Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Изложба на "архитектура на протеста" бе открита в Музея за приложно изкуство във Виена

ВЗАИМОВРЪЗКИ

Изложба на "архитектура на протеста" бе открита в Музея за приложно изкуство във Виена

Ще бъде представена в МАК до 25 август

Зала от изложбата ПРОТЕСТ/АРХИТЕКТУРА (Снимка: © Щефан Лукс/МАК)

Още

Шедьоври на Стив МакКъри са представени във Виена

Шедьоври на Стив МакКъри са представени във Виена

Във виенския Музей за приложно изкуство бе открита изложбата "ПРОТЕСТ/АРХИТЕКТУРА. Барикади, лагери, суперлепило", която изследва пространствените аспекти на културите на протеста.

Фокусът на експозицията, създадена в сътрудничество с Германския архитектурен музей (DАМ) във Фанкфурт на Майн и на Музея за приложно изкуство (МАК) във Виена, е поставен върху политическите движения, които са се изразявали в публичното пространство и са създали специфични архитектурни или дизайнерски обекти.

От използването на телата на протестиращите до протестните лагери - това е амбивалентен, често утопичен и понякога рисков спектър на протестната архитектура, който изложбата показва - от барикадата по време на Юлската революция в Париж през 1830 година до наши дни, посочват организаторите.

"Протестите трябва да бъдат разрушителни, в противен случай те биха били неефективни. Когато протестните движения се разпростират в публичното пространство и продължават там, когато го блокират, защитават и завладяват, тогава се ражда архитектурата на протеста", така Оливер Елзер, ръководител на проекта и куратор на DAM, и Себастиан Хакеншмидт, куратор на MAK, описват архитектурните и пространствените перспективи на протеста.

Голям брой макети и снимки, както и 16-минутен филм, създаден специално за изложбата от режисьора Оливер Хардт, проследяват протестни събития в съответната им уникалност.

Изложбата се фокусира върху 13 протестни събития между 1968 г. и 2023 г. от Египет, Бразилия, Германия, Хонконг, Индия, Австрия, Испания, Украйна и САЩ.

Навсякъде са били организирани протестни лагери с различна продължителност и с много различни структури: в Мадрид през 2011 година площад в центъра на града е бил покрит с пластмасови платна, в Хонконг и в Ню Йорк на протеста "Окупирай Уолстрийт" са изникнали палаткови градове, а в Делхи - при 16-месечна блокада на магистрала със селскостопански превозни средства, те са били превърнати в места за живеене, в Австрия движението "Лобау ще остане!" завзе през 2021 и 2022 година над осем месеца стратегически важни места и организира няколко протестни лагера.

Още

Един от шедьоврите на съвременната архитектура отива в историята

Един от шедьоврите на съвременната архитектура отива в историята

Някои от тези протестни движения са успели да постигнат целите си, като например да наложат свалянето на правителството, като протестите на площад "Тахрир" в рамките на "Арабската пролет" в Кайро през 2011 година, движението Майдан в Киев през 2013-2014 година; да се насърчи изграждането на социални жилища - Движението на бездомните работници /MSTS/ в Бразилия, съществуващо от 1997 г.; за ограничаване на открития добив на лигнитни въглища - окупация на горите в Хамбах през 2012 година.

Архитектурата често е играла ключова роля в постигането на целите на протеста. Майданът в Киев се е превърнал за два и половина месеца на брутални сблъсъци в истинска крепост.

От друга страна, бразилските протестни лагери на Движението на бездомните работници са филигранни конструкции и благодарение на прецизното предварително планиране от страна на хиляди бездомни хора са били построени в рамките на една-единствена нощ, посочват организаторите.

Представените 13 конкретни примера показват, че експериментални сгради за необичайни временни общности могат да бъдат създадени от ограничени ресурси в различни социално-политически контексти. Във всички случаи енергията, страстта и готовността за поемане на рискове от страна на протестиращите, е завладяваща. Изложбата ще бъде представена в МАК до 25 август.

Още

Жените в архитектурата на ХХ век

Жените в архитектурата на ХХ век

Още

Джио Понти - чудото на 360-градусовата архитектура, опростените мебели и светлинните пана

Джио Понти - чудото на 360-градусовата архитектура, опростените мебели и светлинните пана

Още

Най-оригиналните балюстради в съвременната архитектура

Най-оригиналните балюстради в съвременната архитектура

Още

Връзката между растителността и архитектурата в изложба на австрийската художничка Марианне Ланг

Връзката между растителността и архитектурата в изложба на австрийската художничка Марианне Ланг

 

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Експерти: Не бива да се бърза с реставрацията на изгорялата сграда на борсата в Копенхаген

Кметът на Копенхаген Софи Хесторп Андерсен ще посети Париж този уикенд, за да проучи как е била възстановена катедралата "Нотр Дам"

Катедралата "Нотр Дам" е пред отваряне пет години след пожара

"Проектът досега е струвал 550 млн. евро, финансиран отчасти с огромни дарения, включително от милиардерите от луксозния сектор Франсоа-Анри Пино и семейство Арно", пясни ръководителят на строителния проект - Филип Жост

Нови витражи в катедралата "Нотр Дам" в Париж ще се появяват не по-рано от 2026 година

Дирекцията, отговорна за възстановяването на храма след опустошителния пожар преди пет години, обяви конкурс за проекти за новите витражи

Фестивалът "Нов европейски Баухаус" открива второто си издание идната седмица

Фестивалът включва музикални изпълнения, танци, театрални и киновечери заедно с дискусии за това как да оформим заедно по-красиво и устойчиво бъдеще, съобщиха организаторите

Рамката на нефа в катедралата "Нотр Дам" в Париж е възстановена

Шпилът, възстановен в оригиналния стил на архитекта от 19-и век Йожен Виоле льо Дюк, също е пред завършване