СЕДМИЦАТА НА НОБЕЛ
Нобеловите тържества започнаха с противоречия и скандални изказвания
Членът на Шведската академия Петер Енглунд оповести, че няма да присъства на церемонията
Редактор : / 2659 Прочита 2 Коментара
Петер Хандке (Снимка: АР/БТА)Седмицата на Нобеловите тържества започна днес в Стокхолм, предаде ТАСС. По традиция тя стартира с посещение на Нобелови лауреати и членове на семействата им в Нобеловия музей в Стария град в шведската столица.
Преди няколко години там възникна нова традиция - гостите се подписват с бели флумастери върху черните столове в кафенето на музея.
"Когато сте в кафенето и пиете кафе, има голяма вероятност да сте седнали на стол с автографа на Нобелов лауреат", заяви директорката на музея Ерика Ланер.
Олга Токарчук (Снимка: АР/БТА)
Гостите оставят също за колекцията на музея свои лични вещи, свързани с наградите им за научните им открития. Лауреатът на Нобелова награда за физиология или медицина сър Питър Ратклиф дари на музея оригинален ръкопис на Мейбъл Пюрфой Фицджералд - физиоложката и пионер в изследванията на хемоглобина, която за пръв път установи, че при намаляване нивото на кислорода в организма хемоглобинът се повишава. Това откритие имаше голямо значение в изследванията на Ратклиф, за които той бе отличен с наградата.
"Подобни артефакти дават възможност на посетителите да научат повече неща за откритията и изследванията, за които лауреатите са били удостоени с наградите", каза Ланер.
През следващите няколко дни лауреатите ще имат натоворен график - ще дават интервюта, ще участват в конференции, в срещи със студенти, лекции, разговори по видеовръзка с космонавти на МКС, телевизионни дискусии и ще присъстват на Нобеловия концерт на Стокхолмската филхармония, с диригент Херберт Блумстед на 8 декември.
Нобеловият лауреат за литература Петер Хандке: Наградата няма да промени живота ми
"Нобеловата награда за литература за 2019 г. с нищо няма да промени живота ми, и съм уверен в това", заяви по време на пресконференция в Стокхолм австрийският писател Петер Хандке, цитиран от световните агенции.
В началото на срещата с медиите председателят на Нобеловия комитет по литература Андерс Улсон припомни, че на 6 декември Хандке чества своя рожден ден. Присъстващите поздравиха автора с популярната за случая песен "Happy Birthday".
Решението на Нобеловия комитет да присъди наградата на Хандке предизвика вълна от критики и протести заради просръбската позиция на автора по време на войната в бивша Югославия през 90-те години на миналия век.
"Когато преди 3-4 години пристигнах в Осло, където също ми бяха присъдили награда, в града също имаше протести, разказа Хандке. Дори ме наричаха "фашист". Исках да разговарям с протестиращите, но те така и не пожелаха да се срещнат с мен. Не знаех как да реагирам, защото диалогът беше невъзможен!"
Въпросът на американски журналист, дали писателят отрича геноцида над босненците, остана без отговор. За сметка на това нобелистът насочи разговора в друга посока.
"За последните десетина седмици получих много писма от любители на литературата, каза Хандке. Аз искам да им благодаря. Не искам да отговарям на подобни въпроси. Моят народ са моите читатели, а не вие!"
Олга Токарчук (Снимка: АР/БТА)
Олга Токарчук: Получих Нобелова награда не за пола си, а за книгите, които съм написала
Носителката на Нобелова награда за литература Олга Токарчук заяви, че е горда от факта, че е станала петнадесетата жена, получила престижното отличие, съобщи ДПА.
Агенцията цитира изявлението на писателката в седалището на Шведската академия в Стария град на Стокхолм. През месец октомври на Токарчук беше присъдена Нобеловата награда за литература за 2018-а година. Полската авторка ще получи престижния приз във вторник, на специална церемония в Стокхолм. Токарчук отбеляза пред журналистите, че е била отличена не заради това, че е жена, а заради книгите, които е написала. Писателката обърна внимание на факта, че рядко се срещат жени в историческите текстове и те остават пренебрегнати и "недокументирани".
Олга Токарчук (Снимка: АР/БТА)
Междувременно членът на Шведската академия Петер Енглунд оповести, че няма да присъства на церемонията по връчването на Нобеловата награда за литература на австрийския писател Петер Хандке, който е критикуван за просръбската си позиция по време на войната през 90-те години на миналия век в бивша Югославия, предаде Франс прес.
"Няма да участвам в Нобеловата седмица тази година - каза историкът и писател Енглунд пред в. "Дагенс нюхетер". Честването на Нобеловата награда за литература на Хандке за 2019-а би било проява на лицемерие от моя страна.", заяви Енглунд.