Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Стефан Цвайг и Томас Ман се възхищавали на неговите "романи без думи"

БУНТАРИ НА ЕПОХАТА

Стефан Цвайг и Томас Ман се възхищавали на неговите "романи без думи"

135 години от рождението на белгийския художник Франс Мазарел

Портрет на Франс Мазарел / Снимка: Becker & Maass/ullstein bild via Getty Images

За него Стефан Цвайг написва: "Ако всичко загине - книги, паметници, фотографии, мемоари, и оцелеят само гравюрите от дърво, които Мазарел е създал, то само чрез тях бихме могли да възпроизведем нашия съвременен свят. Нещо повече, само тия листове биха ни дали възможност да разберем духа и опасния гений, душевните водовъртежи на нашето време".

Портрет на Франс Мазарел, худ. Жул де Брукер

Още Защо се самоубива Стефан Цвайг?

Защо се самоубива Стефан Цвайг?

Тази висока оценка се отнася за белгийския художник - живописец и график Франс Мазарел. През 1923 година Стефан Цвайг публикува първата монография за художника и творбите му, като пише, че творческата енергия на Мазарел никога няма да увехне, защото "запасът му от зрителни впечатления е неизчерпаем, също като самия свят". За благодарност Мазарел прави портрет на Цвайг, който много точно предава външния вид и характера на писателя.

За Мазарел написва книга и нашият изкуствовед, колекционер и ценител на изкуствата - покойният писател Богомил Райнов. През целия си живот белгийският художник създава своето черно-бяло изкуство като един безкраен "черно-бял филм" с непреходна стойност, защото в него сякаш е "запечатано" съвремието на художника.

худ. Франс Мазарел

Още "Светът от вчера" - мемоарите на вещия познавач на човешките страсти Стефан Цвайг

"Светът от вчера" - мемоарите на вещия познавач на човешките страсти Стефан Цвайг

Мазарел е не само своеобразен хроникьор на времето, но и негов съдник; и не просто "изобразител" на заобикалящата го действителност, а мислител и философ, който задълбочено я анализира. Съдбовните събития, които преживява, изковават от него невероятно продуктивен и талантлив творец, на когото се възхищават най-големите личности на епохата.

Мазарел е роден на 30 юли 1889 година в Бланкенберге, Белгия - преди 135 години, и умира на 3 януари 1972 година в Авиньон, Франция. Родното му място - Бланкенберг, е малко рибарско селце на брега на Северно море. Морето и "морските" хора завинаги ще останат негови любими герои.

Булон-Сюр-Мер, худ. Франс Мазарел

Когато е едва на 5 остава без баща и семейството се мести в Гент. На 18 се записва да учи в Брюкселската академия за изящни изкуства в класа на Жан Делвен, известен като "откривателя на таланти".

Именно Делвен още на първата година от обучението му казва, че най-доброто което може да направи за себе си и за другите, е не да да си "губи времето" с теория, а да пътува - да обиколи света и да намери собствен стил, с който да го отразява.

Портрет на Жан Делвен, худ. Франс Мазарел

През 1909 година Мазарел пътешества през Англия и Германия и започва да създава първите си гравюри върху дърво. През 1911 година се установява за четири години в Париж, където рисува илюстрации за парижки вестници.

Популярносттта му във Франция расте, но художникът решава да емигрира в Швейцария, където работи в различни списания като график.

худ. Франс Мазарел

През целия си живот Мазарел обикаля света, наблюдава хората, изследва до най-малките детайли ежедневието им, както и средата, в която живеят. Погледът му буквално "заснема" улици, сгради, фабрики, полета и планини, и лицата на хората, а после художествено ги "пречупва" през "рентгена на душата си", както сполучливо се изразява един изкуствовед.

худ. Франс Мазарел

Още "Вълшебника" от Колъм Тойбин повдига завесата зад бурния живот на Томас Ман (откъс)

"Вълшебника" от Колъм Тойбин повдига завесата зад бурния живот на Томас Ман (откъс)

Емоцията играе огромна роля в творбите на Мазарел. Те завладяват съзнанието и събуждат размисъл. Справедливо наричат циклите с творби на Мазарел "черно-бял филм върху дърво". Художникът става световноизвестен със серията си гравюри със социално-критическо съдържание, в стила на експресионизма. Самите им наименования "говорят" за съдържанието им. Ето защо много литератори се произнасят, че графиките му са "романи в образи", "романи без думи". В творбите на Мазарел винаги има разказ - някакъв ракурс от живота, напълно завършен по своя смисъл.

По време на Първата световна война Мазарел живее в Швейцария. Там работи за вестник "La Feuille", където публикуват над хиляда негови илюстрации. Всички те са насочени срещу войната, бедността и социалната несправедливост.

В Швейцария Мазарел се сприятелява с Ромен Ролан и Стефан Цвайг. Обединява ги пацифизмът и хуманизмът - моралните устои на хората, които се изправят срещу мракобесието и войната. Мазарел се опълчва смело с творбите си срещу голямата военна касапница и нейните подпалвачи. От онзи период е цикълът му, носещ емблематичното заглавие "Мъртви, станете прави!"

Страници от книгата за Мазарел на Богомил Райнов

Още Горки и обречените "на дъното" - съвременен "прочит" на пиесата му

Горки и обречените "на дъното" - съвременен "прочит" на пиесата му

През 1919 година, когато Ромен Ролан (1866-1944) става инициатор на "Декларацията за независимостта на духа", Мазарел я подписва заедно с други велики личности на епохата като Анри Барбюс, Рабиндранат Тагор, Максим Горки, Кете Колвиц, Ъптон Синклер, Стефан Цвайг, Август Форел и др.

През 20-те години на миналия век Мазарел създава творбите си "Слънце", "Моят часовник", "Идея", "История без думи" и др. Междувременно рисува илюстрации към творби на Томас Ман, Емил Зола, Стефан Цвайг, Уолт Уитман и други писатели. През 1921 година художникът се завръща в Париж, където създава много картини със сцени от улиците на Монмартр.

Портрет на Полин, 1923 г., худ. Франс Мазарел

Още Картината на Моне "Мелницата в Лимец", оценена на $18-25 милиона, ще бъде изложена в Париж преди търг в Ню Йорк

Картината на Моне "Мелницата в Лимец", оценена на $18-25 милиона, ще бъде изложена в Париж преди търг в Ню Йорк

Оставил ни е и много пристанищни пейзажи, както и портрети на моряци и рибари по крайбрежието на Булон-сюр-Мер. Поетичният му подход към морето и хората, свързани с морето, както се изразява Цвайг, буквално "оцветява" спомените на душата".

През 40-те години на миналия век художникът напуска Париж и се мести на различни места в Южна Франция. Всъщност, имал предложение от Стефан Цвайг да замине при него в Латинска Америка, но Мазарел не искал да напусне Европа. Премества се да живее отново в Швейцария, където продължава да се бори срещу войната - втората голяма и унищожителна война в живота му.

Франс Мазарел / Източник: Архив на Masereelfonds

След края на Втората световна художникът се завръща във Франция и не я напуска до края на живота си. В онзи период отново се връща към гравюрите върху дърво и се препитава като учител по изобразително изкуство в държавно училище.

худ. Франс Мазарел

През 1949 година заминава за Ница и живее там до 1968-а, през който период създава поредици от гравюри, окачествени от изкуствоведите като по-различни от ранните му творби. Работи и за театъра, като проектира декори и костюми.

Мазарел получава голямо признание приживе. Избран е за член на няколко академии по изкуствата в света. На негово име е учредена културната организация Masereelfonds.

Louise en Louis Lava in 1919; onder v.l.n.r.: Lucie Lava, Frans en Marie-Louise Masereel, Felix Lava en Robert Masereel in 1908 г. / Източник: Архив на Masereelfonds

Франс Мазерел наистина е забележителен и космополитен творец, който успява да обгърне в творчеството си цяла една епоха - от всекидневието на обикновените хора, до историческите конфликти на века.

Още Писателят Навид Кермани е лауреат на наградата "Томас Ман" за 2024 г.

Писателят Навид Кермани е лауреат на наградата "Томас Ман" за 2024 г.

За него ще срещнете на много места да пише, че "създава първия роман без думи", а също и че е "автор на "любимия филм на Томас Ман" и на "най-добрия портрет на Стефан Цвайг". Защо тези квалификации имат своите основания: През 1918 година Мазарел публикува цикъла си "25 образа на страстите човешки", с изображения на библейска тематика, без никакъв текст. Една година по-късно излиза вторият му "роман без думи" - "Книгата ми за часовете", съдържащ 167 рисунки, отразяващи живота на хората в големия град. През 1920 година книгата е издадена в Германия, а 6 години по-късно е преиздадена с възторжено предисловие от Томас Ман.

Илюстрация на корицата от Франс Мазарел

Още Комиксите влизат в "Уфици"

Комиксите влизат в "Уфици"

Разпродаденият голям тираж превръща Мазарел в знаменитост. В "книгата" художникът отново е активен участник, в ролята на негодуващия съдник на човешката бездуховност в съвременния свят. Някои оприличават този и други цикли на Мазарел на комикси, но те са нещо съвсем различно от това, което търси масовият вкус - те са високоинтелектуален размисъл за човека и Духа, за хората и Времето.

худ. Франс Мазарел

Т.нар. "романи" на Мазарел са високо оценени не само от споменатите по-горе известни писатели, на и от много кинематографисти. Така че неслучайно Томас Ман нарича "Книгата ми за часовете" на Мазарел, своя "любим филм".

Ман дори в прав текст сравнява таланта на Мазарел с гения на немия филм.

Рисунките на Франс Мазарел са разкази за хората, зад чието всекидневие прозира размисъл за човечеството и времето; за човешките чувства, мисли и заблуди; за героизма на духа и конфликтите на историята. Ето защо те са толкова актуални и днес.

Еми МАРИЯНСКА

Още Започва 9-тото Международно триенале на графиката в София

Започва 9-тото Международно триенале на графиката в София

Още Стенопис в центъра на София ще изрисува белгийският художник Хейс Ванхее

Стенопис в центъра на София ще изрисува белгийският художник Хейс Ванхее

Още На 90 години почина белгийският скулптор Оливие Стребел

На 90 години почина белгийският скулптор Оливие Стребел

Още Изложба с участието на автори от България, Германия, Нидерландия и Полша показва съвременните тенденции в графиката

Изложба с участието на автори от България, Германия, Нидерландия и Полша показва съвременните тенденции в графиката

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Кеворк Кеворкян на 80 г.: Истинската журналистика е да изстискаш сълзи и от камък

"Само в клетка с тигри журналистът е в правото си да мънка - иначе трябва да говори ясно и почтено", категоричен е авторът и водещ на "Всяка неделя"

Шелинг се жени за майката на покойната си любима

170 години от смъртта на големия философ, близък с Гьоте и Новалис

От любов към Русия отказал на Луи XV, а Екатерина II го подложила на тормоз

225 години от смъртта на големия руски архитект Василий Баженов

Издателство поискало от нея, рисуваните й герои да "четат молитви" вечер

110 години от рождението на създателката на мумините Туве Янсон

Четири погребения на Пабло Неруда, без яснота за смъртта му

120 години от рождението на Нобеловия лауреат за литература

Тициан умира, покосен от чумата във Венеция

Приживе получава титлата Рицар на златната шпора, а децата му стават благородници