВНО КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО
Вицепрезидентът Илияна Йотова ще открие изложбата на тракийските съкровища в музея "Дж. Пол Гети" в Лос Анджелис
Четиринадесет музея от България с общо над 150 предмета ще участват в изложбата "Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция" в музея "Гети"
Редактор : / 69 Прочита 0 Коментара
Всеки предмет в изложбата в музея "Гети" в Лос Анджелис е ценен - ако не със скъпоценния си материал или естетическите си качества, то с историческата информация, която носи, каза кураторът на експозицията доц. Маргарит Дамянов (Снимка: БТА/ Архив)Гробни дарове от Дуванлийския некропол и Панагюрското златно съкровище ще бъдат изложени в музея "Гети" в САЩ
Вицепрезидентът Илияна Йотова ще бъде на посещение в Лос Анджелис, САЩ, по повод откриването на 3 ноември на изложбата "Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция" в световноизвестния музей "Дж. Пол Гети", съобщиха от прессекретариата на президентската институция.
По покана на музея инициативата се провежда под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова. Съорганизатори на изложбата са Националният археологически институт с музей (НАИМ) при Българската академия на науките (БАН) и Министерството на културата. В експозицията българските артефакти са над 90% от всички експонати. В изложбата участват 14 български музеи с над 150 предмета в изложбата. Тя ще продължи до 3 март 2025 г.
Идеята за проекта е от 2018 г., но реализирането се забави заради пандемията от COVID-19. При посещението си в България в процеса на подготовка директорът на "Гети" д-р Тимъти Потс и негови колеги проведоха срещи и с вицепрезидента Йотова, посочват от президентството.
Оттам допълват, че ден преди откриването на изложбата, на 2 ноември, вицепрезидентът ще отбележи заедно с учениците от Българско училище "Св. св. Кирил и Методий" в Лос Анджелис Деня на народните будители. Йотова ще разговаря с представители на българската общност от Западния бряг. В програмата на вицепрезидента е предвидена среща още с местните власти на Лос Анджелис.
Изложбата в "Гети" е пример, че България ще бъде лице на Европа с древната култура по своите земи на западния бряг на САЩ
Преди дни на пресконференция по повод изложбата в Националния пресклуб на БТА директорът на НАИМ-БАН доц. Христо Попов каза, че първите запитвания към българската страна от музея "Гети" били преди повече от седем години. "Хубаво е, че тази изложба показва партньорството между важни институции. Експонатите са вече месец в Лос Анджелис", посочи доц. Попов.
Екатерина Джумалиева, директор на дирекция "Културно наследство, музеи и изобразителни изкуства" в Министерството на културата, каза, че министерството от години се занимава с координация на национални музейни експозиции в чужбина. През 2020 г. е сключено споразумение с музея "Гети", което позволява български реставратори да отиват на специализации там, добави тя.
Всеки предмет в изложбата в музея "Гети" в Лос Анджелис е ценен - ако не със скъпоценния си материал или естетическите си качества, то с историческата информация, която носи. Това каза също пред БТА кураторът на експозицията доц. Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей - БАН (НАИМ-БАН).
Четиринадесет музея от България с общо над 150 предмета ще участват в изложбата "Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция" в музея "Гети". Българските предмети представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата. Експозицията ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 г.
Доц. Дамянов отбеляза, че "Древна Тракия и античният свят" е част от цикъл изложби, организирани от музея "Гети", озаглавен "Античният свят в контекст". Той представя различни древни култури, граничещи и взаимодействащи с т. нар. класическа античност на Древна Елада и Рим. "Затова проектът акцентира не просто върху богатствата на Древна Тракия, а върху нейното място в рамките на големия античен свят - например чрез контактите ѝ с древна Атина или с Персийската империя. Тези връзки могат да се проследят още по-назад във времето, до късната бронзова епохата и времето на микенска Гърция", отбелязва доц. Дамянов.
"Връх Викторио: лъжи за злато": Историята на най-голямото откраднато съкровище в американската история