ДЕЦАТА НА ГОЛЕМИТЕ В ИЗКУСТВОТО
Невероятната съдба на Марина Шаляпина - дъщерята на легендарния оперен бас
Нейният съпруг е основател на Венецианския кинофестивал и на легендарната филмова студия "Чинечита"
Автор : / 15166 Прочита 4 Коментара
Марина и баща й - Фьодор ШаляпинТя има впечатляваща външност - обявена е за най-красивата емигрантка в Париж - "Мис Русия" 1931 година. Омъжва се за Луиджи Фреди - създателят на Венецианския кинофестивал и на легендарната филмова студия "Чинечита". Но освен това, Марина Шаляпина има невероятно силен характер и до края на дните си е пример за неизчерпаема енергия.
Снима се в три филма, работи като офицер от морския флот на Италия, организира благотворителни мероприятия в цял свят. Учила е Интериор и дизайн в Ню Йорк, театрална режисура във Виена, владее 5 езика. Невероятната й красота и интелигентност й отварят врати навсякъде по света.
Тя е еталон за еманципирана жена. До смъртта си през 2009 г., когато е на навършени 98, шофира любимите си марки коли "Бентли" и "Алфа Ромео".
Марина Шаляпина е средната дъщеря на големия оперен бас Фьодор Шаляпин, от брака му с Мария Петцолд.
През 1906 г., когато започва връзката на световния оперен бас и майката на Марина, и двамата са женени, Мария има две деца от предишния си брак.
Фьодор Шаляпин и Мария Петцолд - родителите на Марина
Независимо от това заживяват заедно в Санкт Петербург, а официално сключват брак чак през 1927 г. в Париж. Вече имат три дъщери - Марфа, Дасия и Марина.
Корица на книгата на журналиста-международник Горбунов, за Марина Шаляпина
Марина е родена на 14 март 1912 г. в Москва. Още като съвсем малка я поваля туберкулоза. Лекарите съветват родителите й да я изведат на по-топъл климат.
Това става една от причините, семейството да се премести да живее във Франция. Установява се в Париж.
Марина е на 9, когато я записват да учи балет, но тежка травма от падане, проваля мечтата й да стане балерина.
През 1931 г. става победител в конкурса за красота "Мис Русия" в Париж.
Френската преса я обявява за най-красивата емигрантка във френската столица.
Баща й приема приза за нещо несериозно, и дори закача Марина с шеги от рода:
"Е, я ела тук Мис Русия, да те целуне грозният ти баща!"
Често на тези шегички му приглася и близкият приятел на семейството - Рахманинов, но Марина носи лек характер и не им се сърди.
"Мис Русия" е третата от ляво на дясно
Научава за смъртта на баща си на път от Рим за Париж, от властите на самолетната компания, с която пътува.
Показват й вестник с тъжната новина.
Марина с баща си Фьодор Шаляпин
Но, каква е нейната лична съдба? - След спечелването на титлата за красота, обожателите й постоянно растат, но тя избира за свой съпруг 17 години по-възрастния от нея италианец Луиджи Фреди - знаменитост на Италия и световното кино.
Преди да го срещне, Марина следва в Академията за интериор и дизайн в Ню Йорк, а после - театрална режисура във Виена.
Богатата й култура и красотата й впечатляват всички.
Получава покана да участва във филм за балета, който се снима в Италия. Именно тази покана става причина за запознанството й с Луиджи Фреди.
Той е известна личност - генерален директор на Кинематографията към Министерството на културата и пропагандата на Италия. През 1932 г. основава един от най-старите и престижни кинофестивали в света - Венецианският. Пет години по-късно - през 1937 г. , по идея на Бенито Мусолини и сина му Виторио, Луиджи Фреди създава една от трите най-стари и най-големи филмови студии в света - "Чинечита".
Лозунгът на студията е:
"Il cinema è l'arma più forte!" ("Киното е най-мощното оръжие!").
Парадният вход на филмовата студия "Чинечита"
Целта за създаването на "Чинечита" била не само да служи на пропагандата, но и да се увеличат възможностите на италианската киноиндустрия, която тогава е в криза. Мусолини лично открива студията на 21 април 1937 г. По време на Втората световна война "Чинечита" е бомбардирана, но до 1943 г. вече е заснела над 300 филма.
През 50-те години на миналия век, на площадките на студията са снимани американските касови филми "Бен Хур" (1959) на режисьора Уилям Уайлър и "Камо грядеши" на Мервин Лерой.
През 80-те години киностудията е на границата на банкрут и италианското правителство я приватизира. През 1991 г. на територията на киностудията се провежда конкурсът "Евровизия".
И отново да отбележим: зад легендарното име на "Чинечита" стои името на Луиджи Фреди - съпругът на Марина Шаляпина.
Луиджи Фреди е автор на книгата "История на италианското кино, която и до днес остава ненадминат писмен документ за историята на световното кино.
Фреди сам продуцирал някои от лентите на "Чинечита". Самата Марина се снима в три филма: "Стари времена", "Само за теб, Лучия" и "Ничии деца".
След Втората световна война Марина Шаляпина-Фреди започва да пътува с круизни лайнери, на които организира творчески и увеселителни мероприятия.
Тя става офицер от морския флот на Италия.
Една Мис, която става офицер от морския флот на Италия
Няколко пъти пътува до родината си - Русия. През 1984 г. се завръща за препогребването на тленните останки на своя баща Фьодор Шаляпин в Новодевичовото гробище в Москва.
Марина, до сценични костюми на баща си
Марина Шаляпина-Фреди доживява до дълбока старост, като до последно удивлява всички с енергията и бистрия си ум.
Не позволява друг да шофира колите й с любимите й марки "Бентли" и "Алфа Ромео".
До края на дните си тя участва в различни мероприятия
Умира през 2009 г., на 98-годишна възраст в Париж.
Дъщеря й Анжела Фреди остава да живее в родината на баща си - Италия.
Обявена е за най-красивата емигрантка във Франция
Еми МАРИЯНСКА