Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Найден Тодоров: Нямам правни основания да освободя директора на Народния театър

ДЕБАТ

Найден Тодоров: Нямам правни основания да освободя директора на Народния театър

Министърът на културата Найден Тодоров коментира казуса с Народния театър в БНР днес

Снимка: БТА

"Познавам и Васил Василев, и Александър Морфов, но проблемът не е там, където всички си мислим. Междуличностни скандали в изкуството е имало и винаги ще има. Проблемът в момента по-скоро е разделението, което се получава между артистите"

Още Александър Морфов след уволнението: Един самопровъзгласил се диктатор унижава хората

Александър Морфов след уволнението: Един самопровъзгласил се диктатор унижава хората

Министърът на културата Найден Тодоров коментира в предаването "Неделя 150" коментира нажежения дебат за Народния театър, в който една част от гилдията на артистите подкрепя дисциплинарно уволнения режисьор Александър Морфов, а друга част подкрепят директора на културната институция Васил Василев в неговите действия. 

Според него сериозният проблем е, че голяма част от артистите в момента са разделени в поляризирани мнения и това пречи на работата им на сцената. 

"Смятаме, че живеем в демокрация, но се опитваме бавно да я убиваме"

Найден Тодоров коментира и неговото "очаквано" участие в този конфликт и желанието на част от протестиращите да се намеси.

"Имаме ситуация, в която директорът на Народния театър уволни Александър Морфов. Моето мнение като човек е, че това не трябваше да се случва по подобен начин. Може би те трябваше да е разделят, но не по подобен начин. В този момент, всички артисти, които защитават Александър Морфов, поискаха от мен да освободя директора на Народния театър, въпреки, че няма правни основания на това. Тоест говорим за едно желание за линч, нещо, обратно на правовата държава, към която всички се стремим. Ако аз имам някакви основания да накажа директора на Народния театър, не се съмнявайте, аз ще се възползвам от тях, но такива няма"

Още Камен Донев: Обръщам се към премиера Гълъб Донев да вземе отношение по казуса Морфов

Камен Донев: Обръщам се към премиера Гълъб Донев да вземе отношение по казуса Морфов

Служебният министър подчерта, че от 2014 г. културните институции имат извоювана сравнителна самостоятелност, която е описана и в Закона и в длъжностните характеристики на директорите и Министерството на културата няма право да им се меси.

"Внесъл съм приет от МС законопроект за изменение на Закона, който трябва да бъде внесен в 49-ото Народно събрание, който предвижда директорите на държавните културни институти да се отчитат ежегодно за изпълнението на своята стратегия за развитие на културния институт.

Твоите любими заглавия в /market.dir.bg

slide 1 to 3 of 50

Неспазването на концепцията ще води до санкции. Когато има тотално отклонение от концепцията, това може да доведе и до отстраняването на директора", посочи Найден Тодоров.

По думите му Васил Василев не може да бъде определен като некадърен директор на Народния театър, защото "през последните два месеца видяхме на сцената (Тимофей) Кулябин и Джон Малкович, това не е точно дефиниция за некадърен".

Тодоров заяви, че ще работи за това да събере директора Васил Василев и режисьора Александър Морфов:

"Надявам се срещата да се осъществи, защото вярвам, че въпреки събитията, които се случиха, никога не е късно една рана да бъде оздравена по някакъв начин. Това е единственият път напред".

Министър Тодоров съобщи, че лично е говорил с Василев, който е обещал пред него, спектаклите на Морфов да останат в програмата на Народния театър.

Още Руси Чанев пред Dir.bg: Директорът на Народния театър трябва да си ходи

Руси Чанев пред Dir.bg: Директорът на Народния театър трябва да си ходи

Още Директорът на Народния театър: Четири месеца пазих достойнството на хората в екипа

Директорът на Народния театър: Четири месеца пазих достойнството на хората в екипа

Още Александър Морфов е уволнен, а Велислава Кръстева напуска Народния театър

Александър Морфов е уволнен, а Велислава Кръстева напуска Народния театър

Още Народният театър след уволнението: Г-н Морфов не съумя да намери диалог със своите колеги

Народният театър след уволнението: Г-н Морфов не съумя да намери диалог със своите колеги

 

ИЗБРАНО
Коментирай50

Календар

«Март 2025»
ПВСЧПСН
242526272812
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456

Препоръчваме ви

Почина архитектът на Световния търговски център 1 - Дейвид Чайлдс

Той участва и в други важни проекти, включително за парка National Mall в столицата Вашингтон, разширяването на международното летище "Дълес" във Вирджиния и сградата на 7 World Trade Center в Манхатън

Павел Г. Веснаков: Винаги можем да се справим по-добре, да премълчим, да се извиним

"Самотните хора ми се струват с много високо достойнство", споделя режисьорът за новия си филм "Безветрие", който вече е в кината

Синът на проф. Величко Минеков дари първата му скулптура и всички лични ордени и награди, на галерия "Станислав Доспевски"

На редовното заседание на Общински съвет - Пазарджик беше решено, че улица в Пазарджик ще носи името на скулптора и почетен гражданин на града

Соня Йончева с шеметен успех във Виена и грандиозни предстоящи събития в България

Оперната ни прима смая публиката и критиката в австрийската столица с главната роля в операта "Йоланта" - подготвя гали, спектакли и престижни световни конкурси и в София и Пловдив

За Античността с любов: Явор Гърдев, Георги Тенев, Александър Секулов, Ани Васева и доц. Николай Гочев

Първият международен фестивал за античен театър EX MACHINA събира в Пловдив спектакли от Италия и Гърция

Писателят Буалем Сансал е осъден на пет години затвор в Алжир

Сансал е обвинен в застрашаване на държавната сигурност, по-точно в накърняване на целостта на алжирската територия