Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Монахът Рафаил ослепява след 12-годишен труд над уникално разпятие

БЪЛГАРСКИ СВЕТИНИ

Монахът Рафаил ослепява след 12-годишен труд над уникално разпятие

Пабло Пикасо и Салвадор Дали се изумяват от творението

Снимка: Shutterstock

Високо в Рила, в най-големия манастир у нас, зад бронирани стъкла, се пази изключително произведение на изкуството - Рафаиловия кръст.

Разпятието е направено от цяло парче дърво с размери: височина 80 см, ширина 42 см, дебелина 3 см.

Кръстът е резбован от монах на име Рафаил, който използвал фино длето, игла и увеличителни лещи. Пресъздал е 36 религиозни сцени с повече от 600 миниатюрни фигури. Работата по това произведение на изкуството е продължила 12 години и е завършила през 1802 г., но монахът загубва зрението си.

През 1974-та Рафаиловият кръст е включен в изложба във Франция и заедно с други ценни експонати трябва да бъде изложен в зала "Помпиду" в Париж. Експонатите са подредени и аранжирани, празно е само мястото на кръста.

24 часа преди тържественото откриване на изложбата пред отбрани гости на летище "Орли" Рафаиловия кръст е "арестуван". Тогавашния директор на музея към Рилската обител - Анчо Анчев, прави опит да внесе кръста във Франция, скрит в калъф за цигулка. Отвътре калъфът е специално издълбан във формата му, а самият кръст надлежно завит, за да не се повреди.

Френските власти обачe настояват да проверят какво има в калъфа, въпреки, че Анчев държи да мине през ВИП-изхода без проверка. Когато отварят калъфа настава суматоха, защото осъзнават колко ценна реликва стои пред тях.

Към Рафаиловия кръст не е имало нито сертификат за износ, нито писмо или каквото и да е друго, уточняващо какво е това и за къде пътува. След тридневен престой в "ареста", кръстът е поставен на мястото му в изложбата и за 8 дни събира стотици хиляди посетители. Парижки критици пишат, че самите Пабло Пикасо и Салвадор Дали са посетили изложбата и са останали изумени от творението на българския монах.

Днес Рафаиловият кръст се съхранява в музея на Рилския манастир зад бронирани стъкла, поставен на огнеупорна поставка.

 

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

248 монумента са увредени и разрушени в Украйна от началото на войната

Генералният директор на ЮНЕСКО Одре Азуле пристигна на посещение в Киев

Австрийските погребални агенти са обявени от ЮНЕСКО за нематериално културно наследство

Те са активните носители на погребалната и гробищната култура, която се характеризира с местни и религиозни ритуали, надхвърлящи официалните разпоредби

Доброволчеството във фотографско списание и номинации за награди "Героите"

Призът ГЕРОИТЕ на TimeHeores е възможност за поглед към онези хора от обществото ни, които проявяват специална грижа към заобикалящата ни действителност

Венецианският карнавал бе открит със зрелищно шоу върху плаваща платформа

Спектакълът се наричаше "Оригинални мечтатели". В него участваха 50 артисти - клоуни, актьори и акробати, съпровождани от музика на перкусионисти и от изпълненията на оперен квартет

Музиканти, бягащи от Русия, намират нова публика в Грузия

Грузинската столица Тбилиси е популярна дестинация, тъй като може да се стигне по суша, има сравнително хлабави правила за влизане и излизане, и се радва на тесни културни връзки с Русия

Политическо напрежение в Гърция заради връщането на скулптурите от Партенона

Обвинения и остра критика отправи опозицията към правителството за начина, по който действа по темата