Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Вижте тази удивителна пътуваща библиотека от 17-и век

БЕЗЦЕННО

Вижте тази удивителна пътуваща библиотека от 17-и век

"Нещо като електронен четец на книги от 17-и век, подобен на "Киндъл", отбелязват библиотекарите

Книгите отдавна се считат не само за източник на познание, но и за отличителни белези на културния начин на живот. Великите библиотеки в градове като Прага и Дъблин подкрепят идеята, че книгата е също толкова важна, колкото и нейното съдържание.

Библиотеката на Университета в Лийдс е доказателство за това, че дори без високи технологии, хората са способни на всичко, за да запазят своите безценни книги.

Още

Седем рекорда от света на книгите

Седем рекорда от света на книгите

Тази якобинска пътуваща библиотека от 17-и век представлява прекрасно гравирана дървена кутия, създадена за да побере миниатюрна колекция книги.

Според експертите на Университета в Лийдс, кутията вероятно е била изработена по поръчка на английския адвокат и депутат Уилям Хейкуел като новогодишен подарък за негов приятел през далечната 1617 г.

Оформена като грамадна книга, кутията съхранява 50 по-малки книги и представлява преносима, пътуваща библиотека.

"Нещо като електронен четец на книги от 17-и век, подобен на "Киндъл", отбелязва университетската библиотекарка Стела Бътлър.

Още

Първото англоезично издание на "Престъпление и наказание" открито в кутия със стари книги

Първото англоезично издание на "Престъпление и наказание" открито в кутия със стари книги

Двата герба, изрисувани върху библиотеката, сочат кой е дарителят и кой е получателят на безценния за онова време подарък.

Гербът на Хейкуел е разположен на най-долния рафт, въпреки че художникът изглежда е объркал цветовете му.

Другият герб е изрисуван под предния капак и показва, че библиотеката е дар за член на известната ирландска фамилия Мадън.

Още

Осем книги, които щяха да останат непрочетени

Осем книги, които щяха да останат непрочетени

С какво Хейкуел е натъпкал кутията ли? С класика, разбира се. Овидий, Вергилий и Цицерон са само някои от авторите, чиито философски и теологически произведения са намерили място в нея. И това не е единствената пътуваща библиотека на Хейкуел. В продължение на четири-пет години той поръчва още три, които все още се пазят в Британската библиотека, библиотеката "Хънтингтън" в Сан Марино, Калифорния, и Музея на изкуствата в Толедо, Охайо.

Източник: http://www.openculture.com/

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

"Литургия за Илинден" - за историята, чиито рани още по-остро чувстваме днес (откъс)

Романът се определя като крайъгълния камък в творческия път на Свобода Бъчварова, на опознаване на собственото си духовно родословие като "борец срещу времето си"

За българчетата по света Руси Чанев представя "Под игото" от Иван Вазов (откъс)

Според артистът адаптираната форма на романа може да се ползва за подготовка и за мотивация за четене на оригиналния текст

"Слуховият рог" от забележителната сюрреалистка Леонора Карингтън (ОТКЪС)

Възхитително чудноват апокалиптичен роман за мистериозен старчески дом и за енергичната 92-годишна Мариан, която е отведена в него от нетърпеливото си семейство

"Баща ми в мен" - Явора Стоилова представя стихотворения и спомени за художника Васил Стоилов

Тя потапя читателя в атмосферата на ателието на художника и разказва за срещите му с художниците Владимир Димитров-Майстора, Николай Райнов и Николай Рьорих

Романът "Скарида" от Димитър Коцев-Шошо излиза и на английски език

Романът разказва за Дива Мила, Асистента и Бор. Дива Мила практикува "най-старата професия в света" и е суперзвезда в пъстрия и мистичен свят на ясновидци, екстрасенси и гадатели, разказват издателите

Нова книга за худжоника Васил Стоилов събира непубликувани досега ръкописи на Владимир Свинтила

Читателите ще имат възможност да се докоснат едновременно до образния и пластичен свят от мадони, моми и битови сцени на един от представителите на движението за родно изкуство от началото на ХХ в.