Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Монахът Рафаил ослепява след 12-годишен труд над уникално разпятие

БЪЛГАРСКИ СВЕТИНИ

Монахът Рафаил ослепява след 12-годишен труд над уникално разпятие

Пабло Пикасо и Салвадор Дали се изумяват от творението

Снимка: Shutterstock

Високо в Рила, в най-големия манастир у нас, зад бронирани стъкла, се пази изключително произведение на изкуството - Рафаиловия кръст.

Разпятието е направено от цяло парче дърво с размери: височина 80 см, ширина 42 см, дебелина 3 см.

Кръстът е резбован от монах на име Рафаил, който използвал фино длето, игла и увеличителни лещи. Пресъздал е 36 религиозни сцени с повече от 600 миниатюрни фигури. Работата по това произведение на изкуството е продължила 12 години и е завършила през 1802 г., но монахът загубва зрението си.

През 1974-та Рафаиловият кръст е включен в изложба във Франция и заедно с други ценни експонати трябва да бъде изложен в зала "Помпиду" в Париж. Експонатите са подредени и аранжирани, празно е само мястото на кръста.

24 часа преди тържественото откриване на изложбата пред отбрани гости на летище "Орли" Рафаиловия кръст е "арестуван". Тогавашния директор на музея към Рилската обител - Анчо Анчев, прави опит да внесе кръста във Франция, скрит в калъф за цигулка. Отвътре калъфът е специално издълбан във формата му, а самият кръст надлежно завит, за да не се повреди.

Френските власти обачe настояват да проверят какво има в калъфа, въпреки, че Анчев държи да мине през ВИП-изхода без проверка. Когато отварят калъфа настава суматоха, защото осъзнават колко ценна реликва стои пред тях.

Към Рафаиловия кръст не е имало нито сертификат за износ, нито писмо или каквото и да е друго, уточняващо какво е това и за къде пътува. След тридневен престой в "ареста", кръстът е поставен на мястото му в изложбата и за 8 дни събира стотици хиляди посетители. Парижки критици пишат, че самите Пабло Пикасо и Салвадор Дали са посетили изложбата и са останали изумени от творението на българския монах.

Днес Рафаиловият кръст се съхранява в музея на Рилския манастир зад бронирани стъкла, поставен на огнеупорна поставка.

 

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Д-р Татяна Илиева: Форумът ни е среща на различни изкуства и концепция за единство

Директорът на Международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев" и д-р Красимир Желязков, преподавател в НБУ и инструктор по Шинкиокушинкай си подадоха ръка, за да създадат една нова традиция на един от най-обичаните музикални фестивали

Създателите на фестивала "Квартал": Връщаме духа на стара София от преди 1944 г.

Деветото издание се открива на 13 септември и продължава три дни

Древният римски път Виа Апия вече е в списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство

Виа Апия се свързва и с въстанието на Спартак, защото след потушаването му, 6000 воини са разпънати на кръст по протежението на пътя

ЮНЕСКО реши да не включва родното място на Буда в Непал в списъка на застрашените обекти

Според будистката традиция Лумбини е родното място на Буда и през 1997 г. ЮНЕСКО го включи в списъка на световното културно наследство

Пехливани и кукери: Вековни традиции в Турция и България оживяват с европроект

И двете традиции са вписани в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО

Наричани "безсмъртните", членовете на Бразилската литературна академия се опитват да поправят имиджа си

Само петима от 40-те настоящи членове на Академията са жени и само двама от тези членове, мъже, са потомци на африканци в страна, в която 56% от населението се определя като чернокожи или метиси