Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Да си Рьорих е божествен печат

МИСЛИТЕЛИТЕ НА ЕПОХАТА

Да си Рьорих е божествен печат

30 години от смъртта на големия художник и мислител

Колекция "Рьорих" / Източник: Международен център "Рьорих"

Светослав Рьорих - син на Елена и Николай Рьорих, неподражаем художник и философ, обществен деятел, колекционер, извънредно интригуваща личност. Трудно е да се опише в едно изречение всичко, което този човек е бил, и продължава да бъде за поколения хора в цял свят.

Затова съвсем точно ми се вижда да цитирам един индийски критик, който казва: "Да си Рьорих не е дори титла, а божествен печат!"

Роден е на 23-и октомври 1904-та година в Санкт Петербург, а умира в Индия на 30-и януари 1993-та година. Точно преди трийсет години. Трудно е дори човек да си представи, че той отдавна не е между нас, живите, защото всичко което е създал - и картините, и словата му сякаш се "случват" сега и продължават да звучат актуално.

Още "Пилигрим в Хималаите" от Николай Рьорих бе продадена за 248 000 долара на търг в Индия

"Пилигрим в Хималаите" от Николай Рьорих бе продадена за 248 000 долара на търг в Индия

Светослав Рьорих има щастието да се роди в семейството на уникални личности - Николай и Елена Рьорих. До 12-годишната си възраст расте в родния Санкт Петербург и като дете се интересува от зоология, орнитология, естествени камъни и минерали. После започва да моделира всичко, кето ражда природата в детското му въображение. Записват го да учи в училището на Дружеството за насърчаване на изкуствата, а после в Санкт Петербургската гимназия на Карл Май. В свободното си време се занимава с живопис и дори помага на баща си по проектите за оперните постановки "Снежанка", "Княз Игор" и "Садко".

След като завършва гимназия е пратен в Лондон, където започва да учи архитектура в Кралската художествена академия.

Колекция "Рьорих" / Източник: Международен център "Рьорих"

Продължава образованието си в САЩ, в архитектурния факултет на Колумбия, и по-късно - в Харвардския университет. Посещава и курсове в скулптурния отдел на Университета на Масачузетс.

Още Измамница и плагиат ли е била Елена Блаватска?

Измамница и плагиат ли е била Елена Блаватска?

Мнозина ще кажат, че е имал късмет да е дете на такива знаменити родители, които създават множество културни и образователни институции, и че е имал възможност да се впише в тази дейност, дори да не беше талантлив. Но Светослав Рьорих доказва пред света, че той е отделна, значима личност, с необозрим принос в много области на науката, изкуството и философията. Едва 19-годишен започва да ръководи Международния арт център Corona Mundi, а по-късно и музея на баща си в Ню Йорк.

Колекция "Рьорих" / Източник: Международен център "Рьорих"

Още Високи технологии в Древна Индия?

Високи технологии в Древна Индия?

Тогава още не знае, че животът му ще се свърже съдбовно не с Америка, а с Индия. За пръв път посещава страната през 1923-та година. Там остава близо година, през която обикаля Индия и остава удивен от древното индийско изкуство. Започва да събира ориенталски произведения и създава уникална колекция, която за жалост не оцелява след смъртта на художника.

След завръщането си обратно в Америка, Рьорих поема ръководството на образователните институции на родителите си, докато те са заети с изследователска работа в експедициите, които организират. Светослав Рьорих рисува и подобрява значително живописната си техника. До такава степен, че през 1925-а година бива награден с най-високата награда на изложбата във Филаделфия.

Колекция "Рьорих" / Източник: Международен център "Рьорих"

В онзи период е признат като много силен портретист. И до днес много познавачи са на мнение, че е най-добър в този жанр.

Светослав Николаевич Рьорих е автор на над 30 портрета на своя баща, един от които днес се намира в Люксембургския музей в Париж.

Още Необикновени християнски църкви в Югозападна Индия

Необикновени християнски църкви в Югозападна Индия

През 1931-ва година Светослав Рьорих се премества да живее в Индия, където остава до смъртта си. Нарича Индия своя втора родина, но тъгува за Русия. През 1941-ва година, когато Германия напада Съветския съюз, Рьорих изпраща телеграма до посланика на СССР в Лондон, с молба да бъде назначен в Червената армия. Посланикът отказва и Рьорих намира свой начин да помогне на родината си, като прехвърля приходите от продажбата на картините си на съветския Червен кръст.

Пщенска марка, издадена в Русия, с лика на Светослав Рьорих

От 1948-а година нататък Рьорих е завладян от нова кауза - активно работи за опазването на паметниците на древната индийска култура. Като активен гражданин оглавява комитети, които поставят конкретни искания за подкрепа от страна на индийското правителство.

Още Археолози откриха древен будистки манастир в Индия

Археолози откриха древен будистки манастир в Индия

През 1945-а година Светослав Николаевич се свързва и "роднински" с Индия, като сключва брак с индийка. Тя е първата дама на индийското кино, ръководител на групата Bombey Talkies Devika Rani и племенница на индийския писател, философ, педагог и композитор Рабиндранат Тагор.

Съпругата на художника е неговата муза / Източник: Международен център "Рьорих"

Още Приказният Тибет оживява в акварелите на Лю Йуншън

Приказният Тибет оживява в акварелите на Лю Йуншън

Девика Рани е много красива и се превръща в муза на художника. Двамата се установяват да живеят в една плантация, засадена с етерни растения близо до Бангалор. Мястото е не само красиво, но и богато на петрол. Френски и швейцарски парфюмерийни предприятия осигуряват на Рьорих стабилен доход от продажбата на петрола под земята на имението му. Така той е свободен да се отдаде напълно на научната си работа и рисуването. За съжаление, въпреки голямата им любов, Светослав и Девика не се сдобиват с деца и художникът не оставя наследници.

Колекция "Рьорих" / Източник: Международен център "Рьорих"

Още Мартеницата в Тибет - доказателство за произхода ни?

Мартеницата в Тибет - доказателство за произхода ни?

Светослав Николаевич Рьорих се посвещава изцяло на широкомащабна дейност в различни направления: участва активно в дейността на Института за хималайски изследвания и ръководи катедра по природни науки. Занимава се с въпроси от ботаниката, орнитологията, минералогията, астрологията, тибетската фармакопея и пр. Като изключително образовен човек в природните науки, си изработва философския мироглед, че всичко е свързано с космоса. В тази връзка са и неговите специфични религиозни изследвания.

Всички свои наблюдения и научни анализи, Рьорих записва и предава опита си чрез педогагическа и социална дейност. Създава си мироглед, известен с името "Жива етика". Рьорих е дълбок мислител, чиято дейност тепърва ще се анализира в глобален план.

Колекция "Рьорих" / Източник: Международен център "Рьорих"

Още Квадрат 500 представя Будистко изкуство от Хималаите

Квадрат 500 представя Будистко изкуство от Хималаите

Една част от философските разсъждения на този невероятен човек са свързани с ролята на изкуството като "перфектната добродетел", както се изразява той. Завещал ни е множество есета с разсъжденията си по този въпрос, както и много бележки в дневниците си. Книгите на художника със статии и есета, обхващат различни области на знанието.

Светослав Рьорих е автор на изкуствоведската монография "Изкуството в долината Кулу" (1967), както и на редица изкуствоведски и философски статии и беседи, част от които са публикувани в сборниците "Да се стремим към Прекрасното" (1993) и "Изкуство и живот" (2004).

Колекция "Рьорих" / Източник: Международен център "Рьорих"

Още Ваклуш Толев: Трябва да трансформираме страданията в развитие

Ваклуш Толев: Трябва да трансформираме страданията в развитие

В една от книгите за Живата етика той пише, че истината е в красотата, и че тя е базисна за еволюцията на човечеството; че човек трябва да се изгражда в хармония с космоса и с енергийните процеси, които протичат във Вселената. Рьорих вярвал, че не само човеците, но и произведенията на изкуството излъчват аура - скрити вибрации. Тази скрита сила, според него, е висшият идеал, който стои в основата на създаването на великите произведения на изкуството. На нея, според художника, се дължи и ефектът им - силните емоции, които събуждат.

Колекция "Рьорих" / Източник: Международен център "Рьорих"

Още Учителят Ваклуш Толев: Не търсете Бог вън, а вътре в себе си!

Учителят Ваклуш Толев: Не търсете Бог вън, а вътре в себе си!

Педагогическата работа на Рьорих преследва една наглед също толкова идеална цел - подготовката на съвършени хора. Художникът участвал присърце в работата на детското училище, създадено през 1962-ра година в индийския град Бангалор. Именно там Рьорих залага концепцията си за морално и етично възпитание на децата по специална техника - запознаване с идеите на известни философи, природознание и художествено образование. От 1977-а година до смъртта си Рьорих подкрепя и финансово това училище.

Колекция "Рьорих" / Източник: Международен център "Рьорих"

През 1972-ра година Светослав Рьорих основава и културно-образователния център на изкуствата "Читракала Паришад" в Бангалор, който по-късно става клон на един от местните университети.

Светослав Рьорих е носител на множество държавни награди от много страни в света. Сред тях са индийският орден "Падма Бхушан", българските ордени "Мадарски конник" и "Кирил и Методий". Рьорих е носител и на международната награда на Джавахарлал Неру, почетен член е на няколко академии по изкуствата в света, сред които е и Индийската академия за изящни изкуства.

Светослав Рьорих / Източник: Архив на Съюза на художниците в Русия

По думите на художника сред всички свои награди, най-скъпа на сърцето му, поради голямата му привързаност и признателност към неговите родители, била наградата, създадена от Нюйоркския музей на баща му - Николай Рьорих, която той получава лично от ръцете на баща си.

Днес платна на Светослав Рьорих могат да бъдат намерени по целия свят. В родината му Русия, за пръв път представят творчеството му през 1960-а година в Държавния музей на изящните изкуства "Пушкин", а след това и в Санкт Петербургския Ермитаж.

Колекция "Рьорих" / Източник: Международен център "Рьорих"

Още 6 години от смъртта на Ваклуш Толев: Човекът не е даденост, а достижимост

6 години от смъртта на Ваклуш Толев: Човекът не е даденост, а достижимост

През 1989-а година в Москва започва създаването на Фондацията "Рьорих". През 1990-а година лично Светослав Николаевич връчва на фондацията безценното наследство на фамилия Рьорих: картини, библиотека, архив и лични вещи. Рьорих-син предава на Русия 288 картини на баща си Николай Рьорих, които днес се намират в Музея на Изтока в Москва.

Тези безценни творби и експонати слагат основата на експозицията на недържавния музей към тях, който известно време носи името "Музей на Светослав Рьорих", а днес е Международен център "Рьорих" (МЦР). Центърът е водеща световна културна институция, която организира големи научни конференции на видни учени от много държави.

Колекция "Рьорих" / Източник: Международен център "Рьорих"

"Мога само определено да кажа, че любовта ми към природата, към изкуството, изучаването на философията и вътрешният ми устрем към духовния свят, ми даваха най-голямо вдъхновение. Бяха мои пътеводни звезди и създадоха най-безценните съкровища на моя живот", казва Рьорих на едно от награждаванията си.

Още Фото спомени от Асамблеята и размисъл за днешната й невъзможност

Фото спомени от Асамблеята и размисъл за днешната й невъзможност

У нас благодарение на личните връзки на Людмила Живкова с Индия и приятелството й с Рьорих, се ражда идеята за детската асамблея "Знаме на Мира", която събираше деца-творци от целия свят под девиза "Единство, Творчество, Красота." През 1978-а година Светослав Рьорих бе удостоен с титлата "почетен доктор" на Великотърновския университет.

Май 1981 г. Светослав Рьорих и съпругата му, вляво от Людмила Живкова, по покана за тържествата за 1300-годишнината на българската държава / Източник: Дир.бг

Още Людмила Живкова и един от символите НДК

Людмила Живкова и един от символите НДК

Светослав Рьорих е посещавал България неколкократно във връзка с откриването на изложби със собствени творби и творби на баща си. Малцина знаят, че той подарява на България над 400 картини на Николай Рьорих и свои собствени картини. Те се намират се в Националната галерия за чуждестранно изкуство, и са показвани частично в различни периоди от време от 1981-ва година насам.

Известно е, че Светослав Рьорих е подготвял създаването на център "Рьорих" и в България, но внезапната смърт на Людмила Живкова през 1981-ва година попречва на реализацията на това начинание.

Колекция "Рьорих" / Източник: Международен център "Рьорих"

На 30-и януари 1993-та година Светослав Рьорих завършва земните си дни в град Бангалор, Индия.

Следвайки философията на своята майка Елена - писателка и последовател на Агни-йога, и на баща си Николай - големият художник и обществен деец, Светослав Рьорих прокарва свой собствен път в изкуството и духовните практики, които са пример за цели поколения човеци, устремени към красотата и хармонията.

Колекция "Рьорих" / Източник: Международен център "Рьорих"

Още Кои са духовните избраници на мистичната Шамбала

Кои са духовните избраници на мистичната Шамбала

Каква фамилия само! Николай Константинович Рьорих (1874-1947) - академик в Руската художествена академия, пътешественик в Хималаите, Тибет, планината Алтай, Монголия, Манджурия и Китай; автор на пътеписи и над 7000 живописни платна. Елена Ивановна Рьорих (1879-1955) - съратница и вдъхновителка на своя съпруг, участничка в експедициите му и автор на книгите "Основи на будизма", "Криптограмите на Изтока" и др. Братът на Светослав Рьорих - Юрий Николаевич Рьорих (1902-1960) - лингвист и полиглот; директор на Хималайския институт за научни изследвания "Урусвати", преподавател в университета в Калимпонг (Индия) и в Института за Източни изследвания към руската Академия на науките.

И Светослав Рьорих - човекът, който сякаш е имал мисията да наследи и събере целия този духовен потенциал на своя род, за да го предаде нататък и да "напусне" последен земния свят. Ако се върнем към началото на тази статия, да си Рьорих наистина е "божествен печат". Печат, белязал с мисия едни необикновено надарени хора.

"Щастието е в самите нас", казва веднъж Светослав Рьорих. Големият му принос е главно в това, че той не заключва това щастие вътре в себе си, а щедро го предава и на другите. В картини, слово и личен пример. 

Еми МАРИЯНСКА

Още Руски художник прави кукли "мини Тюсо"

Руски художник прави кукли "мини Тюсо"

Още Руски художник очарова Запада със селски пейзажи

Руски художник очарова Запада със селски пейзажи

Още Руски художник стана звезда с рисунки на котки

Руски художник стана звезда с рисунки на котки

Още Руски художник спи в леглото на кралица Мария-Антоанета

Руски художник спи в леглото на кралица Мария-Антоанета

Коментирай20

Календар

Препоръчваме ви

Испански учени потвърдиха, че в Севиля са погребани тленни останки на Христофор Колумб

Колумб умира във Валядолид, Испания, през 1506 г., но желанието му е да бъде положен на о. Испаньола, който днес е поделен между Доминиканската република и Хаити

Рок концертът отшумя, залата е вече празна...

Щамповал сърцата на няколко поколения българи с музиката на "Щурците", Кирил Маричков напусна този свят дни преди да навърши 80 г.

Септемврийският ЛИК: Великият бас Борис Христов

Списанието, вдъхновено и посветено на оперния певец Борис Христов, бе представено в пресклубовете на БТА в страната и чужбина

Замлъкна завинаги цигулката на великата Стойка Миланова

Тя е единствената българка, включена в родословното дърво на великите цигулари, редом с Корели, Вивалди и Паганини

Самотният самурай

Френският актьор Ален Делон, който почина на 88-годишна възраст, ще бъде погребан в събота, 24 август

Проф. Пламен Джуров: Борис Христов е един необичаен случай в българската култура

Откриха фотоизложбата по повод 110-годишнината от рождението на оперния певец в столичния културен институт "Красно село"