БЕЗЦЕННО
Вижте тази удивителна пътуваща библиотека от 17-и век
"Нещо като електронен четец на книги от 17-и век, подобен на "Киндъл", отбелязват библиотекарите
Редактор : / 1573 Прочита 0 Коментара
Книгите отдавна се считат не само за източник на познание, но и за отличителни белези на културния начин на живот. Великите библиотеки в градове като Прага и Дъблин подкрепят идеята, че книгата е също толкова важна, колкото и нейното съдържание.
Библиотеката на Университета в Лийдс е доказателство за това, че дори без високи технологии, хората са способни на всичко, за да запазят своите безценни книги.
Тази якобинска пътуваща библиотека от 17-и век представлява прекрасно гравирана дървена кутия, създадена за да побере миниатюрна колекция книги.
Според експертите на Университета в Лийдс, кутията вероятно е била изработена по поръчка на английския адвокат и депутат Уилям Хейкуел като новогодишен подарък за негов приятел през далечната 1617 г.
Оформена като грамадна книга, кутията съхранява 50 по-малки книги и представлява преносима, пътуваща библиотека.
"Нещо като електронен четец на книги от 17-и век, подобен на "Киндъл", отбелязва университетската библиотекарка Стела Бътлър.
Двата герба, изрисувани върху библиотеката, сочат кой е дарителят и кой е получателят на безценния за онова време подарък.
Гербът на Хейкуел е разположен на най-долния рафт, въпреки че художникът изглежда е объркал цветовете му.
Другият герб е изрисуван под предния капак и показва, че библиотеката е дар за член на известната ирландска фамилия Мадън.
С какво Хейкуел е натъпкал кутията ли? С класика, разбира се. Овидий, Вергилий и Цицерон са само някои от авторите, чиито философски и теологически произведения са намерили място в нея. И това не е единствената пътуваща библиотека на Хейкуел. В продължение на четири-пет години той поръчва още три, които все още се пазят в Британската библиотека, библиотеката "Хънтингтън" в Сан Марино, Калифорния, и Музея на изкуствата в Толедо, Охайо.
Източник: http://www.openculture.com/