Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

На 90 години почина белгийският скулптор Оливие Стребел

IN MEMORIAM

На 90 години почина белгийският скулптор Оливие Стребел

Негови монументални композиции са инсталирани в големите градове на Европа, Съединените щати и Азия

Монументалната композиция от скулптури, която в момента краси фонтана "Похищението на Европа" в Москва (Снимка: Shutterstock)

Художникът и скулптор Оливие Стребел почина на 90-годишна възраст в Белгия, предаде ТАСС като цитира белгийски медии.

Оливие Стребел позира до макета на "Алеята на спортистите", създадена за Олимпийските игри в Пекин през 2008 г.

Стребел е сред най-ярките представители на художниците символисти от Белгия. През 1949 г. заедно с Пиер Алешински, Рейнхуд д'Хесе, Кристиан Дотремон и Асгер Йорн открива семинарите "Les Ateliers du Marais" в Брюксел - едно от местата за изразяване на авангардиското движение "Кобра". Обединяващата им доктрина е пълната свобода на цвят и форма, както и антипатия към сюрреализма.

"Четиримата сина на Аймон" в Намюр

Роден е в семейство на художници от Брюксел през 1927 г., той започва да взема уроци по керамика и скулптура още 15-годишен. До 20-годишна възраст той вече е придобил голяма репутация и е поканен да преподава в университети по целия свят.

"Полет в ума", творбата му е предназначена за Брюкселското международно летище

Негови монументални композиции са инсталирани на улици и площади в редица градове в Европа, по-специално в Белгия - в Брюксел, Намюр, Лиеж, Кортрейк, както и в САЩ и Азия.

"Алеята на спортистите", бе монтирана в Пекин за Олимпийските игри през 2008 г.

През 2002 г. той подари на Русия абстрактната си монументална композиция от скулптури, която в момента краси фонтана "Похищението на Европа" в руската столица Москва.

Монументалната композиция от скулптури, която в момента краси фонтана "Похищението на Европа" в Москва (Снимка: Shutterstock)

Стребел е член на Кралската академия на Белгия и почетен член на Руската академия за изящни изкуства, както и на академиите на други страни, включително на САЩ и Канада.

"Защитеният орел IV"

"Индивидуалист, своеволен и смел, Оливие Стребел разви чувството за риск като основен елемент в живота и в работата си. Той запази детския си интерес към фигурата, представяйки я различна от всички останали духовни или естетически течения. Превръщането на субектите в обекти (големи, ако е възможно) остана предпочитанието му. Преди бронзът и стоманата, земята и снегът, бяха неговите източници на вдъхновение".

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

"Графика от Япония" във Варненската художествена галерия

От 26 юли до 21 август 2024 г. ще бъдат показани произведения, свързани с Международното биенале на графиката - Варна

Вежди Рашидов за колекцията си: Не можем да говорим за големите майстори на съвремието, без образците на старите

"Изкуството след XVI в., XVII в., XVII в. и XIX век е "сложна закачка", защото много от картините имат свой собствен живот", каза още скулпторът на откриването на изложбата "Западноевропейско изкуство XVII – XIX век" в галерия Vejdi

Руски музей е обвинен в "нацистка пропаганда" заради картина на беларуски художник

Музеят Ерарта има най-голямата колекция на съвременно изкуство в Русия

"Духът на стара София" е темата на деветия фестивал "КвАРТал"

Фокус ще бъде периодът на създаване на квартала - в началото на ХХ век, известен като търговския и бохемски квартал, докъдето е стигала емблематичната улица "Търговска"

"Без кръвни връзки" от Боряна Петкова

Откриването е на 25 юли, четвъртък, 18.30 часа в САМСИ (Софийски арсенал - Музей за съвременно изкуство)

Украинският график Константин Калинович представя "Моята зимна градина"

Експозицията ще бъде на разположение на жители и гости на морската столица до 13-ти август в ЗАЛА 1 на галерия Ларго, както и онлайн