Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Изложба събира най-значимите проекти на архитекта Пеньо Столаров в скици

ЗНАКОВИ БЪЛГАРСКИ АРХИТЕКТИ

Изложба събира най-значимите проекти на архитекта Пеньо Столаров в скици

По време на откриването на изложбата ще бъде представен и каталог с творчеството на проф. д-р инж. арх. Столаров

Изложбата ще бъде открита на 19.12.2024 г. от 18:00 часа в CAБ ул."Кракра"11 и може да бъде видяна там до 13 януари 2025 г.

Изложба събира творчеството на един от знаковите български архитекти проф. д-р инж. арх. Пеньо Столаров.

В експозицията ще бъдат представени някои от най-значимите проекти на архитекта в скици, които проследяват първите му стъпки и творчеството му като израз на пост модерното контекстуално мислене от средата на 70-те години до наши дни. 

Изложбата ще бъде открита на 19.12.2024 г. от 18:00 часа в CAБ ул."Кракра"11 в София.

Изложбата ще бъде открита на 19.12.2024 г. от 18:00 часа в CAБ ул."Кракра"11 и може да бъде видяна там до 13 януари 2025 г.

Представен е емблематичният за времето си проект на приемна сграда към Боянската църква. Сградата е проектирана и изградена по инициатива на Комитета за култура на НРБ във връзка с включването на Боянската църква в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО през 1979 година.

Още “Smart Center” участва в ”Сграда на годината”

“Smart Center” участва в ”Сграда на годината”

Строителството на приемната е завършено в края на 1985 г. и съвпада с провеждащата се по това време в София Генерална асамблея на ЮНЕСКО.

По това време арх. Пеньо Столаров вече е защитил докторската си дисертация в Университета по архитектура и строителство във Ваймар, Германия (HAB Weimar), днешният Bauhaus-Universität Weimar, който след много исторически перипетии продължава идеите на легендарния Staatliches Bauhaus Weimar на Валтер Гропиус от златните години на модернизма.

Завърнал се в България, Пеньо Столаров е активен архитект, който участва в конкурси за пешеходни зони и обществени пространства, а също и току-що е завършил интерпретативната стилова реконструкция на Дома на учителя в центъра на София - една сграда, носеща духа на софийската буржоазна къща, която цели да се впише в еклектичния си контекст.

17 септември 2019 г. Столичната община връчи наградите за ярки постижения в областта на културата. Проф. д-р инж. арх. Пеньо Столаров е носител на наградата за архитектура, опазване на културното наследство и естетизация на градската среда - за реконструкцията на сграда с музей към Боянската църква в детска градина. Снимка: Георги Палейков/BulFoto

През 1983 г. Домът на учителя получава голямата награда на публиката на международното биенале "Интерарх" и само година по-късно Пеньо Столаров е поканен за проектант на бъдещата приемна сграда с музей към Боянската църква. Отново реконструкция, но този път на още по-високо ниво. Инвеститор е Комитетът за култура, а изпълнител - Строителната организация към Националния институт за паметници на културата - клон София.

Още Арх. Столаров: Няма друг такъв град като София

Арх. Столаров: Няма друг такъв град като София

Приемната сграда представлява централно-симетрично триделно пространство със засводена средна част и две коренно различни фасади. Северната фасада, обърната към съвременния град, е разчленена на 3 части: две относително глухи, облечени с тухли крила (които интерпретират градежа с червени тухли от първите два етапа на строителството на Боянската църква) и централна, силно остъклена входна зона със стилизирана хиперболизирана стъклена арка.

Южната фасада, обърната към Боянската църква, е далеч по-спокойна и обобщена. Неин акцент е арката на централния остъклен вход-изход, която логично продължава оста на симетрия на самата сграда и подчертава централния засводен обем. Самият Столаров подчертава, че е проектирал сградата като интерпретация на ранно християнска базилика с умишлено разположен северен вход, със символична "апсида" и метафорични олтар и иконостас. В тази интерпретация реален олтар липсва, неговата роля като цел на движение изпълнява самата Боянска църква. Посетителят влиза във високо, светло засводено пространство.

Преминава през него като през църква, преодолява препятствието на голямото централно стълбище и следвайки светлината в дъното, достига до изхода. А изходът го отвежда до "главния герой" в тази пространствено-архитектурна сценография - световно значимата Боянска църква.

В изложбата намира място и работата на арх. Столаров за Конкурс "Система от пешеходни пространства в центъра на гр. София", който печели през 1976 година. Проектът дава цялостна методология за проектиране на пешеходните пространства в центъра на София - нейните комуникационни, исторически и социални аспекти.

Създаването на единна пешеходнa система респектира историческото развитие на града и наслагването на пластовете на времето - от римския слой на пространствено напластяване до средновековния град (ул. Граф Игнатиев) и днешна София. Пространството на Ларгото като пресечна точка на Кардо и Декуманус на римския град е и пресечна точка на основните пешеходни оси: изток - запад и север - юг.

Проф. д-р инж. арх. Пеньо Столаров (Снимка: Нов български университет)

По време на откриването на изложбата ще бъде представен и каталог с творчеството на арх. Столаров.

Изложбата ще бъде открита на 19.12.2024 г. от 18:00 часа в CAБ ул."Кракра"11 и може да бъде видяна там до 13 януари 2025 г.

Проф. д-р инж. арх. Пеньо Столаров се дипломира като архитект в Университета по архитектура, строителство и геодезия - София, защитава докторат в Bauhaus-Universität Weimar, където започва и научно-преподавателската си кариера. Преподава в УАСГ - София, както и в Universities of Applied Sciences - Stuttgart и Leipzig.

Професор e в департамент "Архитектура" на Нов български университет, където преподава от 2011 г. От 2002 г. е visiting professor на Международната академия по архитектура (IАА). От 1992 г. е член на DOCOMOMO International към ICOMOS, като през 1994 г. инициира създаването на българската секция на организацията.

Член е на Съюза на архитектите в България, член на Камарата на архитектите в България и на Камарата на архитектите в Германия и асоцииран член на Съюза на българските художници - секция "Монументални изкуства".

Научните изследвания на Пеньо Столаров в областта на архитектурните конструкции са международно признати и патентовани в Германия, България и САЩ. Прототипите на дизайнерските му разработки са представяни на международни изложения. Неговото творчество като архитект и дизайнер е цитирано и отразено в професионалните издания.

Като част от екипа на НБУ Пеньо Столаров създава Академично архитектурно ателие, чиято цел е да срещне студентите по архитектура с високите нива на професионализма в архитектурата.

Още Ремонтът на катедралата "Нотр Дам" продължава след официалното й откриване след пожара

Ремонтът на катедралата "Нотр Дам" продължава след официалното й откриване след пожара

Още "Малкият Лувър" в Италия откри филиал за съвременно изкуство, замислен преди повече от 50 години

"Малкият Лувър" в Италия откри филиал за съвременно изкуство, замислен преди повече от 50 години

Още Дом Витгенщайн във Виена - една от най-необикновените сгради на ХХ век

Дом Витгенщайн във Виена - една от най-необикновените сгради на ХХ век

Още Архитектът Даниел Либескинд представи проект за музей на Айнщайн в родния му град Улм

Архитектът Даниел Либескинд представи проект за музей на Айнщайн в родния му град Улм

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Катедралата "Нотр Дам" в Париж отваря врати от началото на декември

Ще е възможно в храма да се влезе и без предварително запазен час, но посетителите ще трябва "да се въоръжат с търпение", защото се очаква до 40 000 души дневно да искат да влязат в катедралата

Археолози разкриват антична сграда от първи век при разкопки в Лом

Въпросната сграда се проучва от 2019 година, като разкриването й е трудно заради голямата дълбочина. Предполага се, че тя е построена през втората половина на първи век, ползвана за казарма за войници на римската империя и за конюшня

Укрепена църква в Румъния държи рекорда на Гинес за най-сложна ключалка в света

В църквата в румънското село Биертан в Трансилвания се намира и най-големият рисуван олтар в Трансилвания, създаден през 1483 г., а в двора й е така нареченият "брачен затвор"

Осем камбани се завръщат в "Нотр Дам" три месеца преди откриването на възстановената катедрала

След петгодишния мащабен ремонт, ангажирал 250 компании и стотици занаятчии, катедралата трябва да отвори официално вратите си на 7 декември

Проектът "Слушалката" дебютира на "Седмица на съвременното изкуство" 

В рамките на изложението интерактивната инсталация "Между два свята" кани посетителите да се свържат с личните истории на непознати хора, да чуят техните най-интимни мисли и да открият отражение на собствените си чувства и преживявания

"Духът на стара София" е темата на деветия фестивал "КвАРТал"

Фокус ще бъде периодът на създаване на квартала - в началото на ХХ век, известен като търговския и бохемски квартал, докъдето е стигала емблематичната улица "Търговска"