БЕЗРЕЗЕРВНА ЛЮБОВ
Майка Тереза: Най-много сълзи са изплакани от сбъднати мечти
Навършват се 107 години от рождението на светицата с трънен венец
Редактор : / 7187 Прочита 0 Коментара
Снимка: Getty Images/Guliver PhotosНавършват се 107 години от рождението на Майка Тереза, превърнала се в символ на безпределната и безрезервна любов към ближния.
Света Тереза изповяда: "Кръвта ми е албанска, гражданството ми - индийско, вярата ми - на католическа монахиня. От гледна точка на моето призвание, аз принадлежа на света. А от тази на сърцето ми - аз принадлежа изцяло на сърцето на Иисус."
Майка Тереза е боготворена и разпъвана на кръст
Рожденото й име е Анеза Гондже Бояджиу. От 4 септември 2016 г. тя е Света Тереза от Калкута. Основателка е на ордена "Мисионери на милосърдието" (1950), известен със своята мисионерска и благотворителна дейност сред бедните по света. Обявена е за блажена от папа Йоан Павел II през 2003 година и за светица от папа Франциск през 2016 г.
Името й се превръща в нарицателно за безрезервна помощ
Майка Тереза е родена на 26 август 1910 година в Скопие, тогава в Османската империя.
Семейството й е албанско и изповяда католицизма. Баща й, който участва в албанската национално - освободителна борба, умира след края на Първата световна война през 1919 г., разочарован от това, че регионът остава под сръбски контрол.
Да бъде монахиня в тих манастир е това, което привлича Анеза.
През 1928 г. тя напуска семейството си, за да стане мисионерка в ордена на Сестрите от Лорето, като никога повече не вижда майка си и сестра си.
След като в продължение на година учи английски в манастира в Ратфарнам, Ирландия, тя заминава за Британска Индия и започва своето послушничество в Дарджилинг, Бенгал.
Има всичко на всичко пет рупии в джоба си.
Полага първите си монашески обети през 1931 г., като приема името на Тереза от Лизийо.
Полага тържествен обет през 1937 г., когато вече е учителка в Калкута.
Младата Анеза Гондже Бояджиу - Майка Тереза
По време на дълго пътуване с влак към Дарджилинг приема "Божия зов": нейната мисия е да помага на най-бедните. Убедена, че у всеки човек живее един Христос, тя иска да основе нов орден. Получава разрешение от Ватикана и създава диоцезна конгрегация, която става основата на ордена "Мисионери на милосърдието". Облича бялото сари със сини ивици - облеклото на бедните в Бенгал.
В Калкута младата сестра Тереза е виждала да умират стотици бедни хора. На улицата намира една жена в безсъзнание, половината от тялото й е изгризано от плъхове и мравки. В болницата отказват да я лекуват, жената умира от раните си.
След този случай сестра Тереза решава, че никога повече няма да остави някого да умре сам в мъките си. Създава дом за умиращи, в който се грижи за тях до последния им час. Управата в Калкута й разрешава да използва за целта сграда, разположена до храма на Кали. Кали е най-почитаната индуска богиня, която разполага с власт да дарява, но и да разрушава живот.
Организацията започва съществуването си като малък орден с 13 члена, а в края на 20 век вече включва 4000 монахини, поддържащи множество сиропиталища, хосписи и благотворителни центрове по целия свят.
Първоначално орденът е активен главно в Калкута, но започва да придобива популярност и привлича последователи и дарения и в други части на Индия. През 60-те години той създава хосписи, сиропиталища и домове за прокажени в много части на Индия. През 1965 г. е основан първият им център извън страната - във Венецуела.
Веднъж майка Тереза видяла как донесли в клиниката проядена от проказа жена, чието тяло миришело ужасно. Не я приели при другите, но Тереза я измила и поговорила с жената преди тя да издъхне тихо.
Тя умеела да приготви обяд за 7 000 човека, не спяла денонощия, уморявала се до смърт, но пак се усмихвала. Получавала колосални дарения, но притежавала само чадър и одеало.
Майка Тереза знаела още от детството си, че смисълът на живота е единствено в любовта. Значението на тази вече изтъркана дума е за нея нещо по-различно, отколкото за мнозина от нас.
Журналист от ВВС снима филм в полутъмно помещение в Дома на умиращите, без надежда, че ще постигне качество. След проявяването на лентата, екранът светел с меко, перлено сияние. Филмът Something Beautiful for God излиза през 1969 г.
Майка Тереза придобива международна известност с този документален филм и излязлата през 1971 г. едноименна книга.
През 1971 г. е наградена от папа Павел VI с наградата за мир "Папа Йоан XXIII" "за нейната работа с бедните, за демонстрираното християнско милосърдие и за нейните усилия в полза на мира". През следващите години тя получава множество други отличия, сред които наградата "Кенеди" (1971), "Pacem in Terris" (1976), "Балцан" (1978), Международната награда "Алберт Швайцер" (1975), американските Президентски медал на свободата (1985) и Конгресен златен медал (1994), почетно гражданство на САЩ (1996).
През 1979 г. получава Нобелова награда за мир "за подетата работа в борбата за превъзмогване на бедността и страданията, които също представляват заплаха за мира".
През 1972 г. майка Тереза получава наградата "Неру", през 1980 г. - най-високото индийско гражданско отличие "Бхарат Ратна", а през 1983 - британския Орден за заслуги.
През 1992 г. ЮНЕСКО й присъжда наградата си за мир за приноса й в образованието.
Не се страхувала да общува с болни от проказа и СПИН
Майка Тереза обаче има и своите критици. Неведнъж тя е била обвинявана в лицемерие и мошеничество. Един от основните й критици е британецът Кристофър Хитчънс. Той твърди, че основаният от майка Тереза орден "Мисионери на милосърдието" предоставял некачествени грижи, като се интересувал най-вече от покръстването на умиращите в католицизъм. Другият основен упрек на Хитчънс е, че орденът използвал даренията за мисионерска дейност, вместо за подобряване на здравните грижи.
Католическата църква отхвърля повечето обвинения.
А и майка Тереза със спокойно сърце приема това, защото е убедена: "Дай на света най-доброто от себе си, и те ще извадят зъбите ти, но въпреки това, дай на света най-доброто от себе си."
През 1983 г., по време на посещение при папа Йоан Павел II в Рим, майка Тереза получава сърдечен удар. През 1989 г. получава втори удар, а през 1991, след боледуване от пневмония в Мексико проблемите със сърцето й се задълбочават. През 1996 г. боледува от малария и е подложена на сърдечна операция, но здравето й продължава да се влошава.
Майка Тереза умира от инфаркт в Калкута на 5 септември 1997 г., малко след 87-ия си рожден ден. На този ден целият град остава без светлина. "Небето пожела да дари знак за нейния живот и да ни каже, че една нова светлина сияе над нас... Света Тереза от Калкута, моли се за нас!", отправя молитва кардинал Пиетро Паролин.
Погребана е с държавни почести в Къщата на майката в Колката, която днес е място за поклонение на нейните последаватели.
Малката стая на първия етаж, в която е живяла, и днес ни потапя в аскетичния живот, в който е живяла сред страданието.
Там светицата е копняла за парченце шоколад, но много рядко си е позволявала, за да бъде съпричастна с бедните.
Над скромното й походно легло висят трънен венец, икона на Христос и надпис: "Моето призвание е любовта".
На 4 септември 2016 г. е канонизирана и обявена за светица от папа Франциск.
Въпреки, че през целия си живот се сблъсква с мъката, нещастието и бедността, нейни са най-мъдрите и най-възторжените думи за живота:
Животът е възможност - възползвай се.
Животът е красота - наслади й се.
Животът е мечта - осъществи я.
Животът е предизвикателство - посрещни го.
Животът е задължение - изпълни го.
Животът е игра - играй я.
Помага на хиляди болни и нещастни
Животът е обещание - спази го.
Животът е тъга - превъзмогни я.
Животът е песен - изпей я.
Животът е борба - приеми я.
Животът е трагедия - противопостави й се.
Животът е приключение - изживей го.
Животът е късмет - повярвай в него.
Животът е твърде ценен - не го унищожавай.
Животът е живот - бори се за него.
Предлагаме ви мъдри мисли на светицата и тайни, които ни разкрива:
Изрече най-възторжените думи за живота
Ако съдиш хората, няма да ти остане време да ги обичаш.
Най-много сълзи са изплакани от сбъднати мечти.
Всяко дете е безценно. Всеки е Божие създание.
Прави така, че всеки, който дойде при теб, когато си тръгва, да се чувства по-добре и по-щастлив.
Само жената може да създаде семейството. Но семейството може да бъде разрушено от нея.
Самотата и чувството, че си нежелан, това е най-голямата бедност.
Ние мислим, че любовта е чувство, но тя е действие!
Ние мислим, че на сърцето не може да се заповядва, но можем да го научим да обича!
Ние мислим, че любовта може да се заслужи, но за нея е достоен всеки!
Ние мислим, че противоположността на любовта е ненавистта, но всъщност това е страхът!
Ние приемаме любовта като вид безумие, но в крайна сметка тя е особена интуитивна разумност!
Ние мислим, че изразът "светлината на любовта" е просто метафора, но любовта наистина осветява всичко околно!
Ние мислим, че любовта е нещо интимно, но тя е пълна откритост!
Бедността и страданието са нейни всекидневни спътници
Хората са неразумни, нелогични и егоистични, въпреки това, обичай ги.
Когато вършиш добро, ще ти припишат егоистични мотиви и задни мисли, въпреки това, прави добро.
Когато имаш успехи, печелиш фалшиви приятели и истински врагове, въпреки това, имай успехи.
Доброто, което правиш, утре ще бъде забравено, въпреки това прави добро.
Честността и откритостта те правят уязвим, въпреки това, бъди честен и открит.
Това, което си построил с дългогодишна работа, може да бъде разрушено за една нощ, въпреки това продължавай.
Твоята помощ наистина е нужна, но хората може би те нападат, защото им помагаш, помогни им въпреки това.
Валерия КАЛЧЕВА