Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

155 години от рождението на Алеко

ПАМЕТ

155 години от рождението на Алеко

Щастливеца е роден на 1 януари по стар стил, на 13 - по нов стил

Ивайло Калоянчев в образа на Бай Ганьо (Снимка: BulFoto)

На 13 януари се навършиха 155 години от рождението на писателя Алеко Константинов. По този повод Столична община организира днес честване пред паметника на Алеко на софийския булевард "Витоша".

В програмата участваха актьорите от Сатиричния театър Светослав Пеев и Ивайло Калоянчев, който влезе в образа на Бай Ганьо.

Атанас Капралов, директор на Националния литературен музей, Румяна Пенчева и Елена Алекова представиха специалното издание на вестник, посветен на годишнината, подготвен и издаден от Националния литературен музей. На честването присъства заместник-кметът Тодор Чобанов, който поднесе букет пред паметника.

Източник: BulFoto

Ивайло Калоянчев (Снимка: BulFoto)

Заместник-кметът на София Тодор Чобанов поднася цветя пред паметника на Алеко Константинов (Снимка: BulFoto)

Светослав Пеев (Снимка: BulFoto)

Тодор Чобанов (Снимка: BulFoto)

Атанас Капралов, директор на Националния литературен музей представя специалното издание на вестника, посветен на годишнината на писателя (Снимка: BulFoto)

Специалното издание на Националния литературен музей, посветен на 155 годишнината от рождението на Алеко Константинов (Снимка: BulFoto)

"Консулът мина през тяхното село в този ден, когато съвършено случайно детето беше изкъпано: изкъпано беше, защото прасето, като излязло из обраслата локва, детето се спуснало към него, хванало го с една ръка за ухото, с друга за четината и искало непременно да го възседне; да го яхне не могло, но успяло да налепи на кълчищената си ризка всичките хубости, които прасето е могло да понесе от гнилото блато. Тогава чак майка му се е наумила, че детето има нужда от къпане, и след като му стоварва десетина оки бой на гърба, гурнала го в коритото с ризката заедно: първата вода се превръща на боза, втората на непрозрачна мътилка, че трета, че четвърта, та чак петата вода се избистря и из нея изскача едно чистичко, черноокичко, хубавичко бяло-червено момченце, с живи, хитри очички. Седи хубавецът в натура срещу огъня, седи и майка му отстрана и му суши ризката. Хем я суши, хем погледва чедото си и май-май че се съмнява дали е туй нейното чедо, дали не е. Облича му ризката и го изважда да се припече на слънце и да му изпощи главицата. Свършва и тази операция, причесва му косата и баш в тази минута се зачуват звънци; от завоя изскоква един файтон и спира до тяхната къща, на кръчмата. Консулът.

- Хайде, мама, иди сега при оня чичо - учеше майката чедото си, - иди при него и му кажи: "Чичо, дай пет пари."

И отиде момченцето. Консулът беше извадил от чантата си закуски и си подкрепяваше силите. Детето се изправи недалеч от масата и като захапа пръст, следеше хапките на пътника и подсмърчаше. Консулът го забележи и зачудено впери очи в него - за пръв път му се падаше случай да срещне такова чисто дете из нашите села, чисто и хубавичко. То хувички ги има много, но не личат чъртите им под нечистотиите, които покриват цялото им тяло."

Из: "Пази, Боже, сляпо да прогледа"

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Световноизвестният художник Кантен Гребан за първи път рисува за българските читатели

Неповторимата илюстрация на издателство "Дъбови листа" ще бъде показана на предстоящия Пролетен панаир на книгата

Френският драматург Пенда Диуф е почетен председател на журито на "Изборът на награда "Гонкур" в България"

Общо 56 ученици и студенти, обединени в осем екипа, ще изберат своя роман фаворит

Салман Рушди издаде новата си книга "Нож"

В много отношения "Нож" е толкова забележителна с духа, който споделя с другите книги на Салман Рушди, колкото и с откровените и ужасяващи описания на нападението, което едновременно е променило и не е променило живота му

Над 4000 книги, заграбени от берлинската Еврейска равинска семинария, са открити в Прага

Книгите произхождат от колекцията на Висшия институт за еврейски изследвания в Берлин, който е закрит и разграбен от нацистите през 1942 г.

"Неразделните" от Симон дьо Бовоар за първи път на български (откъс)

В известен смисъл тази творба е ключ към цялостното творчество на голямата френска писателка

Джоан Роулинг разкритикува актьори от филмите за Хари Потър заради подкрепата им за смяната на пола

Писателката критикува Даниъл Радклиф и Ема Уотсън за това, че използваха различни платформи, за да приветстват транссексуалните.