Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Баща му бил екзекутиран след скалъпен процес, а майка му - заточена в ГУЛАГ

ТИТАНИ НА ДУХА

Баща му бил екзекутиран след скалъпен процес, а майка му - заточена в ГУЛАГ

100 години от рождението на Булат Окуджава

Булат Окуджава / Източник: Архив на Съюза на композиторите на Русия

Определението "бард" винаги е събуждало респект в артистичния свят, защото то съчетава в себе си няколко таланта - смислен текст за размисъл, изпят с подходяща мелодия, и гражданска позиция. В съвременния свят има няколко имена на артисти, които носят това име като звание, и един от тях е Булат Окуджава.

Той е руски поет от грузински произход, писател, автор и изпълнител на песни. Един от първите бардове в родината си и сред основателите на жанра авторска песен в Русия.

Неговото творчество включва повече от 800 стихотворения и около 200 песни, които звучат в над 80 филма: "Бялото слънце на пустинята", "Звезда на пленителното щастие", "Белоруската гара", "Ключ без право на предаване" и др. Сред най-известните му песни са "Ваше благородие", "Среднощен тролей", "Белоруската гара", "Песен за Арбат", "Десятый наш десантный батальон" и др.

Булат Окуджава умира на 12 юни 1997 година в болница в парижкото предградие Кламар, но е погребан в Москва. Същата година в Русия е учредена Държавна награда на неговото име. Астероид, открит през 1981 година, е кръстен на името на Окуджава, а през 1999 година в Русия е издадена пощенска марка с лика му, част от серията "Популярни певци на руската естрада".

Още Преди 38 години се сбогувахме с незабравимия бард Висоцки

Преди 38 години се сбогувахме с незабравимия бард Висоцки

Освен песни, Окуджава оставя в наследство и невероятна проза - разкази, повести и романи. Романът му "Закритият театър" получава през 1994 година Международната награда Букър за най-добър роман на годината. В книгата му "Превратностите на съдбата" са включени негови повести и разкази, които са в голяма степен автобиографични и изпълнени с остроумна самоирония. Включени са и последните приживе публикувани "Автобиографични историйки".

В много свои песни Окуджава смесва рускоезични поетични и фолклорни традиции с френскоезични шансони от типа на песните на Жорж Брасенс.

Що се отнася до това, какво отличава Окуджава от един Висоцки например, то се състои главно в това, че в песните на грузинеца няма почти никаква "пряка" политика, но въпреки това те пораждат дълбок размисъл и инакомислие спрямо официалната политика в някогашния СССР.

Още 40 години без Владимир Висоцки: Неудобен и в живота, и в смъртта

40 години без Владимир Висоцки: Неудобен и в живота, и в смъртта

Окуджава е роден на 9 май 1924 година в Москва, в семейството на комунисти, дошли от Тбилиси и пострадали от Сталинския режим. Майка му била изключително интелигентна жена, която владеела освен грузински и руски, също азърбайджански и арменски езици. Бащата на бъдещия бард попада в полезрението на властите и през 1937 година бива несправедливо обвинен в шпионаж в полза на Германия. Екзекутиран е след скалъпен процес. Майката на Окуджава пък прекарва 18 години (1937 - 1955) в ГУЛАГ. След като остава без родителска подкрепа, младият Булат бил взет от роднини в Тбилиси.

През 1941 година, едва на 17, той се записва като доброволец в пехотата на Червената армия и от 1942 година участва в сраженията й по време на Втората световна война. През 1945 година се завръща в Грузия, завършва гимназия, след което и филология в Тбилиския университет и започва работа като учител в Калуга.

През 1956 година, три години след смъртта на Сталин, заминава за Москва, където работи първоначално в издателство "Млада гвардия", а после в сп. "Литературная газета". Именно по онова време започва да пише музика и текстове за песни и да изнася първите си концерти.

Изключителната мелодичност на гласа му и смислените текстове скоро му спечелват много почитатели и той бързо става известен в Съветския съюз. Аматьорски записи на Окуджава започват да се предават от ръка на ръка и стигат до Полша, а оттам и в други страни от бившия соц лагер.

Към края на 70-те бардът вече имал и официално издадени записи, но самият той не им отдавал особена важност - държал на живата си връзка с публиката си.

Първият му голям триумф е след като през 1969 година на екран излиза филмът "Бялото слънце на пустинята", а след него - "Белоруската гара". Култовата песен "Ваше благородие" става любима на много хора по света, а има легенда, че именно тази песен са слушали за късмет първите съветски космонавти преди полет.

Ваше благородие, госпожа Сполука,
за едни добра си ти, а за други - глуха.
Но в сърцето ми, поспри,
ти куршума не зови!
Щом не ми върви в смъртта,
ще успея в любовта.

Още Нежните музи на Владимир Висоцки

Нежните музи на Владимир Висоцки

Често се разисква въпроса, може ли Окуджава да бъде наречен дисидент? Както вече отбелязахме, той не е от типа политически бард. Но Окуджава умее с наглед инфантилни текстове, както ги определя критиката, давайки примери от типа "Да се хванем за ръце, приятели, за да не пропаднем поединично", да въздейства на хората. И макар че Окуджава изглежда "безобиден", то силата на текстовете му, и най-вече контекстът в тях, прави написаното от него да има силно политическо звучене.

"Размитият" му образ на дисидент се подхранвал и от гротесковите му песни за руски революционери, преследвани от царската власт в края на 19 век. Много са и песните, в които разказва истории за московската улица "Арбат". Той един от рицарите на легендарната "Арбат".

Още Булат Окуджава преживял драматично женитбата на своя "жив талисман"

Булат Окуджава преживял драматично женитбата на своя "жив талисман"

Какъв е бил в личния си живот Окуджава? Бардът е имал два брака - с Галина Смолянинова и с Олга Окуджава, но в живота му е съществувал и един "жив талисман" - една актриса, към която той изпитвал огромна любов. Става въпрос за актрисата Лариса Лужина, която съвсем млада се снимала с Вячеслав Тихонов във филма "На седемте вятъра" и бързо става знаменитост. Когато двамата се запознават, Булат Окуджава ухажвал друга млада актриса - Жана Болотова, от която именно бил поканен да свири на рождения ден на Лариса. Още от пръв поглед той не можел да откъсне очи от нея - визията й го завладява напълно като някакъв блян.Лариса се превръща в негова недостижима муза.

Лариса Лужина, на корицата на списание / Източник: Съюз на кинематографистите на Русия

Още Премиера на два документални филма за Булат Окуджава

Премиера на два документални филма за Булат Окуджава

Лужина имала стремителна кариера. Още като студентка стъпва на червения килим на фестивала в Кан. Във Франция се запознава с Марк Шагал и други знаменитости, и почти забравя за Булат. След една "непристойна" снимка в "Пари мач", обаче, как "другарката Лужина" танцува туист, тя става неудобна в родината си - започват да препъват кариерата й, много от познатите й започват да странят от нея. Не и Булат Окуджава. Той не само я обсипвал с внимание, но я водел навсякъде със себе си, наричайки я "Моят жив талисман!"

Булат Окуджава / Източник: Архив на Съюза на композиторите на Русия

Възхищението му, обаче, никога не преминало границата на ухажването. Лариса се омъжва за друг свой обожател, а с Булат се разделят като приятели. Когато след много години се срещат отново, той се държал хладно с нея. Причината е дълбоко интимна и донякъде необяснима. Но пък в репертоара на Окуджава остава една песен, посветена на тази важна за сърцето му жена - "Морско черно".

Цялостната личност на Булат Окуджава излъчва достолепие. Неговите мисли ни карат да се чувстваме вдъхновени от силата на достойнството и силата му. Окуджава е автор на максимата "Истински рицар може да бъде само този, който се е уморил да бъде войник".

В нея диша "интелигентно непокорство", както отбелязва един критик. Много точна характеристика на барда.

Окуджава е сътворил огромно творчество поетични шедьоври и исторически романи с незабравими образи, изпълнени с широк спектър от емоции.

Затова има и толкова много фенове в България, сред които са големите български поети Ваня Петкова и Недялко Йорданов.

Булат Окуджава идва за пръв път у нас през август 1970 година. Поводът е преводаческа конференция във Варна. Следващите му две посещения датират от 1981-ва и 1986-а. Бардът оставя красиво послание на българската поетеса Ваня Петкова:

Как вы решились ко мне?
Кто вы такая? Откуда вы?
Ах, я смешной человек
Просто вы дверь перепутали
Улицу, город и век.

Булат Окуджава / Източник: Архив на Съюза на композиторите на Русия

Плочата, която надписва на поетесата, се съхранява в "Къщата - музей Ваня Петкова" в село Езерово, в Източните Родопи.

Има два много любопитни факта в живота на Булат Окуджава, свързани с датите на раждането и смъртта му. И двете дати стават знаменателни в руската история. Роден е на 9 май - Деня на Победата, и умира на 12 юни - Деня на Русия. Случайно, или не, това е като предзнаменование за неговата изключителност, да се роди точно в тази страна и да има точно такава съдба.

Окуджава оставя безценно песенно наследство и много любов в сърцата не само на сънародниците си, но и у хора от много други националности.

Песните му се пеят и до днес.

В неговата книга "Превратностите на съдбата", която е издадена и на български език, четем:

"Аз, в най-общи линии, имам щастлива литературна съдба. Тя се получи след многочислени трудности, препятствия, конфликти - това не е ли щастие? Съдбата ме закали, научи ме на много неща и в същото време не ме лиши от способността да изразявам себе си с тези средства, с които ме е надарила природата. Добре или зле се разпореждам с тях - не аз трябва да отсъдя. Във всеки случай, много се старах. Ако бях се поблазнил, то бих сметнал, че на мен ми предстои да напиша най-значителното си произведение. Но, за щастие, аз се научих да не се изкушавам... "

Монумент в чест на Булат Окуджава на московската улица "Арбат" / Източник: Shutterstock

Скромността на Окуджава, при цялото духовно наследство, което ни е завещал, е наистина респектиращ щрих към цялостния му образ на творец и човек.

Еми МАРИЯНСКА

Още Астероид носи името на незабравимия Висоцки

Астероид носи името на незабравимия Висоцки

Още Синът на Висоцки е специален гост на паметна вечер на барда в София

Синът на Висоцки е специален гост на паметна вечер на барда в София

Още Жерар Депардийо ще участва в концерт в памет на Висоцки

Жерар Депардийо ще участва в концерт в памет на Висоцки

Още Ованес Мелик-Пашаев: Йосиф Кобзон издейства мястото за гроба на Висоцки в Москва

Ованес Мелик-Пашаев: Йосиф Кобзон издейства мястото за гроба на Висоцки в Москва

Коментирай10

Календар

Препоръчваме ви

Погребали го под органа на манастирска църква

200 години от рождението на композитора виртуоз Антон Брукнер

Романите му възкресиха най-интимните тайни на Ван Гог и Микеланджело

35 години от смъртта на американския писател и сценарист Ървинг Стоун

Кеворк Кеворкян на 80 г.: Истинската журналистика е да изстискаш сълзи и от камък

"Само в клетка с тигри журналистът е в правото си да мънка - иначе трябва да говори ясно и почтено", категоричен е авторът и водещ на "Всяка неделя"

Той прави шедьоври докато си намери "истинска работа"

JR е един от най-креативните и социално ангажирани съвременни автори на улично изкуство

Шелинг се жени за майката на покойната си любима

170 години от смъртта на големия философ, близък с Гьоте и Новалис