Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

"Мила моя кукличке": Любовните писма на Айнщайн

В ТАЙНИТЕ НА ВЕЛИКИТЕ

"Мила моя кукличке": Любовните писма на Айнщайн

"В неделя ще те целуна по устата": геният Алберт Айнщайн е обичал не само физиката, а и жените. Любовните му писма го представят в доста романтична светлина

1921 г. Със съпругата си Елза в Египет. Снимка: Topical Press Agency/Getty Images

Алберт Айнщайн е една от големите звезди в науката - постига първия си пробив още на 26 години, когато едновременно публикува няколко революционни труда. Един от тях - теорията на относителността, му носи световна слава. Само дванадесет години по-късно Айнщайн получава Нобеловата награда за физика. Но откъде е черпил силите и вдъхновението да постигне всичко това?

Алберт Айнщайн в дома си около 1932 г. (Снимка: Three Lions/Hulton Archive/Getty Images)

"Прави наука, любов и кафе" - би могло да се сметне, че Айнщайн (1879-1955) е живял под това мото, твърди историкът Юрген Рен. "В неделя ще те целуна по устата" е озаглавена сбирката от любовни писма между Айнщайн и първата му съпруга Милева Марич от периода 1897-1903, в чието издаване е участвал Рен.

Той разказва пред ДВ, че писмата са открити едва през 1987 година. "Задачата ми бе да ги прочета, да ги коментирам и да ги подредя хронологично." Рен и до днес е впечатлен от прочетеното: "Това беше сензационен материал, тъй като не е свързан само с любовните отношения, а съдържа и научен материал от най-креативната фаза на Айнщайн, за която той интензивно разказва на приятелката си, станала по-късно негова жена".

Алберт Айнщайн през 1905 г. Снимка: Topical Press Agency/Getty Images

Наука и любов

Писмата дават представа не само за чувствата на младия Айнщайн, но и за възникването на неговите научни теории. Айнщайн и младата сръбкиня Милева Марич (1875-1948) се запознават в Политехниката в Цюрих, той е на 17, тя на 20. Той завършва училище в Швейцария, след като бил изключен от гимназията в Мюнхен. Тя е от Войводина, която тогава е част от Австро-Унгария, завършила е гимназия в Загреб и дошла да следва в Цюрих физика - единствената жена в своя випуск и първата сръбкиня въобще.

Кореспонденцията между Айнщайн и Милева Марич (Снимка: PA Images via Getty Images)

Айнщайн вероятно е харесал уникалността на своята колежка. По онова време той страстно чете Шопенхауер и е привърженик на антибуржоазните позиции. Между Милева и Алберт се заражда особен вид любов. "С нея Айнщайн успява да съчетае любовния си живот с научния, те могат да говорят буквално за всичко", казва Рен. Милева очевидно е била на едно ниво с Алберт по математическите въпроси - иначе защо и до днес се спекулира с ролята на Милева в разработването на теорията на относителността?

"Мила моя кукличке!", пише през 1901 година Айнщайн на своята Милева, "много те обичам, любимо мое момиче... Колко хубаво бе последния път, когато можах да те прегърна и да те целуна, мила моя душичке!". Шестте години, през които двамата си кореспондират, са решаващи за Алберт и Милева: през 1901 година тя забременява и ражда извънбрачно дете. Женят се през 1903.

1929 г. Снимка: Keystone/Hulton Archive/Getty Images

Три деца са родени в този брак, който формално продължава само до 1918 година. "Ще се откажеш от всички лични контакти с мен", настоява Айнщайн в писмо от 1914. "Не можеш да очакваш от мен нежности, нито пък можеш да ми отправяш упреци". При развода Айнщайн предоставя на бившата си жена премията от Нобеловата награда - тъй като тогава не притежава още нищо.

Кавгата за четката за коса на Елза

След пребиваването в Цюрих и Прага Айнщайн се заселва в Берлин през 1914 година, но напуска нацистка Германия през 1933 година - той е евреин и емигрира в САЩ. Още в началото на престоя си в Берлин се увлича по втората си братовчедка Елза Льовентал (1876-1936), актриса и рецитаторка, за която се оженва наскоро след развода с Милева.

1931 г. Алберт Айнщайн със съпругата си Елза (Снимка: Keystone/Getty Images)

Отношенията между двамата не са лишени от напрежение - тя го критикува за недостатъчната му телесна хигиена и му подарява четка за коса.

"Ако не съм ти достатъчно привлекателен, намери си някой по-подходящ за твоя женски вкус. Но на мен не ми пука."

Неговото въздействие спрямо жените изглежда не страда от това - точно обратното. Където и да се появял, веднага бивал заобиколен от дами. Айнщайн се впуска в любовни авантюри и по много от своите чести пътувания за изнасянето на речи. Наред с Елза в Берлин той имал и любовница, както пише неговият биограф Армин Херман.

"Най-голямото бреме за брака бяха аферите на Айнщайн", отбелязва Херман в своя предговор към сбирката от любовни писма на Айнщайн. "Той се е чувствал силно привлечен от всичко женско."

1931 г. Алберт Айнщайн със съпругата си Елза в дома им близо до Берлин. Снимка: Keystone/Getty Images

Страстната младежка любов

"Когато прочетох твоето писмо, се почувствах така, като че ли виждах как копаят гроба ми", пише патетично Айнщайн и обяснява - "малкото щастие, което ми бе останало, бе разбито, остана ми само безутешният задължителен живот". Тези драматични редове не са отправени нито към първата, нито към втората съпруга, а към някогашната негова младежка любов Мари Вентелер.

Тя била дъщеря на семейство, в чийто дом Айнщайн живял за една година като младеж, докато завърши училище. Любовта между двамата също не продължила по-дълго - появила се Милева.

Любовните писма на Айнщан са публикувани през 2018 година. Те го разкриват като помпозен романтик.

1931 г. Снимка: Keystone/Getty Images

"Какво безкрайно щастие е чувството - ние сме една душа. Любовта ни прави силни и богати и дори Бог не може да ни я отнеме." Неговите писма показват най-вече едно - физикът е обичал науката, но и жените. Освен гений, будещ възхищение, той е бил и съвсем нормален мъж. Тази седмица любовни писма на Алберт Айнщайн се продават на търг в Лондон. Сред тях са и някои от писмата, писани до Милева Марич.

Щефан Деге/Дойче веле/DW

Още Архитектът Даниел Либескинд представи проект за музей на Айнщайн в родния му град Улм

Архитектът Даниел Либескинд представи проект за музей на Айнщайн в родния му град Улм

Още Теорията на относителността на Айнщайн - вдъхновението на художника Александър Лазарков

Теорията на относителността на Айнщайн - вдъхновението на художника Александър Лазарков

Още Ръкопис на Айнщайн бе продаден за рекордната сума от 11,6 милиона евро на търг в Париж

Ръкопис на Айнщайн бе продаден за рекордната сума от 11,6 милиона евро на търг в Париж

Още Писмо, в което Айнщайн е написал прочутото си уравнение, беше продадено за 1,2 милиона долара

Писмо, в което Айнщайн е написал прочутото си уравнение, беше продадено за 1,2 милиона долара

Още Г-жа Айнщайн: Сръбската физичка Милева Марич

Г-жа Айнщайн: Сръбската физичка Милева Марич

Още Елвис, Айнщайн, Гьоте, Ганди: вълнуващи писма на знаменитостите

Елвис, Айнщайн, Гьоте, Ганди: вълнуващи писма на знаменитостите

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Пиян шофьор изпрати във вечността един от най-великите китаристи на нашето време

Крис Олива от "Саватаж" притежаваше емоцията на Ерик Клептън, усещането на Джо Пери и техниката на Еди Ван Хален

Испански учени потвърдиха, че в Севиля са погребани тленни останки на Христофор Колумб

Колумб умира във Валядолид, Испания, през 1506 г., но желанието му е да бъде положен на о. Испаньола, който днес е поделен между Доминиканската република и Хаити

Рок концертът отшумя, залата е вече празна...

Щамповал сърцата на няколко поколения българи с музиката на "Щурците", Кирил Маричков напусна този свят дни преди да навърши 80 г.

Септемврийският ЛИК: Великият бас Борис Христов

Списанието, вдъхновено и посветено на оперния певец Борис Христов, бе представено в пресклубовете на БТА в страната и чужбина

Замлъкна завинаги цигулката на великата Стойка Миланова

Тя е единствената българка, включена в родословното дърво на великите цигулари, редом с Корели, Вивалди и Паганини

Самотният самурай

Френският актьор Ален Делон, който почина на 88-годишна възраст, ще бъде погребан в събота, 24 август