Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Как са празнували Коледа в Третия райх?

ИДЕОЛОГИЯ И ТРАДИЦИИ

Как са празнували Коледа в Третия райх?

Празникът е съществувал между традицията и пропагандата

Колаж: Мирослава Павлова/ Dir.bg

Още Хитлер лично забранил издаването на книгите му

Хитлер лично забранил издаването на книгите му

Коледа винаги е била празник на семейството, традицията и духовността, но по време на управлението на Адолф Хитлер (1933-1945 г.) нацисткият режим в Германия прави опит да трансформира този религиозен празник в инструмент на своята идеология и пропагандна машина.

Нацистката партия използва Коледа, за да укрепи националистическите си послания, да подчертае германските езически корени и да затвърди безграничната лоялност на обществото към режима.

Въпреки това, много от традиционните коледни практики и религиозни вярвания продължават да съществуват успоредно с наложените от нацистите "корекции".

Лидерът на националсоциалистите Адолф Хитлер (1889 - 1945, в центъра) на вечеря на Бъдни вечер с дългогодишни членове на партията в бирария Lion в Мюнхен, 24 декември 1938 г. (Снимка: Keystone/ Getty Images)

Опити за дехристиянизация на Коледа

Националсоциалистическата партия се опитва да премахне християнските елементи от Коледа, защото християнството се смята за чуждо на германската идентичност.

Вместо това режимът се стреми да подчертае германските етнически и културни традиции, вдъхновени от езическите празници на зимното слънцестоене.

Хитлер се е стремил да замени християнството с расово-центрична система от вярвания, съответстваща на неговата визия за арийско превъзходство. Нацистката идеология трябва да включва елементи на нео-паганизма и псевдонаучните расови теории, които противоречат на християнския монотеизъм.

Режимът се опитва да овладее християнството чрез движения като пронацистките "Немски християни" (Deutsche Christen) и чрез формирането на Църква под контрола на Райхстага, но тези усилия срещат сериозна съпротива от традиционните християни, които се противопоставят на тези намеси.

Еврейският произход на християнството също е проблем, който няма как да бъде преодолян от Хитлер и компания. Много националсоциалисти смятат християнството за недостатъчно достойно заради неговия произход от юдаизма - нисшата и презряна раса според собствените им възгледи. Това засилва неприязънта към християнските учения.

Момченца през 30-те години в Германия, които си играят с влак до коледната елха (Снимка: United Archives/Henning Nolte/Universal Images Group via Getty Images)

Промяна на символиката

Вместо да акцентират върху раждането на Христос, нацистите насочват вниманието към връзката на Коледа със зимното слънцестоене — древен празник, отбелязващ възраждането на светлината и слънцето.

Християнският разказ за Коледа е заменен с митове за германски богове и герои.

Образът на Дядо Коледа е трансформиран, за да отразява германските езически вярвания. В пропагандата той често е свързван с Один — германският бог на мъдростта и войната.

Елхата остава централен символ, но украсяването й е с елементи като свастики, руни и железни кръстове заменя традиционните християнски орнаменти като звездата или ангелите.

Още Вагнер - любимият композитор на "лудия" Лудвиг и на Хитлер

Вагнер - любимият композитор на "лудия" Лудвиг и на Хитлер

Религиозната музика

Традиционни коледни химни, като "Тиха нощ, свята нощ", са преработени, за да се премахнат споменаванията за Христос и Бог. Новите текстове възхваляват германската земя, природата и родината. Например песента "Тиха нощ" е пренаписана така, че да отразява националистическите ценности и възхвала на германския народ.

Адолф Хитлер с дете по време на Коледа. Надписът гласи "Германска Коледа!" (Снимка: Getty Images)

Коледа като средство за пропаганда

Коледа е използвана от нацистката пропаганда за укрепване на колективния дух и за популяризиране на ценностите на нацистката държава. Режимът адаптира празника към своята програма, като подчертава ролята на семейството, германската култура и култа към Хитлер.

Раздаване на подаръци на сирачета в Берлин през 1945 г., които са били жертва на нацизма (Снимка: Keystone/ Getty Images)

Семейството като основа на нацията

Нацистите представят Коледа като празник на германското семейство — основен елемент от идеята за "Das Volk" (народа). Жените, според нацистката идеология, са главните пазителки на домашния уют и традициите. Коледните празници стават символ на това, че всяко семейство е част от голямото германско общество.

Германски офицери празнуват Коледа през 1943 г. (Снимка: Kirn Vintage Stock/ Getty Images)

Подаръци за войниците

През годините на Втората световна война Коледа придобива допълнителна значимост като време за демонстриране на национална солидарност.

Германските граждани са насърчавани да изпращат подаръци на фронта — топли дрехи, храна и писма, за да подкрепят духа на войниците. Дори и в условията на война, режимът поддържа илюзията за единство и сила чрез пропагандни изображения на войници, празнуващи Коледа в окопите.

Нацистката пропаганда използва Коледа и за утвърждаване на култа към Хитлер. В училища и домове се организират тържества, където децата пеят песни, възхваляващи фюрера, а снимки на Хитлер често присъстват сред коледната украса. Хитлер е представян като фигура, която носи светлина и спасение на германския народ, символично асоцииран с новото начало, което Коледа представлява.

Езически ритуали и германски корени

Езическите традиции заемат централно място в опитите за преосмисляне на Коледа. Нацистката партия подчертава връзката между германците и природата, представяйки зимното слънцестоене като време на обновление и сила.

Още Гениалната приятелка на Хитлер

Гениалната приятелка на Хитлер

Огньове и светлини

В някои общности се палят големи огньове в чест на слънцестоенето — ритуал, символизиращ победата на светлината над тъмнината. Свещите на коледната елха също се интерпретират като символ на този цикъл.

Зимен фестивал вместо Коледа

В края на 30-те години на XX век нацистите започват да наричат Коледа "Зимен фестивал" ("Julefest"), за да подчертаят езическите й корени. Партията организира официални тържества, които се фокусират върху връзката с природата и идеята за чистата германска раса.

Берлинския квартал Моабит: Коледно парти за деца в нужда, Гьобелс произнася реч - ноември 1935 г.(Снимка: Getty Images/ Фотограф: Хайнц Фремке)

Още Парадоксът да си едновременно девственик и женкар, хуманист и фен на Хитлер

Парадоксът да си едновременно девственик и женкар, хуманист и фен на Хитлер

Съпротивата срещу нацификацията на Коледа

Въпреки опитите на нацисткия режим да трансформира Коледа, много германци продължават да празнуват празника по традиционния начин.

Църквите остават пълни на Бъдни вечер, а религиозните символи и ритуали продължават да присъстват в домовете на хората. Това се случва в по-голяма степен в селските райони и сред по-възрастното население, което е силно привързано към християнската си вяра.

Коледа в нацистка Германия представлява сложна комбинация от традиция, пропаганда и идеология.

Режимът на Хитлер прави сериозни усилия да отнеме християнските основи на празника и да го адаптира към своите националистически и расови цели, но тези опити не успяват напълно.

За мнозина германци Коледа остава време за семейството, духовност и надежда, което не може лесно да бъде подчинено на политическите амбиции на режима. Историята на Коледа в този период е и напомняне за това как фашистките режими се стремят да контролират дори най-интимните аспекти на човешкия живот.

Още Какво е общото между Хитлер и Сталин? Отговорите от историка Лорънс Рийс (ОТКЪС)

Какво е общото между Хитлер и Сталин? Отговорите от историка Лорънс Рийс (ОТКЪС)

Още Хайнрих Хофман - личният фотограф на Хитлер, го запознава със 17-годишната Ева Браун

Хайнрих Хофман - личният фотограф на Хитлер, го запознава със 17-годишната Ева Браун

Още Гласът, който вбесявал Хитлер

Гласът, който вбесявал Хитлер

Още "Арийката" Боргхилд утешавала войниците на Хитлер

"Арийката" Боргхилд утешавала войниците на Хитлер

Коментирай37

Календар

Препоръчваме ви

Пътешествието на една дума, или защо благодарим с

От Франция до България - символ за изтънченост и мост между световете

Софийската опера отвори свой клуб

"Това ще е място за досег с нашето изкуство, портрети, книги, изложби - всичко, което е свързано с музиката", каза акад. Пламен Карталов, директор на трупата

Пещерата "Шове" във Франция, известна със скалното си изкуство, е открита преди 30 години

На кръгла маса по повод 30-годишнината Елиет Брюнел споделя спомени от "онзи паметен ден"

Мария Ванкова е тазгодишният носител на голямата награда "Валя Крушкина - журналистика за хората"

Тя е отличена за материала "Лекарство на всяка цена - четири години по-късно"

Златни езици, нокти и ритуални изображения разкриват живота и вярванията на древните египтяни

Находките включват и 29 амулета с изображение на колоната на Джед, скарабеи и амулети, представляващи божества като Хор, Тот и Изида, както поотделно, така и в уникални съчетания

Нидерландия връща на Мексико череп, инкрустиран с мозаечни плочки

Черепът, вероятно с произход от племето микстеки, е част от колекцията на Музея за света в Лайден и е закупен през 60-те години на миналия век