Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Регионалният исторически музей - София представя дигиталната рубрика "Сградите разказват"

ИСТОРИЯ НА СОФИЯ

Регионалният исторически музей - София представя дигиталната рубрика "Сградите разказват"

В част от видеата може да чуете и видите наследниците на собствениците на къщите или на техните архитекти. Всяко е посветено на различна сграда, придружена от лична история и факти, които екипът на музея е открил през последните години

Още Събориха къщата на Димитър Димов в столицата

Събориха къщата на Димитър Димов в столицата

Регионалният исторически музей - София представя най-новата си дигитална рубрика "Сградите разказват".

Инициативата е част от проекта "КЛаДА-БГ" и включва видео материали, представящи историите на известни и емблематични сгради в центъра на столицата и на хората, които са ги обитавали, съобщават от екипа на музея.

"В част от видеата може да чуете и видите наследниците на собствениците на къщите или на техните архитекти. Всяко е посветено на различна сграда, придружена от лична история и факти, които екипът на музея е открил през последните години", казват още от екипа. По думите им сред зданията са жилището на инженер Георги Савов, д-р Георги Костов, Централни хали и други.

Клиповете от кампанията могат да бъдат видени на youtube канала на музея. "Премиерата на поредното видео ще бъде на 28 декември, като в него ще бъде разказана историята на сградата на Централни софийски хали", отбелязват от РИМ-София.

Още София в пламъци! 77 години от най-тежките бомбардировки над столицата

София в пламъци! 77 години от най-тежките бомбардировки над столицата

Регионалният исторически музей - София е част от проекта "КЛаДА-БГ" вече пет години (проект Национална интердисциплинарна изследователска е-инфраструктура за ресурси и технологии за българското езиково и културно наследство, интегрирана в рамките на европейските инфраструктури Clarin и Dariah). Музеят е от партньорите експерти и доставчици на данни, създаващи съдържание за бъдещата платформа.

Основната информация съдържа исторически справки за сградите - недвижими ценности в центъра на София. Те са свързани с хора или събития, случили се в тях - архитектите и строителите, дали живот на тези здания, човешките съдби споделили времето в тях.

През първите години от работата на музея в проекта бяха дигитализирани всички "Информационни карти на паметници на културата" от архива по Недвижими културни ценности към РИМ-София.

Те са съставени през 80-те на ХХ век, съвместно с Национален институт по за недвижимо културно наследство (НИНКН). Дигитализирани са и всички книги от музейната библиотека, свързани със София, както и археологическата документация от научния архив на музея.

Още Софиянци - лицата на столицата в документални видеопортрети

Софиянци - лицата на столицата в документални видеопортрети

Наред с това, екипът продължи да работи по събирането, осъвременяваното и допълването на информацията от картоните по отношение на историческите справки. Освен от архиви и библиотеки, са издирени и нови данни на терен. През последните две години се провеждат теренни обходи, с цел търсене на наследници на хората, построили сградите.

Някой от тях споделиха снимки, документи и вещи, освен спомените за техните прародители. Към всичките тези данни са добавени снимки и анотации на предмети от фондовете на музея, свързани със сградите. По този начин музеят представя един завършен цикъл на всяка история, която чака да бъде разказана.

Голяма част от усилията на екипа, работещ по проекта, се отнасят и до популяризирането на събрания материал. Освен в научна среда - в различни по вид конференции и семинари, те се представят и пред масовата публика - провеждането на градски турове и беседи - "Сградите разказват" и "Изчезналата улица Търговска; постерна изложба с интерактивен характер "Истории зад фасадите", представена на сцена "Централни хали"; видео рубриката "Сградите разказват", популяризирана чрез социалните медии.

Още Обновяват една от залите на Националния исторически музей

Обновяват една от залите на Националния исторически музей

Още Националният военноисторически музей очаква днес отборите за семейната игра "Мисия разузнавач"

Националният военноисторически музей очаква днес отборите за семейната игра "Мисия разузнавач"

Още Сердика, Средец, София - думи, образи, места

Сердика, Средец, София - думи, образи, места

Още Музеят за история на София обновява Триъгълната кула на Сердика

Музеят за история на София обновява Триъгълната кула на Сердика

 

ИЗБРАНО
Коментирай0

Календар

«Февруари 2025»
ПВСЧПСН
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272812
3456789

Препоръчваме ви

Изложба събира най-значимите проекти на архитекта Пеньо Столаров в скици

По време на откриването на изложбата ще бъде представен и каталог с творчеството на проф. д-р инж. арх. Столаров

Нова част от огромната подземна Златна къща на император Нерон в Рим отново отвори врати

Впечатляващата резиденция е построена през 64 г. и преоткрита през 15-и век, а художници от Ренесанса, сред които Рафаело и Микеланджело, изучават тайните й, като се спускат с въжета през дупки в тавана, които се виждат и днес

Ремонтът на катедралата "Нотр Дам" продължава след официалното й откриване след пожара

Докато вътрешността ще бъде готова да приеме посетители и вярващи на 8 декември за първи път от 2019 г. насам, скелето в основата на възстановения шпил ще остане до 2025 г. и още три години от източната страна на паметника

Архитектът Даниел Либескинд представи проект за музей на Айнщайн в родния му град Улм

Дръзкият силует на новия пететажен център е вдъхновен от теориите на Айнщайн, затова в него е отразена Общата теория на относителността, която си представя пространството като гъвкава и еластична структура

Камбаната на Олимпийските игри ще бъде инсталирана в парижката катедрала "Нотр Дам"

Камбаната, дарена на катедралата от Организационния комитет на Олимпийските и Параолимпийските игри, е мощен символ и материално наследство на това универсално, историческо и обединяващо събитие, което бележи 2024 г.

Възстановяването на "Нотр Дам" след пожара е благодарение на двама млади архитекти

Покривната ферма на катедралата е от 13-и век, а измерванията на Седрик Трантезо и Реми Фромон са първите, правени на фермовата система