МЛАДИ ТВОРЦИ
Прекрасна година за режисьора и писател Петър Денчев - един от лауреатите на Фондация "Стоян Камбарев"
Въпреки пандемията младият творец превзема Мелпомена с размах
Редактор : / 1426 Прочита 1 Коментара
Петър Денчев (Снимка: Миглен Белев)Президентът Стоянов и княгиня Мириам връчиха награда "Стоян Камбарев" на актьора Димитър Николов
През 2019-а театралният режисьор Петър Денчев бе номиниран за най-престижното и чакано отличие за млади творци в България - Наградата за Полет в Изкуството "Стоян Камбарев" за постановките му "Телефонът на мъртвеца" и "Едноокият цар" в ДТ "Стоян Бъчваров" Варна.
Младият режисьор е единственият лауреат на Фондацията досега, който имаше късмета да получи наградите си от Президент и Кмет едновременно.
Президентът Росен Плевнелиев и очарователната му съпруга Деси Банова му връчиха номинацията за Полет в Изкуството, а Кметът на София Йорданка Фандъкова го изненада със Специалната награда на Фондацията и на Столична Община, а именно възможността за реализацията на спектакъл на софийска сцена.
Кметът сподели, че за нея най-ценното в мисията на Фондация "Стоян Камбарев" е, че сбъдва мечти, като осъществява конкретни творчески проекти на младите таланти.
Така, миналата година се роди спектакълът "Портокалова кожа", който продължава да се играе с голям успех на сцената на Общински театър "Възраждане".
Признание за режисьора Петър Денчев е, че "Портокалова кожа" е носител на цели 3 награди "Аскеер" - за поддържаща мъжка роля, за изгряваща звезда и за сценография и 1 награда "Икар" - за оригинална музика.
Представлението също така беше поканено на фестивала "Сцена на кръстопът", както и на ежегодния театрален фестивал "Славия" в Белград.
Спектакълът на Петър Денчев по пиесата на съвременната сръбска авторка Мая Пелевич разглежда женската и мъжката идентичности. Зсегнати са темите за бързите трендове и желанието ни непрестанно да се харесваме, пластичната хирургия и съвременната медийна реалност.
Представлението е решено в стил киберпънк-кабаре и залага на стереотипни образи от действителността, както и от медийния ефир.
За театъра Петър казва:
"Изкуството е един от най-достъпните начини да разказваш истории. Театърът, един от най-дрeвните - това е акт, който въздействa върху света, в който живеем...
Заниманията с театър винаги надхвърлят самия театър, защото те са вид философия в действие, опит да откриеш възможните реалности на едно общо живеене."
Петър Денчев (Снимка: Фондация "Стоян Камбарев")
Петър Денчев завършва режисура за драматичен театър през 2010 г. при проф. Здравко Митков, a след това и магистърска програма "Театрално изкуство" през 2017 г.
Работи в театрите в Пазарджик, Русе, Варна, Стара Загора, Ямбол, както и на сцените на Сатиричен театър "Алеко Константинов", Народен театър "Иван Вазов".
Много от неговите спектакли са били номинирани за национални и местни награди и са гостували на театрални фестивали и форуми в България, Сърбия, Косово, Черна гора и Румъния.
Освен театрален режисьор, Петър Денчев e автор и на четири романа - "Тъй, както мъж целува жена, която обича" (награда "Развитие" за нов български роман - 2007 г.), "Тихото слънце" (2012 г.) , "Малкият бог на земетръса" (2019 г.) и "Превъртане" (2021), както и на сборник с разкази "Истории в минало време" (2011 г.).
Има множество публикации в печата, негови текстове са превеждани на 7 езика за антологии и сборници.
Деси Тенекеджиева в ролята си на Председател на Фондация "Стоян Камбарев" обеща на младия творец, освен реализацията на спектакъла "Портокалова кожа" и официална премиера на последния му роман "Превъртане", но заради пандемичните обстоятелства, този ангажимент се прехвърля за следващата му книга, която всички вече очакват с нетърпение.
Романът "Превъртане" се появи на книжния пазар през септември и досега имаше представяния в София и Пловдив, като беше номинирана за наградата "Хеликон".
Както споделя редакторът на книгата Борис Минков, Петър Денчев разглежда съвременния морал по интригуващ начин. Вглежда се в същността на актуалното, на нашия живот тук и сега, търси следите от неговите нравствени основания.
И най-вече, търси образа на смъртта като вездесъща и неумолима човешка перспектива.
Романът "Превъртане" на Петър Денчев
Сюжетът чертае историята на Мария - старица, която се появява в ново тяло, за да заживее нов живот. Любопитно е, че жанрът на романа е определен като моралитé, т.е. морална драма, която трябва да ни отведе към търсенето на нравствените основания за действията ни.
Вижте кратко филмче за Петър Денчев:
Абонирайте се и последвайте Фондация "Стоян Камбарев":
Website | YouTube | Instagram | Facebook
Награда за Кино 355 на Фондация "Стоян Камбарев" предизвиква младите филмейкъри за четвърта поредна година