ПОЗИЦИЯ
Министър Тодоров: Уволнението на Морфов или Василев не е казус на Министерството на културата
Темите за него като министър на културата, не е конфликтът около Народния театър, а проблемът за начина на финансирането в културния сектор като цяло
Редактор : / 1476 Прочита 9 Коментара

Относно напрежението, скандала и конфликта в Народния театър, министърът на културата Найден Тодоров коментира в "Денят започва с Георги Любенов" по БНТ, че за него този казус за момента е от компетенцията на българския съд.

Министърът на културата Найден Тодоров: Трябва да пазим хората на изкуството, за да не загине самото изкуство
Темите за него като министър на културата е проблемът за финансирането въобще на сценичните изкуства и не само на тях. Проблем за него е например как един от най-старите оркестри в Разград в момента е със заплаха за съществуването си, а тази тема сякаш не съществува.
Проблем е Институтът за недвижимо културно наследство, в който 40-50 човека се налага да обгрижват над 40 000 български паметници на културата. И това за него сякаш не съществува в общественото пространство.
Министър Найден Тодоров (Снимка: BulFoto)
По думите му артистичният протест на Александър Морфов е излязъл извън границите на това, което министерството може да направи. Все пак уточни, че в министерството е открил папка, в която са събирани документи за директора Васил Василев:
"Материали от проверката, която е приключила без открити нарушения, събирани са материали за болничния на директора. Има становища, но нито едно от тях не е говори категорично за установени нарушения, които да доведат до уволнението на Васил Василев, нито пък на Александър Морфов. Това не е казус на Министерството на културата. Това е нещо, което е излязло от рамката, в която е трябвало да съществува. Вътрешен проблем, започнал по един артистичен протест на Александър Морфов, който се разрасна лавинообразно. Но този казус е право на българския съд, не на министерството."
Министърът коментира, че в учредяването на "Движение за култура" вижда закъсняла реакция на българските хора на изкуството, да поискат закон за сценичните изкуства:
"Това е нещо страхотно! Аз съм готов всячески с експерти от министерството, това нещо да се случи. Това ще помогне страшно много за развитието на българската култура. Аз говорих с "Движение за култура" и тук няма никакъв казус, защото ние сме абсолютно на едно мнение."
"Винаги, когато говорим за културата, говорим за недостиг на пари. Винаги, когато говорим за култура не говорим за култура. Това е нейният голям проблем. Никога не е ставало дума за културни политики, за това накъде ще се развива културата в България, накъде ще се развива обществото. Така че, винаги е тежка позицията за хората, които заемат тази длъжност", коментира министър Тодоров.
Твоите любими заглавия в /market.dir.bg
slide 1 to 3 of 50
Според него хроничното недофинансиране е нещо, което е част от културата от 90-те години насам, но всъщност големият проблем не е там:
"Големият проблем е в неправилното финансиране. Последните десетина години в сценичните културни институти, в библиотеките, музеите се говори основно за финансиране на бройка. Говори се за комерс реално, защото колкото повече публика имаме, толкова повече субсидии ще имаме според настоящото законодателство. Това веднага измества въпроса в културата - ние ще правим култура или ще правим пазар? Неслучайно последните години е модерен изразът културен пазар. А културният пазар е за едни други структури, които не са обвързани с държавата. Държавата, трябва да работи за културата на обществото, чрез своите културни институти. А това не се случва точно заради финансирането, защото то има изместена философия."
И допълни по въпроса за дотирането:
"Смисълът на държавата е да работи за израстването на обществото, а това се случва чрез културни политики. Те изискват дотиране. България слава Богу е част от Европа, искаме или не искаме и политиките на европейските държави са такива. Държавата, дотирайки културата, работи за израстването на обществото."
Според министъра в момента няма нужда от паника относно финансовата политика в културата в момента. И няма капан за културните дейци.
"Но заплатите в културния сектор в момента са в сферата на комичното и тук трябва да се работи. Трябва да се работи за достойно заплащане на хората на изкуството. И проблемът не е непременно в липсата на финанси, а начинът по-който се финансира." Тази тема министърът иска да я постави на човека, който ще го наследи на министерския пост и може да започне подготовката за нея. Но това е политика, която трябва да бъде осъществена от един редовен кабинет, допълни той.
Министърът каза, че една от големите теми, над които трябва да се работи е:
"Какво ще се случи, ако ние не променим начина на финансиране и някои корекции на закона за култура, които бяха предприети през 2019 г., защото повечето сценични институти до средата на годината ще излязат в дефицит.
Това не е част от политиката на финансовото министерство. Това е следствие на нещо, което се е случило преди години. И в момента имаме една лавина, която тепърва ще се разраства."

Директорът на Народния театър: Морфов се гласи да гастролира с графитите и в други представителни сгради