ИСТОРИЧЕСКИ ПОЖАРИ
Това е комунистически заговор! Да се унищожи тази чума!
"В огъня на Райхстага изгоря германската демокрация!", така историци коментират подпалването на германския парламент
Автор : / 19156 Прочита 76 Коментара
Снимки: "Изгубената България"/Getty Images/ Колаж: Петя Александрова, Dir.bgЗимна февруарска нощ.
Берлин е озарен от светлините на пламъци.
Гори Райхстагът!
27 февруари 1933 г.
Пожарът в Райхстага, 1933 г., Берлин (Снимка: Getty Images)
Властта, в лицето на управляващата тогава Националсоциалистическа партия предприема своевременни мерки за издирването и залавянето на "виновниците".
Изкупителните жертви са на лице - депутатът от Германската комунистическа партия Ернст Торглер и холандецът Маринус ван дер Любе.
Въпреки показанията на последния, който твърди, че няма съучастници в заговора за палежа и е действал абсолютно сам властта решава да докаже противното.
Възможно ли е подпалвачът да е само Ван дер Любе?
Обвиняемият за палежа Маринус ван дер Любе (Снимка: Getty Images)
"Това е комунистически заговор! Да се унищожи тази чума!", призовава Адолф Хитлер. Режимът на диктаторските пълномощия намира идеалния повод за своето съществуване. Дали подпалването на Райхстага е "подарък" за нацисткия диктатор или е случайно съвпадение...
Започва ловът на леви политици.
В затворите попадат около 4000 комунисти, заедно с лидерите на социалдемократическите и либерални партии. И така разплитането на възела стига до още трима заподозрени...
Никола Пенев, Благой Попов и д-р Рудолф Хедигер.
По донесенията на келнер от локала "Байернхоф" от 9-и март тримата често се срещали с Ван дер Любе, а сметките са плащани от Хедигер. Бързо се установява, че човекът, който стои зад "д-р Рудолф Хедигер", всъщност е Георги Димитров, а Никола Пенев е Васил Танев. Пребиваването им в Германия е свързано с получените присъди в България, заради комунистическата им дейност.
Въпреки непоклатимото алиби на Димитров в нощта на пожара и липсата на познания по немски на останалите двама те престояват в затвора през шестте месеца на следствието.
Д-р Карл Вернер, прокурор по време на процеса за пожара в Райхстага (Снимка: Getty Images)
Няма солидни доказателства, но започва съдебен процес. Георги Димитров поема сам защитата си.
На нападките на немските прокурори и обвиненията срещу българския народ и в частност към тримата подсъдими той заявява:
"Мен ме обиждаха как ли не, това за мен е безразлично, но във връзка с мен наричаха и българския народ "див и варварски". Наричаха ме "тъмен балкански субект", "див българин". Много по-рано от онова време, когато германският император Карл V говореше, че по немски той беседва само със своите коне, а германските дворяни и образовани хора пишеха само по латински и се стесняваха от немската реч, във "варварска" България светите братя Кирил и Методий създадоха и разпространиха древно българската писменост.
Българския народ с всички сили и с всичкото си упорство се бореше против чуждото иго. Затова аз протестирам против нападките върху българския народ. Аз нямам основание да се срамувам, че съм българин, аз се гордея, че съм син на българската работническа класа".
Тримата българи са оправдани, но остават в затвора заради неясноти, свързани с тяхното гражданство. България не желае да ги приеме, но СССР ги обявява за съветски граждани. А след освобождаването им, всеки поема с ново назначение.
"В огъня на Райхстага изгоря и германската демокрация!", казват някои историци.
В пламъците на Райхстага изгоря и истината за неговите подпалвачи.
Години наред светът наддава ухо за непотвърдени факти и слухове. Налага се версията, че истинските деятели са нацисти, а целта е да бъде дискредитирана Германската комунистическа партия. Да бъдат развързани ръцете на националсоциалистите за окончателна разправа с "чумата", наречена "комунизъм".
На тезата за "единствения" подпалвач се противопоставят доказателства за неподготвеността и невъзможността му да предизвика такъв мащабен пожар. Бил ли е дори в сградата?
В какво сме склонни да вярваме днес?
Въпроси, които чакат и търсят отговори.
Снимки: "Изгубената България"/Getty Images/ Колаж: Петя Александрова, Dir.bg