Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Гигантски чудовища от бетон: Брутализмът в архитектурата

АРХИТЕКТУРНИ СТИЛОВЕ

Гигантски чудовища от бетон: Брутализмът в архитектурата

Гол бетон и прости геометрични форми: Това, което някои намират за красиво, за други просто е грозно. Стилът в архитектурата, наречен брутализъм, разделя мненията докрай. Да се запазват или да се събарят такива сгради?

В югозападната част на Берлин от 1971 г. стои така нареченият "Миши бункер" - бруталистична сграда, приличаща на огромен космически кораб. Снимка: Getty Images

Филмът "Бруталистът" имаше десет номинации за "Оскар" тази година. За него в крайна сметка Ейдриън Броуди грабна втория си "Оскар", а филмът беше отличен и в категориите за най-добра кинематография, и за най-добра оригинална музика.

В "Бруталистът" се разказва за архитект, който оцелява в концентрационния лагер Бухенвалд и емигрира в САЩ, където получава поръчка да строи. Естетиката на филма е най-добрата реклама на един доста противоречив архитектурен стил, какъвто е брутализмът.

View this post on Instagram

A post shared by Brutalism Appreciation Society (@brutalismappreciation)

Звучи "брутално" и по някакъв начин е точно така, защото брутализмът е масивен и радикален. Използва се суров бетон, без мазилка. Терминът произлиза от френското "béton brut" (груб, открит бетон). При него няма място за цветове и компромиси относно формите - сградите изглеждат ръбести, заплашителни и непристъпни. Асоциацията с бункерите е много близка.

Твоите любими заглавия в /market.dir.bg

slide 1 to 3 of 50

Първоначално ги строят заради недостиг на жилища

Още Един от шедьоврите на съвременната архитектура отива в историята

Един от шедьоврите на съвременната архитектура отива в историята

Архитектурният стил възниква след Втората световна война, когато има недостиг на жилища. Един от пионерите на този стил е швейцарско-френският архитект Льо Корбюзие, комуто възлагат да построи голям жилищен комплекс в Марсилия. Така между 1947 и 1952 г. възниква "Cité Radieuse" - комплекс от сгради с 330 жилища за до 1700 души, включващ също търговски обекти, детски градини и места за отдих. От 2016 г. сградата е включена в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО.

Cité Radieuse е само началото. През 70-те години на миналия век брутализмът в архитектурата завладя целия свят. Бетонът тогава е евтин строителен материал, а строгите форми са позволявали да се строи бързо. Голяма част от тези сгради са обществени - кметства, университети, църкви, библиотеки. Или пък са гигантски жилищни блокове със собствена инфраструктура, които приличат на самостоятелни градове.

View this post on Instagram

A post shared by Brutalism Appreciation Society (@brutalismappreciation)

Почитатели и противници

Брутализмът оказва влияние върху архитектурата и днес - съвременните архитекти включват в модерните си проекти и елементи от този архитектурен стил. Сградите в стил брутализъм обаче имат не само почитатели. Човек трябва да има голямо въображение, за да види в сивите бетонни блокове нещо красиво. Почти във всеки град има поне една от тези чудовищни сгради. За този вид строителство германската изкуствоведка Карин Беркеман написа през 2017 г. следното: "Те сякаш ни казват: И аз съм сграда, приемете го".

Още Ще видим ли реализиран грандиозния проект за Ермитаж в Барселона?

Ще видим ли реализиран грандиозния проект за Ермитаж в Барселона?

В света ги приемат най-различно. Така например в Лондон през 2017 г. бяха разрушени "Robin Hood Gardens" - общински жилища, построени от британските архитекти Алисън и Питър Смитсън. Жилищният комплекс, определян като провал и наричан "гето за бедняци" и "бетонно чудовище", се нуждаеше от основен ремонт. За организацията за опазване на културното наследство English Heritage тези бруталистични сгради бяха "сбъркано място за живеене". Въпреки многобройните протести и призиви да бъде включен в списъка с културното наследство, в крайна сметка комплексът беше разрушен - като част от по-голям план за градско развитие.

В Германия също са взели на мушка тези "бетонни бункери". В Хамбург през 2017 г. беше съборена "Пощенската пирамида", където се помещаваше Централата на пощите в града, макар че преди това бе направен опит тя да придобие малко по-приветлив вид с нова пъстра премяна.

View this post on Instagram

A post shared by Brutalism Appreciation Society (@brutalismappreciation)

"Ролка тоалетна хартия" и "Миши бункер"

Само на няколко километра от нея е бившата католическа църква "Свети Максимилиан Колбе". Построена през 1973 година, тя е трябвало да бъде разрушена поради големи увреждания в структурата на сградата, въпреки че е включена в списъка на ЮНЕСКО. Но я спасяват масовите протести, промени в Закона за защита на паметниците на културата в провинция Хамбург и концепцията за устойчиво използване. Сега в бившата църква, наричана разговорно "ролка тоалетна хартия" поради това, че поразително прилича на такава, се помещава център за социални срещи.

В югозападната част на Берлин от 1971 г. стои така нареченият "Миши бункер" - бруталистична сграда, приличаща на огромен космически кораб, кацнал върху канал. Почти 40 години тя е била център за лабораторни опити с животни към болницата "Шарите", откъдето идва и прякорът ѝ.

Брутализмът в този вид архитектура не е случаен. Стилът възниква в края на 1960-те години - малко след като за първи път човешки крак е стъпил на Луната.

"Това е една зловеща епоха в научната фантастика. И точно тук мотивът за кораба се преплита с научнофантастичната архитектура на 1960-те и 1970-те години, за да възникне този "звезден изтребител", казва пред "Дойчландфунк" архитектурният историк Феликс Торкар.

Собствена естетика

Още Лувърът се нуждае от спешен ремонт, алармира директорът на музея в Париж

Лувърът се нуждае от спешен ремонт, алармира директорът на музея в Париж

Сградата се смята за един от изключителните примери на бруталистичната архитектура. Но и тя е била нарочена за разрушаване. Спасяват я вълна от протести и петиция за поставянето на необикновената сграда под закрила от закона. В кампанията за запазването на сградата се включват дори хора от други държави. През 2023 г. бетонният колос е поставен под закрила.

Не само почитателите на брутализма намират добри аргументи за запазването на тези бетонни чудовища. Те се обявяват срещу разрушаването на подобни сгради, включително заради това, че в строежа им обикновено са били използвани опасни материали - от азбест до полистирол.

Общността на феноветете се разраства

Още Фондация "Креа" посвети изложби във Варна на културното наследство и на архитект Дабко Дабков

Фондация "Креа" посвети изложби във Варна на културното наследство и на архитект Дабко Дабков

Междувременно в интернет се води оживен дебат за брутализма. Много профили в Инстаграм са посветени на антиутопичната бетонна архитектура. Така например инициативата @catsofbrutalism показва котки, снимани върху или около бруталистични сгради. Профилът @african_brutalism показва бруталистична архитектура в Африка, а @swiss_brutalism - сгради в Швейцария.

Почитатели на брутализма има и в Япония и Бразилия. От 2007 г. във Фейсбук съществува общност, която води кампании за запазване на бетонните сгради и междувременно има повече от 260 000 членове.

Германският музей на архитектурата във Франкфурт на Майн и фондация Вюстенрот създадоха хаштага #SOSBrutalism - платформа в социалните медии, в която всеки може да участва. Там се поместват снимки от цял свят, изпращани от представители на растящата общност на почитателите на тези колоси от бетон.

Зилке Вюнш/Дойче Веле/DW

Още Дом Витгенщайн във Виена - една от най-необикновените сгради на ХХ век

Дом Витгенщайн във Виена - една от най-необикновените сгради на ХХ век

Още "Малкият Лувър" в Италия откри филиал за съвременно изкуство, замислен преди повече от 50 години

"Малкият Лувър" в Италия откри филиал за съвременно изкуство, замислен преди повече от 50 години

Още Японският архитект Рикен Ямамото спечели наградата "Прицкер"

Японският архитект Рикен Ямамото спечели наградата "Прицкер"

Още Изложба на "архитектура на протеста" бе открита в Музея за приложно изкуство във Виена

Изложба на "архитектура на протеста" бе открита в Музея за приложно изкуство във Виена

Още Започна строителство на нов берлински музей за модерно изкуство

Започна строителство на нов берлински музей за модерно изкуство

Още Музеят "Истанбул Модерн" е сред най-добрите културни забележителности в света според "National Geographic"

Музеят "Истанбул Модерн" е сред най-добрите културни забележителности в света според "National Geographic"

ИЗБРАНО
Коментирай4

Календар

«Април 2025»
ПВСЧПСН
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011

Препоръчваме ви

Проектът "Псевдоприрода" спечели конкурса за българския павилион на Венецианското биенале по архитектура

Проектът по изключително ефектен и запомнящ се начин представя и поставя във фокуса на обществото дискусията за едно все по-реално климатично бъдеще

2025 година - 150 години опера "Гарние" в Париж

Началото на честванията ще бъде поставено на 24 януари със специална галавечер

Регионалният исторически музей - София представя дигиталната рубрика "Сградите разказват"

В част от видеата може да чуете и видите наследниците на собствениците на къщите или на техните архитекти. Всяко е посветено на различна сграда, придружена от лична история и факти, които екипът на музея е открил през последните години

Изложба събира най-значимите проекти на архитекта Пеньо Столаров в скици

По време на откриването на изложбата ще бъде представен и каталог с творчеството на проф. д-р инж. арх. Столаров

Нова част от огромната подземна Златна къща на император Нерон в Рим отново отвори врати

Впечатляващата резиденция е построена през 64 г. и преоткрита през 15-и век, а художници от Ренесанса, сред които Рафаело и Микеланджело, изучават тайните й, като се спускат с въжета през дупки в тавана, които се виждат и днес

na