СВЕТОВНА ЛИТЕРАТУРА
Романите му възкресиха най-интимните тайни на Ван Гог и Микеланджело
35 години от смъртта на американския писател и сценарист Ървинг Стоун
Автор : / 3899 Прочита 0 Коментара
Снимки: Getty Images/Колаж: Мирослава Павлова/Dir.bgОще през 40-те години на миналия век книгите му са буквално "откраднати" от киното. Те сякаш за написани за кино. Екранизирани са при голям успех. Големият актьор Кърк Дъглас се снима в ролята на Винсент ван Гог във филма "Жажда за живот" по романа на Ървинг Стоун.
Екранизиран е и романът му "The President's Lady". През 1955-а по романа му "Love Is Eternal" е създаден телевизионен сериал. През 1965 година е екранизиран най-големият му шедьовър - "The Agony and the Ecstasy". Филмът "Страдание и възторг" предизвиква огромен интерес.
През август тази година се навършиха 35 години от смъртта на "колоса на биографичния роман", както наричат много критици Ървинг Стоун.
Той е роден на 14 юли 1903 година в Сан Франциско, САЩ, с фамилията Тененбаум. Фамилното име Стоун придобива от пастрока си, втория съпруг на майка си. От дете малкият Ървинг чете много и без колебание декларира пред домашните си, че "ще стане писател". Като млад минава през много "университети" на живота: продава вестници, кара камион, пробва се като саксофонист в танцов оркестър, работи и в администрацията на хотел.
През 1923 година завършва Колежа на Калифорнийския университет в Бъркли с бакалавърска степен по политология, а през 1924-а става магистър по икономика.
Започва работа като асистент-преподавател по икономика в университета на Южна Калифорния, където защитава и докторска степен по икономика. Сключва брак със състудентката си Лона Моск.
През 1926 година двамата предприемат пътувания из Европа. В Париж Стоун остава силно заинтригуван от творбите и живота на Винсент ван Гог. След време по някаква причина той ще се върне към тази тема и това ще се окаже съдбовно за кариерата му на писател.
Източник: Издателство "Изток-Запад"
След като взима решение да напусне преподавателското си място в университета в Южна Калифорния, двамата със съпругата му Лона се преместват да живеят в Ню Йорк. Там започва писателската му дейност. Първоначално пише детективски романи и едноактни пиеси. За жалост, без успех.
През 1930 година внезапно го осенява отново мисълта за невероятния живот на Ван Гог. Започва да изучава писмата между художника и брат му. С Лона отново заминават за Европа. В продължение на половин година Стоун обикаля различни места, свързани с живота на Ван Гог. След завръщането си в Ню Йорк буквално на един дъх написва романизирана биография на художника.
17 издателства му отказват издаването на романа. През 1934 година все пак "Жажда за живот" излиза на бял свят и пожънва огромен успех. Може да се каже, че излизането на този роман на бял свят слага началото на писателската кариера на Ървинг Стоун. През 1956 година романът е екранизиран с участието на Кърк Дъглас.
Както казахме, 1934 година е знаменателна в кариерата на Стоун, но се оказва съдбовна и за личния му живот - писателят се развежда със съпругата си Лона и се жени за секретарката си Джейн Фактор. Двамата били добър творчески тандем - занапред Джейн ще бъде редактор на творбите му и майка на двете им деца - Паула (р. 1937) и Кенет (р. 1944).
Ървинг Стоун през 1947 г. (Снимка: Hulton Archive/Getty Images)
Между 1938 и 1947 година Стоун издава няколко романа: "Морякът на кон" (1938) - за живота на Джек Лондон, "Безсмъртната жена" (1944) - биографичен роман за писателката Джеси Фримонт, "Съперник в дома", посветен на лидера иа социалистическото движение Юджийн Дебс и "Любовта е вечна" (1947) - за съпругата на президента Ейбрахъм Линкълн.
През 1960 година писателят е удостоен с почетната степен "доктор хонорис кауза" от Калифорнийския университет в Бъркли - там, където някога самият той е учил. През 1962 година Стоун е сред основателите на Академията на американските поети.
През 60-те години на миналия век той вече е име не само в литературата, но и в киното. Семейството му се премества да живее в Бевърли Хилс. През 1961 година излиза романът му "Страдание и възторг" - за живота на Микеланджело Буонароти, считан за връх на неговото творчество.
За да създаде убедителен портрет на големия ренесансов скулптор, художник, поет и архитект, Ървинг Стоун прекарва в проучвания много години в Италия. Освен че посещава местата "по стъпките" на Микеланджело, изучава кореспонденцията му и дори става чирак на скулптор, за да научи повече за това изкуство - иска да предаде правдиво всеки щрих от живота и делото на майстора.
Портрет на Микеланджело Буонароти (1474 - 1563), около 1520 г. (Снимка: Getty Images)
"Страдание и възторг" е завладяващ роман, който връща към живот гения на Микеланджело и прави достъпни до широката публика скритие вълнения на душата му.
Романът ни потапя в далечната 1488-а, когато 13-годишният Микеланджело за пръв път прекрачва прага на ателието на своя учител във Флоренция. Голямото му желание е да вае мрамор и той иска да направи "камъка да диша".
За него изкуството е най-висшият израз на свободата, но резултатът често шокира публиката. Стоун ни среща с една противоречива личност, съпътствана от огорчения, но винаги готова отново да се изправи и да продължи.
Писателят ни представя един образ от плът и кръв, изтъкан от несъвършенства, със скандален личен живот, и в същото време гениален и недостижим - истински феномен на Ренесанса.
Източник: Издателство "Изток-Запад"
Портрет на Микеланджело Буонароти (1474-1563), около 1525 г. (Снимка: Getty Images)
Със своя талант и пламенен темперамент Микеланджело печели уважението на някои от най-влиятелните личности на своето време като Лоренцо Великолепни и папа Юлий II. Романът "Страдание и възторг" е признат за връх в творчеството на Стоун и това е напълно заслужена оценка.
Много успешен е и романът му "Гръцкото съкровище" (1975), за живота и археологическите разкопки на Микена и Троя от Хайнрих Шлиман - друга изключително интересна и трагична личност, изцяло отдадена на своята авантюристична мечта.
Най-характерното в творчеството на Стоун е, че той създава свой почерк в биографичния жанр. Творбите му са интригуващи и динамични, изтъкани от много емоции и драматизъм. В същото време той е максимално верен на историческата реалност, в която са живели неговите знаменити герои. Тази автентичност на епохата и задълбочените портрети на интригуващи личности прави романите му изключително привлекателни за киното.
Ето защо повечето му романи са екранизирани във филми и сериали. Произведенията на Ървинг Шоу са издадени в над 30 милиона екземпляра по света, а киното ги популяризира още повече. Съпрузите Стоун основават благотворителна фондация.
Ървинг Стоун умира на 26 август 1989 година в Лос Анджелис, Калифорния.
Приживе написва откровено за себе си: "От шестгодишен зная, че искам да стана писател. На двадесет и три, след като писах известно време разкази и едноактни пиеси, напуснах преподавателската работа и се втурнах в "играта на писател". Прекарах десет години в Ню Йорк. Написах осемнайсет пиеси, две от които дори бяха поставени, но успехът им не беше главозамайващ. През 1930-а попаднах случайно на изследване на живота и творбите на Винсент ван Гог. Три години по-късно се появи "Жажда за живот" и най-неочаквано за себе си дори се оказах биограф."
в. "Ню Йорк таймс": "Най-прочутият от всички романи на Стоун разказва историята на Винсент ван Гог - блестящ художник, страстен любовник и предполагаем луд. Като описва тежките, изпълнени с разочарование и болка дни на младия Винсент като продавач в Холандия и проповедник на болни и умиращи миньори в Белгия, а после годините му на възход във Франция, където той се среща с редица известни художници и открива истинското си призвание, авторът ни запознава с драматичния и бурен живот на знаменития творец, с трескавата му любов към изискани жени и пропаднали проститутки, както и със създаването на картините, заради които е бил прокълнат, преди да бъде провъзгласен за гений.
Епичният роман е базиран на колекция от писма между Винсент и брат му Тео, както и на дългогодишни проучвания на самия Ървинг Стоун. По него е заснет награден с "Оскар" филм с участието на Кърк Дъглас.
Винсент не е мъртъв. Той никога не ще умре. Неговата обич, неговият гений, великата красота, която е създал, ще съществуват винаги и ще обогатяват света... Той беше исполин... велик художник... велик философ. Стана жертва на любовта си към изкуството. "Жажда за живот" - Изключително въздействащ роман."
Ървинг Стоун е повече от биограф. Той щателно проучва фактите и ги пресъздава художествено по неповторим начин. "Убедителен е до степен на историчност!", възкликва един критик. Успехът му говори, колко важно е за един писател да бъде убедителен в пресъздаването на факти от живота на знаменити личности на човешката цивилизация.
Стоун постига не само биографична правдивост и изключителна точност в описанията на историческата реалност, но и проникновен психологизъм по отношение на героите си и техните взаимоотношения с външния свят.
Ървинг Стоун - цитати
"Ако се стремиш към творчество, обърни се към живота. Не губи време за подражание."
"Изкуството е висше изражение на свободата."
"Когато съм сам, не съм повече сам, отколкото сред хората."
"Който обича, той живее, който живее, той работи, а който работи, той не остава без хляб."
"Любовта е главното в живота, само в нея човек може да почувства щастието на битието."
"Любовта е като кашлицата, не можеш да скриеш."
"Опитът да разбереш друго човешко същество, достигайки неговите съкровени дълбочини, е едно от най-опасните човешки дерзания."
"Болката е единственото нещо на света, което няма край."
"Да се бориш не за своето дело е все едно да вариш супа в кошница."
"По-скучно занятие от съня няма да измислиш."
"Той встъпи в есента на своя живот: както в природата, така и човекът има свой кръг от сезони. Дали есенната реколта е по-малко важна от пролетната сеитба на зърно? Едното без другото губи своя смисъл."
Еми МАРИЯНСКА