ВЕЛИКИ АРТИСТИ
Хари Худини излъгал, че ще разкрие секретите на триковете си в завещанието си
Според някои, великият маг бил вербуван и убит от тайните служби
Редактор : / 8389 Прочита 0 Коментара
Ерик Вайс - Хари ХудиниИ до днес името на Хари Худини всява респект сред илюзионистите. И малко страх, защото за него се говори, че е бил не само изкусен във фокусничеството, но и в... магията. Няколко номера на илюзиониста остават неразгадани и до днес. Върви легендата, че онези, които дръзват да ги повторят, заплащат с живота си? На 26 август 1907 г. знаменитият илюзионист за пореден път шокира публиката - целият окован в тежки вериги, бил свален под вода. Худини успява да изплува на повърхността само след 57 секунди!
Според съвременните познавачи на илюзията, това бил добре премислен трик, реализиран с помощта на т.нар. китайска водна камера.
Същото се говори и за останалите трикове на Худини - че той си имал добре премислени секрети как да изглежда, че излиза от заключени кутии, или да се освобождава от усмирителна риза; да избяга от тройно заключена затворническа килия, или да преминава през кирпичени стени.
Худини бил "разобличаван" много пъти от конкурентите си, но неговите последователи твърдят, че никой до днес не е успял докрай да разкрие тайните на "великия мистификатор".
Познавал всички видове заключващи устройства...
Истинското име на Хари Худини е Ерик Вайс.
Според някои, биографията му е напълно измислена от него самия. Той твърдял, че е роден в САЩ, но всъщност родителите му са унгарски евреи, които емигрират в Щатите, когато той е 4-годишен.
Малкият Ерик бил роден в Унгария.
Още като младеж се увличал от конструирането на механизми и изучавал устройството на всякакъв вид брави и катинари. На 11 напуска училище и постъпва на работа като чирак-шлосер. Скоро удивлява най-големите майстори в бранша с прецизността на изделията си.
Първият си номер като илюзионист кръщава "Освобождаване от окови".
Сам си направил реклама като отишъл при полицейския шеф на Чикаго и му заявил, че дори с белезници може да избяга от заключена затворническа килия.
Изпълнил номера пред журналисти и фоторепортери и името му гръмнало в пресата.
Полицаите се чудели как излиза от затворническите килии
По-късно повторил илюзията в най-строгите затвори в Щатите и Европа. Направил го дори в Петропавловската крепост, по време на гастрол в Русия през 1903 г.
Прочува се с псевдонима си Хари Худини, с който се "кръщава" в чест на френския илюзионист Робер Уден.
Първоначално започва гастроли в САЩ със своя брат. Първите му номера са освобождаване от белезници и изплуване на окован от резервоари с вода.
Един от първите номера - излизане от бидон с вода
С течение на времето Худини непрекъснато усъвършенства и усложнява своите трикове и фокуси.
Те му костват огромно напрежение и често след представление, той стигал до пълно изтощение и лечение в болница.
Номерът с освобождаването от окови се прочул в цяла Америка и Европа
Според познавачи, в основата на триковете му стои главно неговото майсторство - Худини познавал всички видове катинари, ключалки и брави. Отварял белезници без ключ - само с почукване откъм "правилното" място върху твърда повърхност.
В една от легендите за илюзиониста огромна роля играе съпругата му.
Тя, според слуховете, отвличала вниманието на полицейските служители, докато Худини тайно изучавал ключалките на двойните камери в затворите, където имал намерение да демонстрира уменията си.
Става една от знаменитостите на 20-и век
Худини полагал големи усилия и за поддържане на физическата си форма.
Правел упражнения за здрави мишци и умеел да ги напряга и "разтяга" по време на освобождаването си от веригите в номера "Освобождаване от окови".
Номерът с оковаването имал различни модификации
Професионалистите в бранша са на мнение, че илюзионистът често прибягвал до хитрости. Така например, по време на номера си "Изчезването на слона" в цирка, Худини използвал оптическа илюзия - покривал слона с бяло наметало и под специално насочената светлина, той наистина "изчезвал" от погледа на зрителите.
Всъщност, под бялото наметало, имало още едно - от черен бархет, идентично с щорите на сцената. На черния фон не се виждало и куфарчето на илюзиониста, покрито с черно покривало.
Излизането на асистентката му от огромна радиокутия също бил хитър фокус - радиото било разположено върху маса с двойно дъно, между чиито стени лягала девойката.
И когато Худини настройвал радиото на съответните "радиовълни", пред погледите на смаяните зрители се появявало "момичето-мечта".
Момичето-мечта от радиокутията
Как излизал през стени? - На сцената издигали 3-метрова стена. Худини канел хора от публиката да се уверят, че е истинска и здрава.
Стената стояла перпендикулярно на зрителите. Илюзионистът минавал от едната й страна, после пускали завеса за около минута, а когато я повдигали, фокусникът вече бил от другата страна на стената.
Номерът с преминаването през стена
Целият номер се състоял в това, че под стената изкопавал канал, през който пролазвайки за части от секундата минавал от другата й страна. Зрителите оставали очаровани от този номер.
Велигият маг никога не разкривал секретите си. Веднъж обещал, че уж ще ги опише в завещанието си, но при условие да бъдат обнародвани в деня на неговото столетие.
През 1974 г. всички очаквали някой от наследниците му да изпълни това обещание, но се оказало, че той сам не го е спазил?.. В завещанието на Худини нямало и ред за тайните на триковете му.
Журналистите веднага кръстили това "последния трик на гениалния мистификатор".
Царят на ключалките и мистификациите
В последните десет години от живота си, в някои свои книги, Худини все пак открехва леко завесата към тайните на своето изкуство, но не докрай, както са се надявали последователите му.
Самият Худини обяснява така ключа към усепха си:
"За мен главното е да победя страха и да запазя абсолютно спокойствие и самообладание. При това трябва да се действа с почти мълниеносна бързина, но и с голяма точност! Ако само за минута се поддам на паника, то гибелта ми ще бъде неизбежна!"
В секретите му има голяма доза хитрос,т твърдят познавачи
Славата му сред съвременниците му е толкова голяма, че от него се заинтересувал лично президентът Рузвелт, и двамата станали приятели.
Според някои, Худини е бил вербуван да работи за тайните щатски служби?.. Сред мотивите на това твърдение е и голямата въпросителна защо в един период от живота си илюзионистът започва да се интересува от авиация и дори лети в първия полет над Австралия.
Официалната версия за смъртта на този невероятен човек е, че е починал от перитонит, но витаят и съмнения, че е бил убит?..
Според тези мрачни предположения, Худини бил навлязъл "непозволено" надълбоко в тайните на секретните служби на Америка, и в един момент станал неудобен.
Хари Худини е признат за най-големия илюзионист на 20-и век.
И до днес някои смятат, че илюзионистът е общувал с духове и владеел магията.
Тъкмо обратното - Худини открито се присмивал на "фокусниците-медиуми" и не вярвал в спиритизма.
Всъщност, на тази база били и споровете му с неговия голям приятел-спиритуалист Артър Конан Дойл.
Еми МАРИЯНСКА