Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Кирил Вълчев: Памет за паметта – така бих определил броя на списание ЛИК, посветен на Алеко Константинов

ВЕЛИКИТЕ БЪЛГАРИ

Кирил Вълчев: Памет за паметта – така бих определил броя на списание ЛИК, посветен на Алеко Константинов

Броят на списание ЛИК, част от инициативата "Алеко днес“, беше представен в пресклуба на БТА в Свищов, родното място на Щастливеца

От ляво надясно: генералният директор на БТА Кирил Вълчев и кметът на Община Свищов Генчо Генчев (Снимка: Бисер Тодоров/БТА)

Инициативата на БТА "Алеко днес" осъществи срещи през цялата 2023 година във всички пресклубове на БТА в страната, и днес на рождения му ден след 161 години представяме специалния брой на ЛИК, посветен на Алеко Константинов в пресклуба на БТА в Свищов, родното място на Щастливеца, каза при представянето на изданието литературоведа и писател Йордан Ефтимов и допълни, че в специалния брой на списанието са събрани думите на всички участвали в тези разговори.

Книжката показва спецификата на всяка една от срещите чрез репортажите на кореспондентите по места, каза Ефтимов и подчерта, че инициативата е преминала по-добре от предварителния замисъл заради пъстротата на идеите и мненията.

На днешния ден - 13 януари, рождената дата на свищовския писател Алеко Константинов, в Националния пресклуб на БТА в Свищов представят специалния брой на списание ЛИК, посветен на 160-годишнината от рождението на Щастливеца. Снимка: Бисер Тодоров/БТА

Още

Изгубената България: Последните дни на Алеко Константинов

Изгубената България: Последните дни на Алеко Константинов

Различни идеи, фрази, сюжетни ситуации от произведенията на му, детайли от живота на Алеко бяха интерпретирани и тълкувани от съвременна гледна точка.

Кампанията на БТА беше най-устойчивата, трайна и мащабна проява, посветена на 160 години от рождението на Алеко, каза главният редактор на ЛИК доц. Георги Лозанов. Тя не остави всичко да мине около рождения му ден, а превърна цялата 2023 година в година на Алеко Константинов.

В основата на този брой на ЛИК е самата кампания, с нейните етапи, минавайки през всички пресклубове на БТА, срещите с общностите по места. Тези 160 души с по 160 думи събрахме в списанието.

На снимката (от ляво надясно): Директорът на дирекция за знание и култура ЛИК в БТА доц. Георги Лозанов, писателят, литературeн изследовател и критик доц. Йордан Ефтимов, генералният директор на БТА Кирил Вълчев и кметът на Община Свищов Генчо Генчев. Снимка: Бисер Тодоров/БТА

Тази кампания постигна медиен плурализъм на гледните точки към Алеко - 160 различни гледни точки. Това е доказателство, че плурализмът не е лозунг, още повече, че живеем във време, в което общностите се крепят от различията помежду им, посочи той. Когато сме различни помежду си, това ни прави общност, а не подобието, каза още доц. Лозанов.

Директорът на дирекция за знание и култура ЛИК в БТА доц. Георги Лозанов (Снимка: Бисер Тодоров/БТА)

Още

Бай Ганьо ще тържествува, докато някой го "дописва"

Бай Ганьо ще тържествува, докато някой го "дописва"

Кампанията се занимаваше и с това да поправя грешки в прочита на Алеко, защото без съмнение една книга е равна на прочитите, които може да произведе.

Ние сме произвели различни прочити на Алеко, част от които са в някакъв смисъл срещу самия Алеко, срещу начина по който той се е опитвал да влияе върху обществото. Тези грешки обикновено са заложени от начина по, който се възприема най-популярния му герой Бай Ганьо, който е карикатура, но през годините започва да се възприема като типичен образ.

Броят на списание ЛИК на БТА за 160-та годишнина от рождението на Алеко Константинов, който представяме в Националния пресклуб на агенцията в родния му град Свищов на деня на 161-вата му годишнина, е памет за паметта, каза генералният директор на БТА Кирил Вълчев.

Генералният директор на БТА Кирил Вълчев (Снимка: Бисер Тодоров/БТА)

"Алеко ни е оставил образите на това, което българите трябва да се опитваме да не бъдем и да бъдем. Бай Ганьо и героите на фейлетоните на Алеко Константинов са онези карикатурни образи, в които всеки българин открива недостатъците си, а в пътеписите на писателя е образът на онзи влюбен в родината и любопитен към света българин, който всеки от нас харесва сам да бъде", добави Кирил Вълчев.

Още

155 години от рождението на Алеко

155 години от рождението на Алеко

По думите му той запечатва и на хартия паметта за Алеко на живели през 2023 година българи, които БТА канеше през цялата година на разговори за него в своите национални пресклубове в цяла България. Така този ЛИК се превръща в ценен документ - доказателство, че българите можем да почитаме своите водачи, какъвто духовен водач е Алеко, не само веднъж-два пъти в годината на тяхното рождение или смърт, а с постоянна мисъл за това, което са ни оставили.

Той посочи, че на днешния ден, когато кръглата 160-ата годишнина на Алеко Константинов се превръща вече само в памет, запечатана в този брой на списание ЛИК, е важно да потърсим отговора на въпроса как пазим паметта на героите си извън дните на тържествени поводи.

"Като започнем от дребните на пръв поглед жестове да се спираме пред паметниците им не само на деня на рождението и смъртта им. И не само на тези дни на тези паметници да има свежи цветя", каза Вълчев. Той даде пример от село Тобосо в испанската Ла Манча, където местните през цялата година слагат букети на паметника на централния площад на Дулсинея - измислената от Сервантес любима на Дон Кихот. С него той каза, че по света винаги има цветя на паметници на измислени герои, докато у нас няма на паметниците на действително съществувалите.

Гробовете на нашите герои не би трябвало да почистваме само на задушници, в музеите и библиотеките, в които съхраняваме националната си памет, трябва да влагаме много повече, трябва да преглеждаме и променяните през годините учебници, за да не пропускаме в уроците към децата си важни за същността ни като народ исторически моменти и литературни произведения, каза Вълчев.

Според него трябва да се опитваме и в години, в които не отбелязваме кръгли годишнини като 160-ата от рождението му през миналата година, да продължаваме да правим стъпки за поддържането на паметта на Алеко. Такава стъпка е идеята през тази пролет по инициатива на БТА заедно с генералното консулство на България в Одеса да открием паметна плоча в университета в града, в който между 1881 г. и 1885 г. Алеко Константинов учи в Юридическия факултет. Идеята е тази паметна плоча да се превърне в още едно от "българските" места в Одеса, която пази спомена и за Ботев, Априлов, Вазов".

Място, на което да се спират както живеещите постоянно в града 50-60 хиляди българи и още 200 хиляди в Одеска област, така и дошлите за кратко като участниците и гостите в предстоящата ХIX световна среща на българските медии, която БТА планира да организира в националния си пресклуб в Одеса с тема "Медии и общност", каза генералния директор на БТА.

От ляво надясно: генералният директор на БТА Кирил Вълчев и кметът на Община Свищов Генчо Генчев (Снимка: Бисер Тодоров/БТА)

С инициативите на БТА няма как да бъде забравен Алеко и всички личности като него, каза кметът на Община Свищов д-р Генчо Генчев на представянето на специалния брой на списание ЛИК, посветен на 160-годишнината от рождението на Алеко Константинов в Националния пресклуб на БТА в Свищов.

С пътя, който извървяхме за 160-годишнината, ние продължаваме с инициативите за нашия бележит съгражданин Алеко Константинов, допълни кметът. По думите му инициатива на БТА за откриване на паметна плоча на свищовския писател и общественик в университета в Одеса е още една признателност към него. Според него по този начин начертаваме целият път на Алеко и това ще остане вовеки веков.

"Добра е инициативата на генералния директор на БТА Кирил Вълчев за това, че Алеко ще фигурира не само в Чикагския университет, където преди повече от седем години се издигна неговият бюст", допълни той.

Кметът на Община Свищов Генчо Генчев (Снимка: Бисер Тодоров/БТА)

В разговора по темата "Алеко днес" в пресклуба на БТА в Свищов се оформи дискусия за поставяне на паметник на Алеко Константинов пред къщата музей на именития писател. Една от идеите е този паметник да бъде монументът, съхраняван в двора на бившето едноименно училище в града, което днес е превърнато в социален център.

Писателят, литературeн изследовател и критик доц. Йордан Ефтимов (Снимка: Бисер Тодоров/БТА)

Още

Един от четиримата прототипа на Бай Ганьо е бил прокурор във Варна

Един от четиримата прототипа на Бай Ганьо е бил прокурор във Варна

Специалното издание бе представено от генералния директор на БТА Кирил Вълчев, доц. Георги Лозанов, директор на Дирекция за знание и култура ЛИК в БТА и доц. Йордан Ефтимов, литературeн изследовател, писател и критик. Броят съдържа текстове за Алеко, състоящи се от по 160 думи на 160 българи със значимо присъствие в обществения живот.

На страниците на списанието са представени някои от най-впечатляващите изказвания, появили се в резултат на дискусиите, проведени във всички национални пресклубове на БТА в страната през 2023 година.

На снимката (от ляво надясно): Директорът на дирекция за знание и култура ЛИК в БТА доц. Георги Лозанов, писателят, литературeн изследовател и критик доц. Йордан Ефтимов, генералният директор на БТА Кирил Вълчев и кметът на Община Свищов Генчо Генчев. Снимка: Бисер Тодоров/БТА

На събитието присъстваха ректорът на Стопанската академия "Димитър А. Ценов" проф. д-р Марияна Божинова и представители на културни институции в родния град на Алеко Константинов.

Още

Текстове на 160 българи за Алеко Константинов ще бъдат представени в националните пресклубове на БТА

Текстове на 160 българи за Алеко Константинов ще бъдат представени в националните пресклубове на БТА

Още

Писателят Тошо Дончев от Унгария спечели Международния конкурс за къс хумористичен разказ "Алеко"

Писателят Тошо Дончев от Унгария спечели Международния конкурс за къс хумористичен разказ "Алеко"

Още

Честит рожден ден, Алеко!

Честит рожден ден, Алеко!

Още

Алеко. Смях над мрачни страници

Алеко. Смях над мрачни страници

Още

22 септември 1921 г. - последният ден на Иван Вазов

22 септември 1921 г. - последният ден на Иван Вазов

Още

Иван Вазов: Дадох всичко на отечеството. Малко бе, но толкова имах

Иван Вазов: Дадох всичко на отечеството. Малко бе, но толкова имах

 

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Пласидо Доминго за Соня Йончева: Гласовете ни звучат хубаво заедно. Тя е изключителен колега

Документален филм разказва за съвместния им концерт в София през 2021 г.

Проф. Дечко Узунов в "Светско монументално изкуство"

Откриването на изложбата е на 29 февруари (четвъртък), 18:00 ч. в галерия-музей "Дечко Узунов"

Дечко Узунов: Изкуството се създава в тишина, а пък и в тишината трябва да се гледа

Днес отбелязваме 125 години от рождението на именития ни художник и интелектуалец

Мара Белчева със свой личен кът в музея на Петко и Пенчо Славейкови

Постоянната експозиция с лични вещи, преводи, ценни ръкописи и писма на на голямата любов на Пенчо Славейков бе представена за първи път на 14 февруари в къща музей "Петко и Пенчо Славейкови" в София

Показват най-богатата колекция от лични вещи на Апостола

Музей "Васил Левски" в Ловеч ще отбележи 70-годишнината си с уникална изложба