ИЗОБРЕТЕНИЯ
Виждали ли сте "книжно колело"?
Учените го използвали почти до 19-и век
Редактор : / 1858 Прочита 0 Коментара
Днес е много лесно човек да "прелисти" информация на екрана на компютъра си. По този начин вече работят всички съвременни библиотеки в света. Но как са се справяли хората на науката преди няколко века, с големия обем информация, която са можели да получат единствено чрез книгите? - Съществувало е съоражение, наричано ... книжно колело. Вижте как е изглеждало то.
Изобретението на 16-и век, в помощ на учените
Твърди се, че книжното колело е изобретение на 16-и век. Съществува, обаче, версия, че са го познавали още в Древен Китай?...
Илюстрация на книжно колело. Leiversity et artifiose, 1588 г.
Някога книгите са били ръчна изработка - огромни и скъпи. В един англосаксонски документ пише дословно следното: "Тази книга е направена за четири седмици и струва 53 шилинга". Днес сумата може да ви звучи нереално ниска, но само за сравнение - един среден разряд работник тогава я заработвал за...година!
Книгите били скъпо достояние и по тази причина - притежание само на висши държавни особи и аристократи.
Сдобивали се с тях и манастирските библиотеки, където ги ползвали свещенослужителите.
За да се облекчи работата на учените, един италиански военен инженер, на име Агостино Рамели, изобретява през 1588 г. т.нар. книжно колело.
То представлява конструкция, състояща се от нещо като барабан с ниши, в които стояли разлистени различни книги.
Барабанът се завъртал ръчно, или чрез педал, и по този начин четящият можел да избере книгата, която иска да чете.
Механизмът бил познат още в Древен Китай?
Британският историк Джоузеф Нийдам оспорва авторството на книжното колело на Рамели, като дава доказателства, че то съществува в китайски манускрипт.
Така или иначе, книжното колело не е така популярно, защото до 19-и век книгите са били разполагани на полици в библиотеките. междувпрочем, и днес - в домашни условия.
Едва с компютъризацията можем да ги четем и на екран, без ръчно разлистване.
Еми МАРИЯНСКА