Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Почина знаменитият американски фотограф Елиът Ъруит

IN MEMORIAM

Почина знаменитият американски фотограф Елиът Ъруит

"Неговите снимки ни помогнаха да разберем кои сме като общество и като хора, вдъхновиха гениални фотографи въпреки променящите се тенденции и индустрия", каза Кристина де Мидъл, отдавайки почит на Ъруит

Елиът Еруит присъства на Нощта на авторите в библиотеката на Ийст Хамптън на 11 август 2018 г. в Ийст Хамптън, Ню Йорк (Снимка: Getty Images)

Още "Елиът Ъруит: Тишината звучи добре" е безспорният фаворит на публиката в онлайн изданието на Master of Art

"Елиът Ъруит: Тишината звучи добре" е безспорният фаворит на публиката в онлайн изданието на Master of Art

Американският фотограф Елиът Ъруит, известен с ироничните си снимки на хора и кучета, както и със запомнящите се кадри на популярни личности, почина на 95-годишна възраст, предаде АФП, като цитира съобщение на агенцията "Магнум", пише БТА.

"Той почина тихо в дома си, заобиколен от семейството", се казва в публикация в социалната мрежа Екс (доскоро известна като Туитър) на фотографската агенция, основана през 1947 г.

Според в. "Ню Йорк таймс" кончината на Ъруит е настъпила в сряда в жилището му в Манхатън.

"Неговите снимки ни помогнаха да разберем кои сме като общество и като хора, вдъхновиха гениални фотографи въпреки променящите се тенденции и индустрия", каза президентът на агенцията Кристина де Мидъл, отдавайки почит на Ъруит.

Елиът Ъруит е известен със способността си да улавя уникални моменти във фотографиите си, независимо дали са исторически, като напрегната среща между лидерите на СССР и на САЩ Никита Хрушчов и Ричард Никсън през 1959 г., или напълно дискретни - включително портрети на кучета и хора, поставени на едно ниво, отбелязва АФП.

"Той твърдо вярваше, че фотографията трябва да въздейства на сетивата и емоциите, а не на интелекта", подчертават от "Магнум".

Роден в Париж на 26 юли 1928 г. в семейството на руснаци, Елиът Ъруит израства в Милано, преди да емигрира през 1939 г. в САЩ заедно със семейството си. След десет години в Ню Йорк, той се премества в Лос Анджелис и започва да се занимава с фотография. След като се запознава с легендарния фотограф Робърт Капа, той му помага да се присъедини към храма на фотожурналистиката - агенция "Магнум".

Наред с кариерата си на фотограф, в която снима Мерилин Монро, Джаки Кенеди, генерал Шарл дьо Гол и Че Гевара, Ъруит прави и няколко документални филма и публикува повече от двадесет книги.

Поклон!

 

Коментирай2

Календар

Препоръчваме ви

Поискал да изтрият името му от филм по негов роман

95 години от рождението на автора на "Момо" и "Приказка без край" - Михаел Енде

Писателят Георги Господинов е поканен за член на британското Кралско литературно дружество

Дванадесет автори от страни от целия свят, чието творчество обхваща есета, художествена и нехудожествена литература, пиеси, поезия, са избрани тази година

Михаил Зигар: Политическият активизъм е проблемът на свободната журналистика

Осъденият в родината си руски журналист и дисидент смята, че разделението днес е между циничния капитализъм и капитализма с човешко лице и че в Русия все още има хора, които мечтаят за различно бъдеще

Калина Павлова: Unseen Scene ни позволява да преживеем изкуството отвътре навън

На 5-и и 6-и декември в зала 2 на Топлоцентрала, Unseen Scene представя два специални концерта на тъмно с участието на българския музикален проект WOOMB - събития, които обещават пътуване отвъд невидимото

Всички американци обичат "немския руски евреин"

10 години от смъртта на режисьора на "Абсолвентът" - Майк Никълс

Министър Тодоров награди Силви Вартан с най-високото отличие на Министерството на културата - "Златен век"

"Свободата, както всички знаем, има цена. Не знам каква цена сте платили Вие, но днес спокойно мога да кажа, че цената си е струвала. Франция Ви припозна за своето златно момиче, светът Ви припозна за любима певица, но Вие никога не забравихте корените си" , така емоционално започна словото си министър Тодоров