СПЕЦИАЛЕН ГОСТ
Ива Свещарова: Тялото може да се противопостави, да се разбунтува, да се освободи
"Използвам гротеската, за да освободя тялото от неговата "нормативна" красота и да му позволя да бъде необуздано, чудовищно и експлозивно", казва хореографката и артист за най-новата си продукция "Ако Афродита е чудовище"
Автор: 1942 Прочита 5 Коментара
/
Представленията на Ива Свещарова са едно от най-чаканите събития в сценичния живот на пърформанса и танца у нас всяка година.
Въпреки сложността на всички професионални роли, в които влиза, тя успешно съчетава работата си по създаване на свои самостоятелни нови продукции, на съвместни танцови проекти с Вили Прагер и организирането на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс "Антистатик".
Характерно присъствие в концепцията на нейните самостоятелни проекти е темата за женствеността, женското тяло и женската същност. Ива сякаш винаги е изследвала това поле и оставайки последователна в интереса си, създава и най-новата продукция "Ако Афродита е чудовище".
Представлението е вдъхновено от гротеската като форма на освобождаване, а границите на абсурда и "нормалното" постоянно се менят.
За това какво друго се случва в него, попитахме лично Ива Свещарова:
- Женствеността или по-скоро женската същност е тема, по която работите от години. Спомняме си "а(е)фектно" и "Съвършено розово", последното донесло Ви и номинация за ИКАР за съвременен танц и пърформанс. С какво Ви привлича тя - с противоречията, с клишетата или някаква друга нейна сложност?
- Може би ми е по-интересно преплитането между двете.
Как женствеността може да бъде преувеличена, разрушена и преосмислена и същевременно как "женската същност" не е някаква неподвижна даденост, но има възможността да се трансформира и да преминава през различни състояния.
В "Ако Афродита е чудовище" ми се струва, че точно това се изследва - не някаква статична женска същност, а начините, по които тя може да избухне, да се разпадне и да се създаде наново, през гротеската, желанието, телесността.
Твоите любими заглавия в /market.dir.bg
- Защо поставяте именно Афродита в центъра на представлението? Кое в този образ Ви привлича или искате да оборите?
- В представлението не поставям Афродита в центъра, а по-скоро я разгръщам и преплитам с други митологични и символични фигури. Образи като Медуза, Вещицата, Трите грации и Химера съществуват едновременно, като се сблъскват и трансформират.
Там, където някога Афродита е била олицетворение на нежност и красота, сега тя носи разрушителния поглед на Медуза. Поглед, който не само вкаменява, но и отваря възможности за нови светове.
Тези фигури не са статични, а динамични сили, които разместват границите.
Разкриват женствеността не само като символ на желанието, но и на неговото унищожение, като път към новото и освобождаващо.

Ива Свещарова и Вили Прагер: Избираме теми, които са важни, дълбоки и провокират артистичния ни интерес
- Представлението е обвързано с гротеската като похват. Каква свобода Ви дава тя? Обикновено я свързваме с нещо причудливо, мистериозно, но и с нещо неприятно и отблъскващо. Кой от смислите й използвате Вие?
- Гротеската ми дава възможност да работя с женското тяло извън обичайните му репрезентации. Тя ми позволява да го разширя, да го преувелича.
Обикновено в гротеската се случва някаква парадоксалност като едно нещо е едновременно комично и страшно, привлекателно и гротескно, желано и отблъскващо. Това напрежение е изключително важно за мен, защото разклаща утвърдените значения и създава нови възможности.
Използвам гротеската, за да освободя тялото от неговата "нормативна" красота и да му позволя да бъде необуздано, чудовищно и експлозивно.
- Намирате ли отговори на своите въпроси, когато работите по ново представление? И какви отговори за женствеността намерихте с "Ако Афродита е чудовище"
- Всяко представление е по-скоро отваряне на въпроси, отколкото намиране на отговори. В този проект осъзнах, че женствеността като категория е много по-гъвкава и разтеглива, отколкото сме свикнали да я мислим.
Тялото не просто изпълнява наложени модели, а може да се противопостави, да се разбунтува, да се освободи чрез преувеличение и разпад.
- Какво ще се случи на сцената на 5 април? Какво се случва, когато "тялото прегърне гротеската като форма на освобождаване"?
- На 5 април публиката ще стане свидетел на едно експлозивно пътешествие през гротеската и карнавалното - свят, в който женското тяло се трансформира, разпада и възражда в нови, неочаквани форми.
Необикновеният "жив обект" на сценографката Ралица Тонева ще стане част от нашия ритуал на трансформации, като пулсиращ и постоянно променящ се. Костюмите на Пола Попова ще превърнат телата ни в динамични и съблазнителни същества.
Музиката на Цветан Момчилов ще ни води от екстаз до разпад. Драматургията на Ангелина Георгиева ще нареди пъзела на преобръщането на очакванията.
А на сцената, ние трите, изпълнителките - Ана Петкова, Василия Дребова и аз, ще се отдадем на физическа и емоционална трансформация, водени от желанието да разкъсаме предвидимото и да потопим публиката в свят на неочакваното.
Представлението "Ако Афродита е чудовище" може да гледате на 5 април, от 19.00 ч., в РЦСИ Топлоцентрала. Билетите вече са в продажба - ТУК
