Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

На 90 години почина белгийският скулптор Оливие Стребел

IN MEMORIAM

На 90 години почина белгийският скулптор Оливие Стребел

Негови монументални композиции са инсталирани в големите градове на Европа, Съединените щати и Азия

Монументалната композиция от скулптури, която в момента краси фонтана "Похищението на Европа" в Москва (Снимка: Shutterstock)

Художникът и скулптор Оливие Стребел почина на 90-годишна възраст в Белгия, предаде ТАСС като цитира белгийски медии.

Оливие Стребел позира до макета на "Алеята на спортистите", създадена за Олимпийските игри в Пекин през 2008 г.

Стребел е сред най-ярките представители на художниците символисти от Белгия. През 1949 г. заедно с Пиер Алешински, Рейнхуд д'Хесе, Кристиан Дотремон и Асгер Йорн открива семинарите "Les Ateliers du Marais" в Брюксел - едно от местата за изразяване на авангардиското движение "Кобра". Обединяващата им доктрина е пълната свобода на цвят и форма, както и антипатия към сюрреализма.

"Четиримата сина на Аймон" в Намюр

Роден е в семейство на художници от Брюксел през 1927 г., той започва да взема уроци по керамика и скулптура още 15-годишен. До 20-годишна възраст той вече е придобил голяма репутация и е поканен да преподава в университети по целия свят.

"Полет в ума", творбата му е предназначена за Брюкселското международно летище

Негови монументални композиции са инсталирани на улици и площади в редица градове в Европа, по-специално в Белгия - в Брюксел, Намюр, Лиеж, Кортрейк, както и в САЩ и Азия.

"Алеята на спортистите", бе монтирана в Пекин за Олимпийските игри през 2008 г.

През 2002 г. той подари на Русия абстрактната си монументална композиция от скулптури, която в момента краси фонтана "Похищението на Европа" в руската столица Москва.

Монументалната композиция от скулптури, която в момента краси фонтана "Похищението на Европа" в Москва (Снимка: Shutterstock)

Стребел е член на Кралската академия на Белгия и почетен член на Руската академия за изящни изкуства, както и на академиите на други страни, включително на САЩ и Канада.

"Защитеният орел IV"

"Индивидуалист, своеволен и смел, Оливие Стребел разви чувството за риск като основен елемент в живота и в работата си. Той запази детския си интерес към фигурата, представяйки я различна от всички останали духовни или естетически течения. Превръщането на субектите в обекти (големи, ако е възможно) остана предпочитанието му. Преди бронзът и стоманата, земята и снегът, бяха неговите източници на вдъхновение".

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Градската галерия в Пловдив обогати постоянната си експозиция с четириметрова цветна скулптура на Павел Койчев

Градът се сдоби с ценното художествено произведение по инициатива на директора на галерията Красимир Линков и благодарение на изключителния жест на големия артист да се откаже от своя хонорар

На ръба на равновесието: Градът като сцена за игра

"Нестабилна земя 2025" превръща обичайни места в платформа за танц, звук и общностно въображение

Картини за близо 350 хиляди евро бяха продадени на търг в София

"Най-динамичното наддаване от 25 стъпки и увеличаване на цената от 3500 евро до 13 хиляди евро бе отбелязана за "Рибарите в Балчик" на Бенчо Обрешков, последвана от "Градски пейзаж" на Лика Янко, с начална цена 800 евро, продадена след 24 стъпки, за 6 500 евро", разказват от екипа

Вижте изложбата "Дечко Узунов. Пътни бележки"

Открива се на 24 юни, вторник от 18:00 ч. в галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийска градска художествена галерия