Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Алеко Константинов. Das Wunderkind: Той трябваше да бъде убит, защото без смърт няма възкресение!

ПРЕМИЕРА

Алеко Константинов. Das Wunderkind: Той трябваше да бъде убит, защото без смърт няма възкресение!

"Das Wunderkind. Биографията на Алеко Константинов" на Иво Милев е много сполучлив опит за изследване и тълкуване от гледната точка на съвременника на жизнения, политическия, научния и творческия път на Алеко Константинов

(...) Wunderkind (...) - Константин Иречек, запис в дневника му от 16.02.1879 г. по повод младия Алеко Константинов

Той трябваше да бъде убит, защото без смърт няма възкресение. И пак бихме го убили! Мъртвият Алеко е по-необходим от живия... - Илия Бешков

На "вълшебното дете", "вечното дете", на непослушното дете на българската литература, веселяк, развейпрах, лекомислен и палав, този "проблематичен българин", на когото, приживе и посмъртно, всеки иска да помага, да дава съвети и напътствия - какво да не прави и как да го прави, как и какво да пише и какво да не пише, на човека, "опозорил" веднъж завинаги българина, сякаш без него ние щяхме да бъдем различни, на него е посветена тази книга... - Иво Милев

"Das Wunderkind. Биографията на Алеко Константинов" на Иво Милев е много сполучлив опит за изследване и тълкуване от гледната точка на съвременника на жизнения, политическия, научния и творческия път на Алеко Константинов.

Важен принос на автора е издирването на непубликувани разкази и на единствения драматургичен опит на Алеко, запазени в архивохранилищата, но непотърсени от изследователите. - Румяна Пенчева

Още "Алея на книгата" в компанията на Алеко Константинов

"Алея на книгата" в компанията на Алеко Константинов

Откъс от предговора

на "Алеко Константинов. Das Wunderkind. Биография" от Иво Милев

На Алеко Константинов може да съперничи единствено славата на неговия злополучен герой. Няма български писател с такова огромно присъствие в българската култура, с такова влияние върху самосъзнанието и самооценката на българина, върху самочувствието на интелигенцията ни, играл толкова успешна роля не в областта на виртуално-литературното, а в реалната сфера на живота. Сякаш без Алеко Константинов България и българинът щяха да бъдат различни.

Още Бай Ганьо ще тържествува, докато някой го "дописва"

Бай Ганьо ще тържествува, докато някой го "дописва"

Едва ли има по-щателно вглеждане в живота и личността на писател от това към Алеко Константинов. Няма друг, за когото критиката, литературознанието, българистиката, историографията, библиографията, културознанието, журналистиката и т.н. да са направили повече.

Той безспорно е любимецът на българската критика, литературната и културната история - проучени са като че ли всички литературни и житейски следи, оставени от него, всеки прототип или лице, срещащи се в писанията му, езикът му, антропоними и топоними, вътрешни и външни текстуални връзки в произведенията му, музикалната култура, литературните му предпочитания (дори архитектурните), хранителните му навици, компаниите му и т.н.

Още Изгубената България: Последните дни на Алеко Константинов

Изгубената България: Последните дни на Алеко Константинов

И в същото време, както пише Михаил Арнаудов близо седемдесет години след неговата смърт, "малко позната остава за поколенията и науката външната и вътрешната биография на Алеко".

Личността му остава противоречива и неясна: от скромен и свит до горделив и дори надменен, от деликатен и внимателен в отношенията с другите до "искрен до грубост", дори циничен и брутален, в чието присъствие събеседникът винаги трябва да е нащрек за поредната хаплива забележка или намек, от открит и честен до затворен и потаен; от "вътрешната хармония" на личността му до дълбоките `и противоречия, неостанали скрити за близките му, "свръхдемократ" и в същото време "аристократичен" по рождение и характер, светъл рицар на Светия Дух, чист и безкористен идеалист, "свръх-човек" (Кирил Христов) до същински Бай Ганю, от беззаветно обичащ България до българомразец, създател на "най-радикалния проект на антибългарското" (Инна Пелева)...

Още Иво Милев - съблазнителят

Иво Милев - съблазнителят

Дори не може да се определи блондин ли е бил, или кестеняв, умрял ли е девственик, или (като своя герой от "Иди му се надявай") е пръв софийски развратник, с чиято смърт много млади мъже в София си отдъхнали (Атанас Буров)... И още: в критиката си към средата и обкръжението Алеко Константинов е безпощаден, той обича да упражнява своя литературен, обществен (дори юридически) критицизъм, но сам се бои от критиката, лесно му се утдава да бъде критичен и има заострено чувство към недостатъците на другите, но собствените рядко вижда и признава. До "милия" и "свитичък" Алеко - едно болезнено честолюбие, така характерно за цялото му семейство...

(...)

Още Невероятно наистина, но факт: 300 души на Черния връх

Невероятно наистина, но факт: 300 души на Черния връх

Биографията на Алеко Константинов започва да се пише непосредствено след убийството му, на съдебния процес. Там започва героизацията му и мита Алеко Константинов, там за пръв път се разгръща тоталното му противопоставяне на неговия герой в степен, че Бай Ганю убива своя автор. Прокурорът по делото Хинек Майер ще определи обвинителната си реч като последна глава от книгата за Бай Ганю, наречена "Бай Ганю побеснял", а критици на това съчинение този път трябва да бъдат съдиите.

Прокурорът нарича Алеко Константинов "апостол славянски", "слязъл от висотата на своя гений към тези прости творения от село Радилово": "човекът, за когото се мъчеха генерации да го родят, е паднал мъртъв от ръката на хора, на които хиляди животи не могат да се сравнят с този единствен свят живот".

Още Премиера на музикалната сатира "Ганьоада" на Бойко Илиев по Алеко Константинов  - в Нов театър - НДК

Премиера на музикалната сатира "Ганьоада" на Бойко Илиев по Алеко Константинов - в Нов театър - НДК

Зловещо изказване, което някак с лека ръка изтрива придобивките на хуманизма и равнопоставеността на всеки човешки живот, направено все с цел да се гради йерархия от ценности, на чийто връх е Алеко Константинов, а отдолу невзрачните съществувания на "простите творения".

Неговият приятел, политикът и юристът Найчо Цанов, ще изложи в речта си на процеса основните моменти от първата биография на писателя, за да покаже каква личност е бил убитият: "личност за целий български народ, личност, която бяха почнали да познават и в последната българска колиба, личност много бляскава".

Още Биография хвърля нова светлина върху живота на Майстора

Биография хвърля нова светлина върху живота на Майстора

Медийният интерес след убийството е толкова силен, че с месеци пълни страниците на правителствени, опозиционни и независими вестници, печатат се извънредни издания, некролози, брошури... На твърде висока цена, за пръв и може би последен път в такива мащаби, един интелектуалец, един писател е поставен в центъра на общественото внимание, за пръв път ролята и значението на културния деец получава своята обществена санкция. Макар политическите озлобления да доминират дискусиите, те се водят именно заради повсеместно признатото значение на убития.

Въпреки политическите дрязги, намесени в споровете по убийството, противниците са на едно мнение за "бляскавата, светла" личност, която си е заминала.

Непосредствено след смъртта му д-р Кръстьо Кръстев, издателят на сп. "Мисъл", близък негов приятел, започва да пише "портрет" на писателя и човека Алеко Константинов.

Още Текстове на 160 българи за Алеко Константинов ще бъдат представени в националните пресклубове на БТА

Текстове на 160 българи за Алеко Константинов ще бъдат представени в националните пресклубове на БТА

Още тук са начертани основните линии за възприемане и канонизиране на личността му: "борец за светлина, любимец на българската младеж", "безсмъртният творец на Бай Ганя", "душа кристал, рядък ум и нежно-чувствуващо сърце", който е имал "всички качества да стане велик поет", в когото се "бе вселил светия дух и бе направил от неговата душа оръжие на колективната българска душа", "обикнал България с всичката сила, всичката нежност на оная обич, с която се обича една сестра, една майка", "лек, общителен, отворен за всички впечатления", намиращ "велика наслада в самия живот, в "сладкия навик на съществуванието".

Още тук д-р Кръстев прави едно важно разграничение, което ще подведе цяла линия в отнасянето към Алеко Константинов: като писател той може и да има недостатъци, но като човек и личност той е изряден: "Алека има нещо, което стои неизмеримо по-високо от неговите творения. Това нещо е неговата личност" (курсив - Кр. Кр.).

"Модата да се отрича Алеко Константинов (като писател - бел. авт.) започна веднага след смъртта му", пише Александър Балабанов, "да се демонстрира пренебрежение към Алеко Константинов, за да се покаже сериозност и ученост". В същото време още тогава започва да си проправя път и друга линия, която, ту криеща са, ту излизаща наяве, винаги остава актуална - принизяването (до пълно отричане) както на писателските, така и на моралните му, човешки качества.

(...)

За значението на един живот не би следвало да съдим нито по върховете, нито по паденията, а да ни интересува волята и силата, вложени в израстването, това непрестанно сноване между горе и долу, всичките наши богати възходи и падения.

Още Кирил Вълчев: Памет за паметта – така бих определил броя на списание ЛИК, посветен на Алеко Константинов

Кирил Вълчев: Памет за паметта – така бих определил броя на списание ЛИК, посветен на Алеко Константинов

Алеко Константинов не е "неслучилата" се личност, озлобена, изтласкана, безсилна в мизерната периферия на живота, откъдето гримасничи на сполучливите и успешните, а пътят, процесът на собствената си реализация. Затова е интересен и важен за нас.

"Вечното дете" в мъжа, пише Юнг, е едно неописуемо преживяване, една несъвместимост, пречка и божествена привилегия; едно противоречие, което определя крайната стойност или липсата на стойност на една личност.

То не може да бъде съдено, то винаги остава "две в едно" и трябва да се приеме като "един противоречив фактор" - "вечното дете" и неговата сянка, нещо неопределено - mixtum compositum - което нашето съзнание не е в състояние да схване и възприеме едновременно в неговата противоречивост.

Още Авторът на последната книга за Людмила Живкова: Липсват данни да е имало разследване за смъртта й

Авторът на последната книга за Людмила Живкова: Няма данни за разследване на смъртта й

На "политическото дете", "вечното дете", на непослушното дете на българската литература, веселяк, развейпрах, лекомислен и палав, този "проблематичен българин", на когото, приживе и посмъртно, всеки иска да помага, да дава съвети и напътствия - какво да не прави и как да го прави, как и какво да пише и какво да не пише - и когото всеки безскрупулно използва, на човека, "опозорил" веднъж завинаги българина, сякаш без него тези недостатъци и пороци на едно закъсняло, винаги закъсняващо и догонващо развитие, тази още несмляна и непреглътната неадекватност във вечното съпоставяне и съизмерване с другите, щяха да останат скрити, та на него са посветени тези страници...

Още Отвориха гробницата мавзолей на Евлоги и Христо Георгиеви в Букурещ (галерия)

Отвориха гробницата мавзолей на Евлоги и Христо Георгиеви в Букурещ (галерия)

Още "Униформата на Ботев – разпродадена" -  нови изследвания за Ботевата чета и трагичния й край

"Униформата на Ботев – разпродадена" - нови изследвания за Ботевата чета и трагичния й край

Още Невидима София: Изчезналите киносалони

Невидима София: Изчезналите киносалони

Още Спестовна касичка "Балканъ": Картички, фотографии и реклами представят коледния дух на Ловеч през 20-и век

Спестовна касичка "Балканъ": Картички, фотографии и реклами представят коледния дух на Ловеч през 20-и век

 

Коментирай1

Календар

Препоръчваме ви

Михаил Зигар, Георги Господинов, Катя Пeтровская и Джаки Томе в есенните "Литературни срещи"

Третата година на "Литературни срещи" на фондация "Прочети София" завършва между 14 и 16 ноември в Национална галерия - Двореца и One Gallery

Боян Ангелов и Борис Христов са новите носители на Националната литературна награда за поезия "Иван Динков"

На церемония в художествена галерия "Станислав Доспевски" бяха връчени наградите и на победителите в съпътстващия конкурс за местни автори в раздели поезия, проза и критика

Наградата на "Перото" за проза спечели романът "Извън обхват" на Евгени Черепов

Стефан Цанев е тазгодишният носител на наградата за цялостен принос, а призът за детска литература е за "Кръстьо: Частен детектив в Долната земя" от Юлия Спиридонова

"Отвъд огледалото и какво Алиса видя там" на Луис Карол в уникално издание

Илюстрациите са дело на изявения художник Бенжамен Лакомб

Октомврийският брой на списание ЛИК, посветен на 155-годишнината на БАН, бе представен в пресклуба на БТА в Букурещ

Събитието съвпадна с отбелязването на 2 години от откриването на пресклуба на БТА в Букурещ, както и с деня на обявената от Румънската православна църква за светица преподобна Теофана (царица Теодора Българска)

"Малки грехове" - роман с потенциал за филмова адаптация

Книгата на Паулина Георгиева рови из сенките на човешката душа в паноптикум от образи, изградени като антична мозайка