Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Французите го набедили за симпатизант на Германия, а германците - за предател

ВЕЛИКИТЕ ЕВРОПЕЙЦИ

Французите го набедили за симпатизант на Германия, а германците - за предател

205 години от рождението на Жак Офенбах

Ракурс от афиш на оперетата "Перикола" на Жак Офенбах

Веселите му опери са радост за сетивата, а в погледа му има някакво присмехулно пламъче, което напълно съответства на представата ни за него - Жак Офенбах.

Жак Офенбах (1819 - 1880), Снимка: Getty Images

Той е композитор, виолончелист и диригент от немски произход, но твори и умира във Франция. Офенбах е един от основоположниците на оперетата и типичен представител на романтизма в европейската класическа музика.

Още Йохан Щраус-баща бил жесток родител

Йохан Щраус-баща бил жесток родител

Завещава ни над 100 оперети: "Хубавата Елена", "Един младоженец пред вратата", "Орфей в ада". Други негови оперети са "Синята брада" (1866), "Парижки живот" (1866), "Херцогиня Геролщайн" (1867), "Перикола" (1868), "Мадам Фавър" (1878), "Дъщерята на барабанчика" (1879). Сред най-прочутите му произведения е операта "Хофманови разкази", която е единствената му опера и последната му творба.

Роден е на 20 юни 1819 година в Кьолн, Кралство Прусия, в семейството на Исак Еберст от град Офенбах на Майн. Певецът в местната синагога Исак кръстил новородения си син Якоб.

Още Династията Щраус с нов интерактивен музей във Виена

Династията Щраус с нов интерактивен музей във Виена

Исак Еберст бил всестранно развита личност - книговезец, преводач, издател, учител по музика и композитор. Установил се да живее в Кьолн три години преди раждането на сина си. Той пръв забелязал дарованието на момченцето и станал първия му учител по музика.

Роденият в Германия композитор Жак Офенбах (1819 - 1880), известен със своите леки и комични опери, свири на виолончело. Оригинално произведение на изкуството: Портрет от Lamlein / Снимка: Getty Images

Твоите любими заглавия в /market.dir.bg

slide 1 to 3 of 50

Още Оперетата учредява "Фестивал на Музикалния театър"

Оперетата учредява "Фестивал на Музикалния театър"

Малкият Якоб започнал да свири на виолончело на 12. Баща му решил да го заведе в Париж, за да учи в тамошната Консерватория. Но Якоб не бил французин, и това се превръща в проблем. Уставът на Консерваторията забранявал приемането на чужденци. Но след като чуват, как свири това момче, професорите решават да направят изключение и го приемат да учи виолончело. Якоб, или Жакоб, както произнасяли името му французите, става Жак. И с това име ще стане прочут.

Жак Офенбах (1819 - 1880), шарж как язди своето виолончело, заобиколен от герои от оперетите му. Оригинално произведение на изкуството: Гравиране от Андре Гил / Снимка: Getty Images

Още Берлиоз и Прокофиев с главния диригент на Бременската филхармония Марко Летоня

Берлиоз и Прокофиев с главния диригент на Бременската филхармония Марко Летоня

Преподавател на студента по виолончело Жак Офенбах в парижката консерватория станал знаменитият музикант Луиджи Керубини, а негов любим композитор - Ектор Берлиоз.

Заради финансови затруднения Жак учил само няколко години, но това се оказало достатъчно, за да се превърне във виртуоз, който ще свири заедно с пианисти като Антон Рубинщайн, Франц Лист, Феликс Менделсон и други знаменити музиканти. В крайна сметка завършва Консерваторията и се установява да живее в Париж.

Оперното сопрано Маргарет Невил като принцеса Хермия (Фльорет) в репетиция за стогодишнината на постановката на оперетата „Синята брада“ на Жак Офенбах в Садлърс Уелс, Лондон, 16 май 1966 г. / Снимка: Getty Images

Още Ференц Лист: Животът е едно дълго и горчиво самоубийство...

Ференц Лист: Животът е едно дълго и горчиво самоубийство...

Отначало свири на отделни концерти, а после става оркестрант в парижката Опера-Комик. Голямата му мечта била да създаде голяма опера, но дотогава ще мине много време. Началото на кариерата му е трудно - театрите му отказвали работа, понеже бил млад и неизвестен.

Офенбах се събира в дует с Фридрих фон Флотов, и двамата започнали да свирят заедно. Публиката ги харесва толкова, че се прочуват и най-сетне ги допускат до участия в парижките салони.

Април 1942 г.: Танцьори изпълняват „Tales Of Hoffmann“ от френския композитор Жак Офенбах (1819 – 1880), Снимка: Getty Images

Още Парижката опера отчете печалба за първи път от 2017 г. насам

Парижката опера отчете печалба за първи път от 2017 г. насам

Офенбах скоро ще превземе и Пале-Роял, но всичко по реда си: От любов към дъщерята на испански емигрант - Ермини д"Алкен, за която иска да се ожени, приема католицизма. Бракът им е хармоничен и щастлив - двамата живеят в разбирателство в продължение на 36 години, раждат им се четири дъщери. Офенбах бил верен и любящ съпруг и баща.

Джеймс Хоторн като Синята брада и Джойс Блекъм като Булот в оперетата на Жак Офенбах „Barbe-bleue“ или „Синята брада“ в Садлърс Уелс, Лондон, 16 май 1966 г. / Снимка: Getty Images

През 1847 година го назначават за диригент във Френския театър. По онова време бил като обсебен от басните на Лафонтен и създал няколко леки арии по тях.

Те не остават незабелязани и през 1850 година го назначават за щатен композитор в известния молиеров театър "Комеди Франсез".

Идва и времето, когато ще свири заедно с Лист и Менделсон, а Париж ще остане негов постоянен дом. Офенбах става директор (а по-късно и собственик) на театъра "Bouffes-Parisiens" на Шанз-Елизе.

Годината е 1855-а, смятана за рождена на жанра оперета.

В театъра Офенбах вече имал пълната свобода да работи всичко, което поиска - той е и композитор, и режисьор-постановчик, либретист, диригент. Насища спектаклите с атмосфера на веселие, но и на остроумен сарказъм. Представленията му бележат голяма популярност.

Когато Уилям Такъри пристига в Париж, споделил че останалл много заинтригуван от факта, че "целият Париж пее мелодиите на Офенбах".

След като изгледал едно от представленията в театъра му, казал: "Ако в съвременния френски театър нещо има бъдеще, то това е Офенбах."

Още Пародия на "Орфей в Ада" в Музикалния театър

Пародия на "Орфей в Ада" в Музикалния театър

През 1858 година Жак Офенбах поставя в театъра оперетата "Орфей в Ада". Успехът й бил толкова голям, че постановката му е играна 288 поредни представления, а за 20 години напред, само в Париж - цели 900 пъти. Офенбах написва след нея "Хубавата Елена" (1864), "Синята брада" (1866), "Парижки живот" (1866), "Херцогиня Геролщайн" (1867), "Перикола" (1868) и много други оперети, които донасят световна слава на своя автор.

През 1867 година, на Световното изложение в Париж, трябвало да "мери сили" с гостуващия във френската столица Йохан Щраус-син, но славата на Офенбах вече била наистина световна.

Още С костюми тежки по пет килограма танцуват канкан балерините в "Орфей в ада"

С костюми тежки по пет килограма танцуват канкан балерините в "Орфей в ада"

И едва три години по-късно съдбата му поднесла огромни горчивини. Това е времето на Френско-пруската война. Композиторът бил набеден от френската преса в симпатия към Германия, а немците пък го обвинили в предателство. Офеенбах тръгва на обиколка из Европа, след което със страх в сърцето се връща в Париж. Бил наясно, че там го чакат нападки и обиди.

Шаржов портрет на Офенбах / Снимка: Getty Images

Приписват му всички смъртни грехове - че подкопава националната идея, че се подиграва с монархията, религията и армията.

Злостните му врагове тесногръдо предпочитали да не възприемат като художествен артистизъм сарказма в творбите му и продължили да го атакуват.

През 1871 година Офенбах е разорен. Нямал друг избор, освен да напусне Франция.

Заминава за Америка, където се примирява с изнасянето на градински концерти. Турнето му имало огромен успех в Ню Йорк и Филаделфия, и той успял да възвърне голяма част от загубите си.

Оперният певец Ричард Луис (вдясно) в ролята на Хофман, с Хедър Харпър (вляво) в ролята на Антония и Рери Грист (в средата) в ролята на Олимпия по време на репетиции за операта „Хофманови приказки“ от Жак Офенбах в Кралската опера, Ковънт Гардън, Лондон, 21 декември 1964 г. / Снимка: Getty Images

Завръща се във Франция, с надеждата да възстанови нормалния си начин на живот и да напише нови оперети. Всичко преживяно, обаче, влошило здравето му. Страдал от сърдечно-съдово заболяване и астма.

Преумората и стресът си казали думата и само на 61 композиторът уммира.

Паметник на Жак Офенбах в Париж

Последното му произведение е операта "Хофманови разкази", по приказките на Е.Т.А. Хофман, чиято премиера за жалост не доживява.

Офенбах умира на 5 октомври 1880 година. Погребан е в Монмартърското гробище.

"Хофманови разкази" остава недовършена. Довършва я композиторът Ернест Гиро. От парижката си премиера в Опера Комик на 10 февруари 1881 година, до днес, операта "Хофманови разкази" постоянно е в афишите на най-големите оперни театри по света.Не успява да я види единствено създателят й!...

Жак Офенбах е един от най-даровитите композитори на XIX век, родоначалник (наред с Ерве) на оперетния жанр, класик на френската оперета. Неговите творби стават своеобразна сатирична летопис на съвремието му.

Някои критици го наричат "блестящ музикален фейлетонист" и "фокусник на операта-буфа".

Музиката му се отличава с лекота, изящество, остроумие и неизчерпаемо мелодично богатство. Много музиковеди обръщат специално внимание на нейния ритъм и го причисляват към типичния за модерните жанрове като валса и канкана.

Еми МАРИЯНСКА

Още Парижко кино прожектира филми по фасадите на сградите

Парижко кино прожектира филми по фасадите на сградите

Още "Мулен Руж! Мюзикълът" триумфира с десет награди на театралните "Оскари"

"Мулен Руж! Мюзикълът" триумфира с десет награди на театралните "Оскари"

Още "Мулен Руж" - греховният крал на нощта, стана на 128 години

"Мулен Руж" - греховният крал на нощта, стана на 128 години

Още Оперетата "Хубавата Елена" със звездното участие на Илина Михайлова и Александър Мутафчийски - в Пловдив

Оперетата "Хубавата Елена" със звездното участие на Илина Михайлова и Александър Мутафчийски - в Пловдив

ИЗБРАНО
Коментирай0

Календар

«Април 2025»
ПВСЧПСН
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011

Препоръчваме ви

Защо Джеймс Енсор се изрисувал като Христос сред лица-маски в Брюксел

Трудният път на белгийския художник, посмъртно признат за "баща на авангарда"

Шизофрения слага край на кариерата на звездния балетист Вацлав Нижински

Заради "неприлично" трико бил изгонен от руската сцена

Артър Хейли: Американците виждат демокрацията като лек три пъти на ден

Авторът на "Хотел" и "Летище" напуска Америка и Канада заради високите данъци

Първата му "Офелия" била открита в колекция на Андрю Лойд Уебър

Модерният прерафаелист Джон Уилям Уотърхаус не оставя наследници

Тиеполо бил заставен да рисува за испанския крал и умира в Мадрид

255 години от смъртта на последния "олимпийски" художник на Венеция