Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Уникалният храм Минакши е построен не от тухли, а от скулптури

ПЕРЛИ ОТ ИНДИЯ

Уникалният храм Минакши е построен не от тухли, а от скулптури

Посветен е на една от жените на бог Шива

Снимки: Shutterstock

Храмът Минакши е истинска перла

В магическата Индия могат да се видят такива дворци и храмове, каквито никъде другаде по света. Един от тях е Минакши, разположен в самото сърце на старинния град Мадурай.

Наречен е така на името на царска дъщеря. Тя се родила с непривлекателна външност. Някакъв йога обаче й предсказал, че ще се превърне в красавица, когато срещне този, за когото ще се омъжи. Минакши открила своя бъдещ съпруг на свещената планина Кайлас. Това бил самият Шива. Богът й казал, че трябва да се върне в града, където той ще дойде след осем дни под името Сундарешвара или "Властелинът на красотата".

Сред безчислените статуи лесно човек може да се загуби. Виждате ли един от тях?

По стените на храма са изваяни много от 330-те милиона богове в пантеона на хиндуистите. Останките на Минакши са отпреди две хиляди години. В сегашния си вид е от времето на цар Тирумала Найяк - 1623 г. Смятан за най - прекрасното произведение на средновековната индийска архитектура и е едно от най-прочутите места за поклонничество в Индия.

Фигурите са се изсичали от камък и украсявали в течение на векове

Храмът има четири входа. Над единия вход се издига кула, висока над 50 м. Гопурата, както я наричат, е изваяна с хиляди фигури на божества. Всеки вход има своя различна гопура. От източния вход се стига до пазарът "Пуру Мандапам". Сергиите му продължават в тъмни коридори, които отвеждат към вътрешността на храма.

Отвътре храмът е не по-малко впечатляващ

Минакши е истински град в града. Храмът има формата на правоъгълник със страни 258 х 223 м. Има шест концентрични кръга вътре с по-малки гопури. Горната част на една от тях е обкована с чисто злато. През главния вход минават хиляди. Там има безброй сергии, където се продава почти всичко - от лъскави шарени гривни до плодове и огледала. Този вход се нарича "Входът на осемте шакти" или женските божества. Те са изобразени на осем колони от двете му страни. В друг коридор, стоят на пост два живи слона с боядисани в червено хоботи. Хората вземат с пръсти от боята и си поставят "бинди" - червената точка на челата.

В Индия слон можеш да видиш на всяка крачка
Храмът има вътрешен двор с басейн
Кулите на храма през нощта греят в светлини

Валерия КАЛЧЕВА

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Укрепена църква в Румъния държи рекорда на Гинес за най-сложна ключалка в света

В църквата в румънското село Биертан в Трансилвания се намира и най-големият рисуван олтар в Трансилвания, създаден през 1483 г., а в двора й е така нареченият "брачен затвор"

Осем камбани се завръщат в "Нотр Дам" три месеца преди откриването на възстановената катедрала

След петгодишния мащабен ремонт, ангажирал 250 компании и стотици занаятчии, катедралата трябва да отвори официално вратите си на 7 декември

Проектът "Слушалката" дебютира на "Седмица на съвременното изкуство" 

В рамките на изложението интерактивната инсталация "Между два свята" кани посетителите да се свържат с личните истории на непознати хора, да чуят техните най-интимни мисли и да открият отражение на собствените си чувства и преживявания

"Духът на стара София" е темата на деветия фестивал "КвАРТал"

Фокус ще бъде периодът на създаване на квартала - в началото на ХХ век, известен като търговския и бохемски квартал, докъдето е стигала емблематичната улица "Търговска"

"Нотр Дам" в Париж се спря на модерен интериор за повторното си откриване през декември

С ентусиазъм архиепископът на Париж - Лоран Улрих, представи "вътрешното обновяване" на 860-годишната катедрала, опустошена при огромен пожар на 15 април 2019 г.

Скулптурата "Облачната врата" в Чикаго е отворена за туристи след близо година ремонтни дейности

Строителството започва през август миналата година, а оградата около емблематичната скулптура ограничава достъпа на посетители отблизо