Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Докоснете се до оригиналното тефтерче на Ботев

СВЕТИНИ

Докоснете се до оригиналното тефтерче на Ботев

Националната библиотека представя и изложбата "Перо и знаме”, посветена на 170-ата годишнина от рождението на поета

Снимка: Иван Григоров

Днес на 1 юни в Централното фоайе на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" (НБКМ) бе изложен оригиналният личен бележник на Христо Ботев.

Снимка: Иван Григоров

През последната година от живота си той е записвал в него данни за литературната си дейност, имена на свои революционни съратници, там е и черновата на стихотворението "Обесването на Васил Левски". Посетителите можеха да видят отблизо светинята от 11:00 до 14:00 часа.

Снимка: Иван Григоров

Снимка: Иван Григоров

Паралелно с оригинала, гостите ще се запознаят и с електронната версия на Ботевото тефтерче, съвместно начинание на Националната библиотека и Регионалната библиотека "Христо Ботев" - Враца. Това е вторият безценен документ от фонда на НБКМ (след тефтерчето на Васил Левски), намерил подобаващото си съвременно издание в бутиков дигитален проект, съобщават от институцията.

Снимка: Иван Григоров

Снимка: Иван Григоров

В навечерието на Деня на Ботев и падналите за свободата на България Националната библиотека ще представи и изложбата "Перо и знаме", посветена на 170-ата годишнина от рождението на Христо Ботев. Откриването бе днес в Централното фоайе. Експозицията включва 8 витрини с книги, вестници и други материали, отразяващи различни страни от живота и дейността на поета революционер.

Показани са издания на негови стихове от различни години, сред които и "Песни и стихотворения от Ботьова и Стамболова" (фототипно издание и оригинал от второто издание, 1880), архивно наследство като "Официални румъно-турски документи по минаването на Хр. Ботевата чета през Дунава", както и портрети на Ботевите четници.

Снимка: Иван Григоров

Специално изработени тематични табла - "Поет и публицист", "Борец за свобода" и "По пътя към безсмъртието", представят документални материали от фонда на Националната библиотека, свързани с живота на Ботев. На фокус са Прощалното писмо на поета, негова кореспонденция с революционни дейци и др.

Снимка: Иван Григоров

Снимка: Иван Григоров

Изложбата е създадена от библиотечни експерти в отделите "Български исторически архив" и "Библиографско и информационно обслужване - междубиблиотечно заемане".

Снимка: Иван Григоров

Снимка: Иван Григоров

Снимка: Иван Григоров

Коментирай1

Календар

Препоръчваме ви

Рио де Жанейро е първата португалоезична Световната столица на книгата

"Книгите са жизненоважни за достъп, предаване и популяризиране на образованието, науката, културата и информацията по целия свят. Благодарение на тях се информираме, забавляваме и можем да разберем по-добре нашия свят", каза генералният директор на ЮНЕСКО Одре Азуле при обявяването на Рио де Жанейро за Световна столица на книгата за 2025 г.

"ПЕН Америка": Писателите в САЩ са изложени на нарастващ риск от репресии срещу свободата на словото

През 2024 г. Китай отново беше най-големият "тъмничар" на писатели, следван от Иран - с Израел на пето място, се казва в годишния доклад на организацията

Книга като никоя друга: "Думи за езика" от Иля Златанов (откъс)

Разказвайки историята на езика, авторът разбулва ритуалната тайна на етикетните формули, показва връзката на храната с начина, по който говорим и мислим, съживява значението на календарните празници

Хеди Кислер притежава изключителна красота и поразителен ум. Но готов ли е светът през ХХ век да я разбере? (откъс)

"Единствената жена в стаята" от Мари Бенедикт в превод на Силвия Падалска на Издателство "Обсидиан"

Истинската история на Версаче четем в книгата "Братя" от Санто Версаче (откъс)

Светът на модата и на бляскавите личности оживява в искрения разказ „Братя“

Дейв Егърс пише продължение на книгата си "Очите и невъзможното"

Илюстриран от Шон Харис, новият роман продължава пътешествието на кучето Йоханес, заедно с приятелите му козата Хелене и чайката Бертран