МЕСТА С ИСТОРИЯ
Дом Витгенщайн във Виена - една от най-необикновените сгради на ХХ век
На емблематичното място днес се помещава Българският културен институт в австрийската столица. Той отвори врати за изложба, посветена на 100-годишната история от създаването на къщата
Редактор : Юлия Владимирова / 1246 Прочита 1 Коментара

Изложбата определя значението на къщата в нейната вече 100-годишна история.
Построена през 1928 г. като двореца Стонбъроу, в момента къщата е собственост на България от 1975 г. насам. Там днес се помещава Българският културен институт във Виена.
До 12 декември в Дом Витгенщайн можем да видим един любопиен и дългосрочен културен проект, който се разработва в сътрудничество с българското Министерство на културата и Федералното министерство на изкуството, културата, обществените услуги и спорта на Австрия.
Къщата на Витгенщайн през 1988 г. (Снимка: Moritz Nähr/ Архив: Bernhard Leitner /www.leadersnet.at)
Куратори на експозицията са Валентина Василева и Десислава Зафирова.
Изложбата възстановява оригиналния дух и атмосфера на интериора и се опитва да изрази революционната мисъл на Витгенщайн и изтънчения вкус на Маргарет Стонбъроу.
За първи път са показани оригинални рисунки на Хермине Витгенщайн, както и предмети от оригиналния интериор, заедно със снимки, показващи виенския семеен контекст на Витгенщайн. Вечната актуалност на неговите идеи и естетика е отразена в творбите на съвременни художници като Бернхард Лайтнер и Франц Уест.
През 2028 г. се отбелязва годишнината от завършването на една от най-необикновените сгради на 20-ти век - Palais Stonborough.
Твоите любими заглавия в /market.dir.bg
Лудвиг Витгенщайн, вероятно най-влиятелният философ на 20-ти век, го построява между 1926 и 1928 г. като дом за сестра си Маргарет Стонбъроу-Витгенщайн.
С тази изложба и проектите, планирани през следващите години, международната инициатива "Витгенщайн" иска да отбележи по достоен начин 100-годишнината от създаването на къщата и личността на Витгенщайн.
Концепцията предвижда поредица от културни и научни събития, чиято кулминация ще бъде през 2028 г.
Изложбата, която все още можете да посетите до 12 декември е съвместна с Министерството на културата на Република България, Българския културен институт "Дом Витгенщайн" и частната фондация "Франц Вест".
През 1926 г. Лудвиг Витгенщайн се оказва в повратна точка в живота си.
Дълбоко травматизиран от преживяванията си през Първата световна война и разочарован от последвалото си самоналожено изгнание като учител в Долна Австрия, той вярва, че за него няма бъдеще във философията.
Със своя Tractatus Logico-Philosophicus, публикуван през 1922 г., той е разрешил "всички философски проблеми" веднъж завинаги. Той вече е легенда за съвременниците си, но нито Кеймбридж, нито ентусиазираните реакции на Виенския кръг успяват да променят мнението му.
Сестра му Маргарет Стонбъроу-Витгенщайн е била заета с планове за нов градски дворец за семейството си от 1925 г. и вече е поръчала на Пол Енгелман, ученик на Адолф Лоос, да започне чертежите.
Тъй като била загрижена за психическото състояние на брат си, тя го поканила да участва в проекта. Витгенщайн се възползва от възможността да се пробва като архитект и скоро става движещата сила в планирането и изграждането на къщата.
Именно това трио от креативни и много различни личности успява да създаде уникална сграда през 1928 г. - единствената, строена някога от философ, пълна с необикновени и чудати детайли, които не могат да бъдат причислени към никоя архитектурна традиция.
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.
Вашето дарение от всякакъв размер и по всяко време означава много за нас.
Скъпи читатели,
Днес. повече от всякога. независимата журналистика има нужда от вас.В мисията си да предоставяме обективни, достоверни и навременни новини разчитаме на вашата подкрепа.
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.