Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Александрина Пендачанска: Няма как светът да заживее без култура и изкуство

ОСОБЕНО МНЕНИЕ

Александрина Пендачанска: Няма как светът да заживее без култура и изкуство

И тук ще има някакво преосмисляне - и социално, и политическо, смята оперната ни певица с три номинации за наградата "Грами"

Александрина Пендачанска (Снимка: BulFoto)

- Ще бъде ли друг светът след пандемията или постепенно ще възстанови предишния си облик?
- Със сигурност светът ще бъде променен след тази криза, която преживяваме всички. Но, така или иначе, това не е първата криза пред човечеството, имало е преди нея и много по-тежки и драматични.

В крайна сметка ще се възстановим, макар и не веднага. Ще се възстанови и някакъв, подобен на стария свят, но това няма да стане скоро.

Мисля, че ще бъдат направени много преоценки. Като цяло близкото бъдеще и близкото ще изглеждат твърде различно.

Александрина Пендачанска (Снимка: Класик FM)

- Можете ли да предвидите конкретни промени (политически, социални, икономически, културни, комуникационни) в глобален, национален и личен план?
- Политически промени ще настъпят със сигурност в следствие на тази криза. Смятам, че неминуемо американската администрация, която не можа да овладее ситуацията и показа висша некомпетентност, ще бъде наказана на изборите на 3 ноември в САЩ. Именно чисто политическият ефект на пандемията мисля ще е най-големият отговор и най-яркото потвърждение за неизбежността на промените в света.

Що се отнася до социалните промени, мисля, че светът много ясно си даде сметка (в следващите месеци този процес ще продължи), че социалните неравенства са твърде големи и са стигнали до едно критично и нетърпимо проявление, че е необходимо да се намери нов баланс в социалните отношения и в социалния договор в глобален мащаб.

А България не е изолирана, тя е в света, в Европа и глобалните процеси няма как да не я засегнат. Така че и тук ще има някакво преосмисляне - и социално, и политическо.

Що се отнася до културата, има много рискове пред оцеляването на цели сектори. Въпреки всичко, смятам, че няма как светът да заживее без култура и изкуство. Ще се мине през тежка криза и тя ще бъде точно криза на оцеляването. Но вярвам, че ще бъде преодоляна. И в този период ще бъдат създавани и вече се създават значими произведения във всички области на културата и изкуството.

Александрина Пендачанска (Снимка: Класик FM)

Най-засегната е тази част от сектора, в която сме ние - музикантите, актьорите, театъра, музиката - живите изкуства. Но, както виждате, в глобалния свят на интернет продължава да има изпълнения на живо. Те в момента текат онлайн. Със сигурност, все повече ще навлизат модерните средства за комуникация. Без предразсъдъци трябва да се използва всичко, което може да бъде в полза на човечеството.

- Каква е метафората на пандемията и трябва ли да се търсят в нея морални поуки за човечеството?
- Първата метафора, която ми хрумва, когато мисля за кризата с този мъничък микроскопичен вирус, е ефектът на пеперудата - за взаимовръзката и за тази невероятна мрежа, която предопределя всички събития. Всъщност си даваме сметка как нещо толкова незабележително води до такива забележителни промени и такива забележителни сътресения в целия свят, в който се оказва, че действително всичко е безкрайно свързано..., изповяда Александрина Пендачанска пред БТА.

Още Любен Дилов: Veni, vidi... Cowidi

Любен Дилов: Veni, vidi... Cowidi

Още Деян Енев: Писателите са разузнавачите на обществото, които първи проникват в дълбокия тил на бъдещето

Деян Енев: Писателите са разузнавачите на обществото, които първи проникват в дълбокия тил на бъдещето

Още Стоян Радев: Промените вече се състояха

Стоян Радев: Промените вече се състояха

Още Владимир Зарев: Дано страхът от смъртта вразуми човечеството. Пред нея всички сме равни

Владимир Зарев: Дано страхът от смъртта вразуми човечеството. Пред нея всички сме равни

Още Георги Господинов ни даде "времеубежище" за криза

Георги Господинов ни даде "времеубежище" за криза

Още  Режисьорът на "Вездесъщият" Илиян Джевелeков: "Матрицата" еволюира и затяга примката си

Режисьорът на "Вездесъщият" Илиян Джевелeков: "Матрицата" еволюира и затяга примката си

Коментирай13

Календар

Препоръчваме ви

Хърватският графити майстор Славен Лунар: Искам да създавам хубави вибрации

Той е един от осноположниците на графити сцената в Хърватия и идва във Варна за фестивала PICTOPLASMA x Balkans

Боби Вълчев и 17 000 свещи срещу сивото ежедневие!

"Хората наистина ще видят нещо невиждано!", казва изтъкнатият музикант, който ни очаква на магичната сцена на Античния театър в Пловдив

Режисьорът Константин Божанов пред БТА: Киното не е олимпиада, на която да представяме България

"Между патриотизъм и национализъм разликата е доста тънка. Според мен идва от някакъв изграден национален комплекс, какъвто се наблюдава и при големите нации. Когато нации, които са исторически потискани, решат да се надигнат, става опасно" споделя режисьорът

Писателят Тодор П. Тодоров: Живеем в епоха, в която мислещият човек е застрашен вид

"Свободата на словото и правото на другия станаха нещо съмнително, нароиха се нови цензори, налагат се забрани, изключвания, черни списъци" споделя още писателят

Клара Фюри: Харесва ми, когато драматургията възниква случайно

"Понякога когато думите не достигат, аз танцувам с изпълнителите и те танцуват за мен и така намираме думите, с които да облечем нещата, които правим!", разкрива известната хореографка

Десислава Терзиева: Целта ми е да отпразнувам необикновеното!

"Приемам факта, че докато някои неща се губят в превода, други се появяват от пукнатините", споделя българо-американската художничка, която представя своята нова изложба "между другото" в Sarieva/Gallery