ПОЗИЦИЯ И ИСКАНИЯ
След шествие в София поддръжниците на Морфов внесоха искания до президент, премиер и министър
"ВЪН на "феодалната демагогия и политическата цензура" от изкуствата и от живота на тези, които ги обичат и ценят истински. ВЪН на "политическите активисти", които изискват "писмени обяснения" за "изказано мнение", беше призивът на Валери Йорданов преди демонстрацията
Редактор : / 8672 Прочита 72 Коментара
Александър Морфов дойде на шествието, организирано от новото "Движение за култура" (Снимка: БТА)Шествие в подкрепа на уволнения от Народния театър Александър Морфов се проведе днес в София. То бе организирано от колеги на режисьора, начело със съучредителите на основаното в понеделник "Движение за култура" - проф. Георги Каприев, Камен Донев, Валери Йорданов, Никола Додов, Албена Колева, Костадин Бонев и Лилия Абаджиева.
Участниците в проявата настояват за адекватно законодателство за творческите институции и за оставката на директора на Народния театър "Иван Вазов" Васил Василев. Те внесoха исканията си до президента, премиера и министъра на културата.
"Колеги и Приятели на театъра, на всички сценични и не-сценични изкуства - подкрепете ни - целта е Обща: ВЪН на "феодалната демагогия и политическата цензура" от изкуствата и от живота на тези, които ги обичат и ценят истински. ВЪН на "политическите активисти", които изискват "писмени обяснения" за "изказано мнение".
На тези, които "заплашват, контролират и се чувстват "Василевс", в храмовете на обикновения човек. ВЪН от храмовете, в които творим или търсим Душата си...", това написа като призив Валери Йорданов в официалния си фейсбук профил.
Демонстрацията тръгна от Министерството на културата, мина през Президентството и достигна крайната си точка пред Министерския съвет.
Проф. Георги Каприев и Лилия Абаджиева (Снимка: БТА)
Иво Сиромахов и Камен Донев (Снимка: БТА)
Валери Йорданов и Александър Морфов (Снимка: БТА)
Освен оставката на директора на Народния театър Васил Василев недоволните искат нови закони и правила.
Сред тях е промяна в начина на сформиране на конкурсните комисии, които избират директори на културните институти.
Никола Додов и Георги Стоев - Джеки (Снимка: БТА)
Преди дни напрежението около Народния театър стана повод за учредяването на "Движение за култура", обявено в понеделник от актьори, режисьори и общественици.
Провокирани от уволнението на Александър Морфов като главен режисьор на Народния театър, те изразиха амбиции за законодателни промени в областта на културата, които да спрат "произвола и липсата на контрол".
Ето и декларацията, която внесе днес "Движение за култура" до президента на Република България, министър-председателя и министъра на културата :
"Уважаеми господа управляващи Републиката,
Движение за култура се формира по силата на един повод и една причина.
Поводът е разрушителната криза в Народния театър: една държавна институция, чието състояние е индикатор за здравето на българския театър, българската култура, българското общество.
Свеждането на творческия климат в Народния театър до и под точката на замръзването изисква с неизбежност спешното подаване и приемане на оставката на г-н Васил Василев, сегашния директор на театъра. Упорстването му да се удържа на този пост ще отвори трудно поправими рани в българската култура.
Ние категорично отхвърляме опитите тази криза да бъде сведена до лични конфликти и ситуативни казуси. Действията на "служителя Александър Морфов" (както е определен в заповедта за уволнение) избиха тапата на бутилката, от която изтича нечистотия, натрупвана с десетилетия - причината за нашето консолидиране.
Драматично очевидна става липсата на нормативна база, адекватна спрямо творческите институции. Днес те са приравнени с производствените предприятия, чиновническите отделения и т.н. Без да подценяваме ничий труд, твърдим, че творчеството в сферата на изкуствата има твърде различен профил.
Недоразуменията и недомислията започват с регламентирането на конкурсните процедури и съставите на комисиите, начинът на провеждането на конкурсите, липсата на какъвто и да било, освен финансов, контрол над директорите, отсъствието на всякакви критерии за качество, невъзможността по законов път да бъде прекратена една дейност, злодейна спрямо българската култура, независимо дали нейният мотив е политически, професионален или следва от откровена некомпетентност.
Уважаеми господа управляващи Републиката, ние се обявяваме за създаване на съответстваща на труда в изкуствата нормативна база.
Изискваме спешното изработване и приемане на адекватен Закон за сценичните изкуства в България, в който да бъдат премислени всички структури на управлението и функционирането на институциите.
Декларираме, че никой от инициаторите на Движение за култура няма желание да заема какъвто и да бил ръководен (министерски, директорски и т.н.) пост.
Заедно с това не молим, а настояваме да бъдем привлечени при създаването на нормативната база по силата на нашите компетенции и експертните умения на работещите с нас профилирани в трудовото и административното дело юристи, финансисти, специалисти.
Ще правим всичко възможно гласът ни да бъде чуван!", завършва писмото до трите институции.
Александър Морфов (Снимка: БТА)
Никола Додов и Валери Йорданов (Снимка: БТА)
Проф. Георги Каприев (Снимка: БТА)
Валери Йорданов (вляво) и лидерът на "БОЕЦ" Георги Георгиев (Снимка: БТА)
Иво Сиромахов и Камен Донев (Снимка: БТА)
Иво Сиромахов, Камен Донев и Александър Морфов (Снимка: БТА)
След шествието ще има работна среща, след която "Движение за култура" ще обяви бъдещите си стъпки.