ЧУДЕСАТА НА ДРЕВНИЯ СВЯТ
Високи технологии в Древна Индия?
17-метровата статуя в комплекса Шраванабелагола е обявена за едно от Седемте чудеса на Индия
Редактор : / 10512 Прочита 1 Коментара
Снимка: ShutterstockВ Индия има много древни храмове с архитектура, която учудва със съвременните технологии, по които се предполага, че е постигната. А историците датират постройките и скулптурите към X век н.е.
Един от храмовите комплекси, който и до днес буди възхита и недоумение как е построен, е Шраванабелагола, намиращ се в едноименния индийски град.
В него се намира каменната статуя на Бахубали /др. Бахбули/, наричана още Гоматешвара, или Джайни Махавира, която е висока цели 17 метра, и е призната за най-високата монолитна каменна скулптура в света. За неин строител се счита някой си Хамдандай.
В подножието на статуята има надписи на езиците канада, маратхи и тамил /б.а. кръстени така на географските названия и народностите, които представляват/. Те са едни от най-ранните писмени надписи в Индия.
В град Шраванабелагол са намерени повече от 800 надписа от 600-та до 1830 година. Повечето от тях са от X век.
На всеки 12 години до статуята Гоматешвара се събират хиляди вярващи за специален ритуал - измиване на статуята с мляко и поръсване с шафран и златни монети.
Тази година се пада точно 12-ата, в която ще се проведе този древен ритуал.
Шрабанабелагол е седалище и на древния манастир "Джайни" /др. "Джайна"/, свързан с традициите на Джайнизма.
Джайнизмът е традиционна дхармическа религия, възникнала в Индия през периода от 9 до 6 в. пр. н. е. Съгласно самото учение, то е съществувало винаги. За основатели на учението, се смятат кшатрий Вардхамана и Джайни Махавира.
Джайнизмът е хуманно учение - проповядва избягване на вреда на всички живи същества на света. Философията и практиката на джайнизма са основани най-вече на самоусъвършенстването на душата, постигане на всезнание, всемогъщество и вечно блаженство.
Еми МАРИЯНСКА