Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Кеворк Кеворкян на 80 г.: Истинската журналистика е да изстискаш сълзи и от камък

"НАЙ-ВАЖНАТА СВОБОДА Е ДА ГОВОРИШ УМНО"

Кеворк Кеворкян на 80 г.: Истинската журналистика е да изстискаш сълзи и от камък

"Само в клетка с тигри журналистът е в правото си да мънка - иначе трябва да говори ясно и почтено", категоричен е авторът и водещ на "Всяка неделя"

Залата на столичния хотел "Шератон" едва побра гостите на премиерата на новата книга на легендарния ТВ-журналист, озаглавена "Кеворк проговаря" на 13 октомври 2008 г. (Снимка: Евгени Димитров/BulFoto)

Истинската журналистика е да изстискаш сълзи от камък. Думите са на журналиста и публицист Кеворк Кеворкян, който в интервю през 2019 г. дава съвети на журналистите. Днес той отбелязва своята 80-а годишнина, припомнят от БТА.

Авторът и водещ на предаването "Всяка неделя" посочва още, че най-важната свобода е да говориш умно. "Само в клетка с тигри журналистът е в правото си да мънка - иначе трябва да говори ясно и почтено", смята още той.

2 юли 1990 г., София. Кеворк Кеворкян на пресконференция в 272-ра аудитория на софийския университет във връзка със студентската стачка. Снимка: Живко Ангелов/Архив на БТА

ДЕТСТВОТО МУ МИНАВА В ЧЕТЕНЕ

Кеворк Таквор Кеворкян е български журналист и публицист от арменски произход. Той е роден на 11 септември 1944 г. в Сливен. Родителите му са бежанци от Армения.

В интервю през 2012 г. Кеворк Кеворкян разказва:

"Майка ми е била на една годинка, когато родителите й са тръгнали да бягат от Адана. По някое време другите бежанци ги накарали да я изоставят, за да не ги издаде с плача си на турската потеря. После я прибрали пак. Баща ми пък е бил на 13 години, неговата колона е бягала от Родосто. Накрая се приютяват в Сливен и това се случва през 1920 г. Този град е невероятен.

В гимназията, в която учех, всеки ден гледах цигулката на Добри Чинтулов. А гимназиалния ни оркестър го ръководеше прочутият Мишо Тодоров, авторът на първата българска оперета".

През 2003 г. сливенският бизнесмен Нишан Савулян - Нешо разказва, че двамата с Кеворк Кеворкян са съученици и най-близки приятели още от началното арменско училище. С тях бил неотлъчно и олимпийският шампион на щанги Нураир Нурикян. Арменската общност имала забавачка, школо и църква.

"Детството на Кеворк мина в четене. Беше завършен книгоман и киноман. От училище отиваше в библиотеката, оттам вкъщи. Покрай него цялата ни групичка се втурна в четенето, но той си имаше преднина и май никога не успяхме да го настигнем.

Беше изгълтал българската и световната класика. Увличаше се от съвременните автори. Купуваше всичко от руската книжарница, пристрасти се към критиката, интересуваше се от изобразително изкуство", посочва още Нишан Савулян - Нешо.

20 октомври 1986 г. В студиото на предаването "Всяка неделя" на Българска телевизия с водещ Кеворк Кеворкян. Снимка: Емил Иванов/Архив на БТА

ЗАВЪРШВА ПРАВО, НО ПРЕДПОЧИТА ЖУРНАЛИСТИКАТА

Още Кеворк Кеворкян: Дори соцът не успя да оскоти така българина, както Новата Свобода

Кеворк Кеворкян: Дори соцът не успя да оскоти така българина, както Новата Свобода

Кеворк Кеворкян завършва право в Софийския университет през 1970 г. Нито един ден обаче не е работил като юрист, тъй като друга е сферата, в която иска да се изявява - журналистиката. "Веднъж, уж между другото, ме попита (баща ми - бел. ред.) какви ще ги дъвча, когато завърша университета.

"Ами ще ставам журналист" - рекох с известно смущение, понеже вече активно пописвах литературна критика. "Хубаво - каза татко. - Преди 9 септември в Сливен излизаха седем вестника и нямаше по-окаяни хора от вестникарите... Но все едно не съм ти го казал."

Изтърси го и веднага смени темата. А аз станах телевизионна звезда, но и така не намерих време да го питам какво мисли вече за журналистите", разказва Кеворкян в интервю през 2012 г.

20 октомври 1986 г. В студиото на предаването "Всяка неделя" на Българска телевизия с водещ Кеворк Кеворкян. Снимка: Емил Иванов/Архив на БТА

НАЧАЛОТО НА "ВСЯКА НЕДЕЛЯ"

В периода 1971 - 1972 г. Кеворк Кеворкян работи като редактор в отдел "Критика" на в. "Литературен фронт", а от 1982 до 1988 г. и като наблюдател в същото издание. През 1973 г. започва работа като коментатор в Българската национална телевизия (БНТ).

В интервю за в. "Труд" през 2008 г. Иван Гарелов разказва как стават колеги с Кеворк Кеворкян: "Всъщност в телевизията ме взе Марко Семов, който се беше впечатлил от мой репортаж от Света гора, публикуван в "Паралели". По това време работех в БТА. Марко създаваше нова редакция в телевизията и първите двама, които назначиq бяхме аз и Кеворк Кеворкян. Марко бързаше да назначи пишещи хора..."

В периода 1976 - 1978 г. е автор и водещ на програма "Информационен дневник Неделя". През 1979 г. стартира и най-популярното предаване в историята на БНТ - "Всяка неделя", на което Кеворк е автор и водещ. До 1990 г. предаването се следи от над 5 милиона зрители. То е излъчвано, спирано и възстановявано на няколко пъти (БНТ: 1979 - 1991, 1993 - 1999, 2002 - 2005; Нова телевизия: 2012 - 2014).

11 май 2002 г., София. Кеворкян e гост на "Дарик" радио след възстановеното предаване "Всяка неделя". На снимката: Водещият Кирил Вълчев (вдясно) с Кеворк Кеворкян в студиото. Снимка: Тихомир Пенов/Архив на БТА

ЕДИНСТВЕНАТА ПРОГРАМА, СПИРАНА И ЛИКВИДИРАНА В ТОТАЛИТАРНАТА ЕПОХА

Още Всевиждащото око на Dir.bg - Иван Григоров, е фотожурналист на годината

Всевиждащото око на Dir.bg - Иван Григоров, е фотожурналист на годината

Година преди 10 ноември 1989 г., на 26 декември 1988 г. чрез директен телевизионен мост от Киев е интервюиран академик Николай Амосов, който, предизвикан от Кеворкян, заявява, че най-фалшивият лозунг е "Пролетарии от всички страни, обединявайте се".

Вестник "Работническо дело", орган на ЦК на БКП, пише, че Кеворкян "окончателно е нагазил в блатото на антикомунизма". Скоро след това програмата е спряна - единствената програма, спирана и ликвидирана в тоталитарната епоха. Възстановена е веднага след 10 ноември 1989 г.

Кеворк Кеворкян (вдясно) и актьорът Никола Анастасов на премиерата на новата книга на Кеворкян - "Тайните на телевизията" на 16 декември 2009 г. в столичния хотел "Шератон". Снимка: Георги Георгиев/Архив на БТА

ОСНОВАТЕЛ И ПРЕДСЕДАТЕЛ Е НА БЪЛГАРСКОТО СДРУЖЕНИЕ ЗА ЧЕСТНИ ИЗБОРИ И ГРАЖДАНСКИ ПРАВА

Още Телевизиите, преди и след Славков

Телевизиите, преди и след Славков

Кеворкян е основател и председател на Българското сдружение за честни избори и граждански права през 1990 г. То наблюдава първите свободни избори у нас (1990), за което е поздравено със специална декларация на Държавния департамент на САЩ. На 18 май 1998 г. сдружението получава наградата "Маршал" - "Награда за демокрация и гражданско общество", с която се отбелязват 50 години от създаването на Плана "Маршал" и 40 години от подписването на Римския договор.

През 1990 г. Кеворк Кеворкян става и програмен директор в БНТ. В периода до 1993 г, когато "Всяка неделя" се връща в ефир, той издава списание "Всяка неделя" (1990 - 1993) и основава издателство "Зодиак - ВН". Управител и собственик е на радио "Сигнал +", като станцията започва пробни излъчвания на 14 декември 1993 г., първоначално по няколко часа на ден само с музика.

Програмната схема стартира на 17 май 1994 г. От 2006 г. Кеворкян е автор на седмичната рубрика на вестник "Труд" - "Приказки за телевизията", по-късно и автор на седмични коментарни рубрики във вестниците "Стандарт", "Преса" и "Уикенд".

9 ноември 2018 г., София. Кеворк Кеворкян с наградата "Йосиф Хербст" за цялостен принос в българската журналистика на Годишните награди на СБЖ за творчески постижения. Снимка: Минко Чернев/ Архив на БТА

КНИГИ

Още Съюзът на българските журналисти обяви лауреатите на годишните си награди

Съюзът на българските журналисти обяви лауреатите на годишните си награди

Кеворк Кеворкян е автор и на много книги, сред които "Събеседник по желание" (т. 1 - 3, 1981 - 1987), "15 срещи" (1982), "Личности" (1989), "Срещи със Симеон Втори" (1990), "Легендата и нейните герои" (т. 1 - 3, 2005), "Писмо до Джени" (2006), "Кеворк проговаря. Необичайни срещи" (2008), "Кеворк проговаря. Тайните дневници" (2008), "Тайните на телевизията" (2009), "Кеворкизми" (2012), "Истории за личности и буболечки" (2018), "Сувенири от 10 ноември" (2020) и др.

През 2003 г. издателство "Захарий Стоянов" публикува книга на Антон Стефанов със 77 свидетелства на най-известни български интелектуалци и публични личности за Кеворк Кеворкян.

Освен публицист и журналист Кеворк Кеворкян създава и всенародно движение за възстановяване на десетки войнишки паметници. На два пъти възстановява паметника на Яворов.

На 24 май 1986 г. Кеворк Кеворкян е удостоен е със званието "Заслужил деятел на културата". Носител е на наградата "Йосиф Хербст" на Съюза на българските журналисти за цялостен принос в българската журналистика (10 ноември 2018).

Още Ники Кънчев пред Dir.bg: Липсва ми "Стани богат"

Ники Кънчев пред Dir.bg: Липсва ми "Стани богат"

Още Йордан Радичков: Убеден съм, че безпорядъкът е естественият вид на света

Йордан Радичков: Убеден съм, че безпорядъкът е естественият вид на света

Още Иван Гарелов представи книгата си "Тук Хемингуей никога не е бил" на Ивановден

Иван Гарелов представи книгата си "Тук Хемингуей никога не е бил" на Ивановден

Още Иван Гарелов отбелязва 80-ия си рожден ден с представяне на книгата „Рокендрол, шпионаж и... последен танц“

Иван Гарелов отбелязва 80-ия си рожден ден с представяне на книгата „Рокендрол, шпионаж и... последен танц“

Коментирай49

Календар

Препоръчваме ви

Романите му възкресиха най-интимните тайни на Ван Гог и Микеланджело

35 години от смъртта на американския писател и сценарист Ървинг Стоун

Шелинг се жени за майката на покойната си любима

170 години от смъртта на големия философ, близък с Гьоте и Новалис

От любов към Русия отказал на Луи XV, а Екатерина II го подложила на тормоз

225 години от смъртта на големия руски архитект Василий Баженов

Издателство поискало от нея, рисуваните й герои да "четат молитви" вечер

110 години от рождението на създателката на мумините Туве Янсон

Четири погребения на Пабло Неруда, без яснота за смъртта му

120 години от рождението на Нобеловия лауреат за литература

Тициан умира, покосен от чумата във Венеция

Приживе получава титлата Рицар на златната шпора, а децата му стават благородници