ПАМЕТ БЪЛГАРСКА
Министърът на културата: Силните думи на Ботев звучат истински, защото са подкрепени с дела
Министерството на културата възстановява награда на името на видния български поет и революционер
Редактор : / 750 Прочита 1 Коментара
Снимки: "Изгубената България"/Колаж: Петя Александрова/Dir.bg"Силните думи на Христо Ботев звучат така истински и общочовешки, защото са подкрепени с дела. Наш дълг е да предадем Ботевите завети на бъдните поколения за пример и упование в моменти на трудност и изпитания, с които изобилства и днешният ни ден".
Думите на министъра на културата проф. Велислав Минеков са част от поздравителния адрес, връчен днес на кмета на Калофер от заместник-министъра на културата доц. д-р Пламен Славов, който участва в честванията, в Калофер, съобщават от Министерството на културата (МК).
Проф. Велислав Минеков (Снимка: BulFoto)
"Вярвам, че в историята ни има редица значими събития, които само на пръв поглед изглеждат случайни. И едно от тях е появата на Ботев. Знаменателен е фактът, че според летоброенето по нов стил той идва на този свят на Богоявление, а по стар стил - на 25 декември - Рождество Христово.
Две дати, събрали копнежите за независимост на поколения българи. Дати, свързани силно с Вярата в българското Възраждане и спасение! Вяра от ума и сърцето, за която Ботев по-късно ще напише "Моята молитва", се казва още в поздравителния адрес.
"Ето, че на 6 януари 2023 година отново обръщаме с благодарност поглед назад във времето. Извървяваме мислено онзи опасен път, по който от Козлодуй до Околчица минават Ботевите четници. Пред подвига им с гордост днес се прекланя цяла България.
Преклонение, което ни сплотява в нация, в народ с надежда и с устрем за развитие и достойнство. Робеспиер е казал, че за отечеството не е направено достатъчно, ако не е направено всичко. А вече над век делото на Ботев и легендарният му революционен път разгарят пламък в сърцата на поколения българи и ни напомнят настойчиво що е дълг и Родина", пише в поздравителния адрес на министъра на културата.
Той припомня, че МК ще връчва награда на името на Христо Ботев - за поезия и публицистика.
"Убеден съм, че тази награда ще ни насърчи да следваме Ботевия пример заедно и да помним, че свободата и справедливостта се отвоюват всеки ден от всеки един от нас", смята проф. Минеков.
Христо Ботев (Източник: Министерство на културата)
МИНИСТЕРСТВОТО НА КУЛТУРАТА ВЪЗСТАНОВЯВА НАГРАДА ЗА ПОЕЗИЯ И ПУБЛИЦИСТИКА НА ИМЕТО НА ХРИСТО БОТЕВ
Министерството на културата възстановява награда на името на видния български поет и революционер Христо Ботев, съобщиха днес от Пресцентъра на ведомството.
За целта екипът на културното ведомство разработи предложение за учредяването на специална награда за поезия и публицистика на името на Ботев, каквато досега не е била връчвана. Години наред е присъждана Ботева награда от Община Враца, но тя е била регионална и не отговаря на статута, авторитета и значението, което националният ни гений, като обединяваща фигура и консенсусна личност, има за българското общество и за националната ни идентичност.
Учредяването на наградата за поезия и публицистика на името на Христо Ботев е предвидено с изменение на Наредба № 2 от 11.04.2007 г. на министъра на културата за награждаването на български културни дейци за постигнати високи творчески резултати или принос в развитието и популяризирането на културата.
Министерството на културата предлага наградата "Христо Ботев" за поезия и публицистика да се връчва веднъж на две години от министъра на културата. Кандидатурите ще бъдат разглеждани от експертна комисия, включваща представители на: Българската академия на науките, Съюза на българските писатели, Съюза на преводачите в България, Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий", Софийския университет "Св. Кл. Охридски", Националния литературен музей и Националния музей "Хр. Ботев" в гр. Калофер.
Новоучредената награда "Христо Ботев" ще се връчва в две категории: "Значим принос в развитието и популяризирането на българската поезия" и "Високи творчески резултати в популяризирането на българската поезия или публицистика за изминалия период".
На 5 януари 2023 г. валидираха пощенска марка с лика на Христо Ботев (Снимка: BulFoto)
Предложението, което е подложено на обществено обсъждане, е за изготвянето на специална статуетка или плакет, които да се връчват, а паричното изражение на наградата да бъде в размер на 20 000 лева. Носители на отличието могат да бъдат поети със значим принос в развитието и популяризирането на българската поезия, както и поети и публицисти, постигнали високи резултати в популяризирането на българската поезия или публицистика.
Целта е тази награда е не само да се учреди, но и да се превърне в най-авторитетното отличие за поезия и публицистика у нас и в заслужено признание на талантливи хора за верността им към делото и идеалите на Ботев.
Проектът на наредба и мотивите към него са публикувани за обществена консултация на интернет страницата на Министерството на културата (https://mc.government.bg/page.php?p=141&s=998&sp=999&t=0&z=0) и на Портала за обществени консултации със срок за предложения и становища 30 дни.
В миналото българска литературна награда, наименувана на видния български поет Христо Ботев, е учредена с Указ № 1695 на Държавния съвет на Народна република България от 1972 година. Присъждала се е на поети и публицисти за принос в световната литература, като е била връчвана на всеки 5 години до 1986 г.
След като през 1991 година не е връчвана, традицията е била възстановена за известно време и наградата се е присъждала със същата честота (на 5 години) от Общинския съвет на Община Враца от 1996 година. Последно и по изключение наградата е присъдена през 2008 година във връзка със смъртта на Александър Солженицин.