АРХЕОЛОГИЧЕСКИ ПРОУЧВАНИЯ
Погребана в окови: 1500-годишен скелет на тайнствена жена изненадва учените
Археолози откриха загадъчни останки в гроб от византийската епоха в Йерусалим
Редактор : / 7062 Прочита 7 Коментара

Недалеч от Йерусалим археолози разкриха погребение от V век на човек, окован в тежки метални вериги. Но византийският гроб крие още една изненада: човекът, който е практикувал религиозно телесно наказание, е бил жена, съобщи Live Science.
Разкопките на поредица от гробници в манастира от византийската епоха в Хирбат ел-Масани, на около 3 километра северозападно от Стария град на Йерусалим, разкриха скелетите на няколко мъже, жени и деца. В една от гробниците са намерени зле запазен скелет, обвит във вериги.
Археолозите предполагат, че тялото не е било оковавано по злонамерени причини. По-скоро самият човек е носил тези вериги приживе, за да ограничи подвижността си като част от аскетичния си религиозен начин на живот.
Първоначално Израелският орган за антики, който ръководи разкопките, съобщи, че индивидът е мъж.
След като християнството става основната религия на Римската империя през 380 г., възниква вълна от нови манастири и аскетизъм, при който монасите се отказват от светските удоволствия с духовна цел. Честа практика сред аскетите е да живеят на върха на колона, където проповядват и се молят, често носейки тежки вериги.
В проучването, което ще бъде публикувано в априлския брой на Journal of Archaeological Science: Reports, изследователи анализират костите от гроба с цел да потвърдят, че скелетът е на мъж. Но откритието ги изненадало - всъщност човекът вероятно е бил жена.
"Използването на вериги от мъже-аскети е добре документирано", казва съавторът на изследването Елизабета Боарето, археолог от Института Вайцман в Израел, пред Live Science, "но е много по-рядко срещано да се откриват свидетелства за жени, които използват вериги по същия начин."
Според изследователите жената е била на възраст между 30 и 60 години по времето на смъртта си, но костите ѝ били лошо запазени. Затова те анализирали пептиди - къси вериги от аминокиселини, в емайла на зъбите ѝ, за да определят биологичния ѝ пол.
Открили наличието на AMELX - ген от X-хромозомата, свързан с развитието на зъбния емайл, но без следи от AMELY - съответния ген от Y-хромозомата. Това означавало, че индивидът много вероятно е имал две X-хромозоми и е бил жена.
"Важно е да се отбележи, че нашите резултати показват само биологичния пол, а не половата идентичност", пишат изследователите в проучването.
Според авторите на изследването жени-аскети са известни в историческите сведения, особено сред благородничките от IV век нататък.
Въпреки това, жените в аскетичните общности обикновено следвали духовния си път по различни, по-малко крайни начини в сравнение с мъжете, казва Боарето.
Молитвата, постът и медитацията по-често били основна част от духовното им развитие.

Археолози в Израел откриха храм, който може да е от бронзовата епоха и да е най-старата обществена сграда в страната