ГОЛЕМИТЕ ИМЕНА НА БЪЛГАРСКОТО КИНО
Легендата на българската операторска школа Иван Цонев на 90 (галерия)
Той заедно с Юлий Стоянов, Невена Тошева, Едуард Захариев и Оскар Кристанов създават модерната школа на съвременното българско документално кино
Редактор : / 1799 Прочита 0 Коментара

На 12 септември големият оператор Иван Цонев навърши 90, а на 14 септември във Филмотечно кино "Одеон" бе честван неговия славен юбилей с прожекция на документални филми.
Актьорът Веселин Калановски поздравява Иван Цонев (Снимка: Иван Григоров)
Иван Цонев посреща гостите на юбилея си в кино "Одеон" (Снимка: Иван Григоров)
Режисьорката Елдора Трайкова приветства юбиляря (Снимка: Иван Григоров)
14 септември 2021 г. Иван Цонев на честването му във Филмотечно кино "Одеон" (Снимка: Иван Григоров)
Иван Цонев е сред легендите в българската операторска школа. 90-годишният майстор на камерата е заснел над 120 заглавия, в някои от които е и режисьор.
Има повече от 20 награди, сред тях са отличия от националните фестивали "Златна роза" и "Златен ритон", както и от кинофорумите в Москва, Лайпциг и Лил. През 2015 г. получава и орден "Св. св. Кирил и Методий" - втора степен.
Роден е в град Гурково на 12 септември 1931 г. Завършил е Държавното полувисше училище за кинематография и фототехника в София през 1954 г.
Творческата си кариера започва в новосъздадения Младежки театър в средата на 50-те години. Неговите портрети са шедьоври на фотографията.
Заедно с фоторепортера Иван Григоров, с когото са работили заедно
14 септември 2021 г. Иван Цонев във Филмотечно кино "Одеон" (Снимка: Иван Григоров)
Велислава Дърева поздравява Иван Цонев (Снимка: Иван Григоров)
В Студията за хроникални и документални филми "Време" заедно с Юлий Стоянов, Невена Тошева, Едуард Захариев и Оскар Кристанов създават модерна школа на съвременното българско документално кино.
Снимал е филми за Анджей Вайда, Антонио Гауди, за ярки събития и фигури в българската история и култура.
През 2004 г. година излиза лентата му "Другарски срещи", на която е режисьор и оператор. Това е единственият филм заснет документално в продължение на 40 години с едни герои.
Иван Цонев на снимки през 1973 г. (Снимка: Иван Григоров)
"Най-трудно и сложно се прави простичкият филм", категоричен е киномайсторът.
"Аз твърдя, че съм от пионерите, които направиха у нас така наречената "скрита камера" - казва в интервю за Радио България Иван Цонев. - С Невена Тошева през 1965 година заснехме един филм, който се казва "Толкова ли съм лош?" Той беше за проблемите в образованието. И ако го пуснем сега, ще се окаже, че е сниман днес. Като че ли почти нищо не се е променило."
Легендата на българската операторска школа Иван Цонев на 90 (Снимка: Иван Григоров)
Иван Цонев сред приятели (Снимка: Иван Григоров)
Иван Цонев сред приятели (Снимка: Иван Григоров)
Иван Цонев сред приятели (Снимка: Иван Григоров)
14 септември 2021 г. Иван Цонев със сина си Ясен Цонев, който живее в Лондон (Снимка: Иван Григоров)
Иван Цонев е сред най-значимите творци на българското операторско майсторство със свой оригинален авторски принос за развитието на българската документалистика, като превърна хроникьорството в изкуство с висока естетическа стойност.