Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Почина първата чернокожа носителка на Нобелова награда за литература Тони Морисън

IN MEMORIAM

Почина първата чернокожа носителка на Нобелова награда за литература Тони Морисън

Писателката, носител и на "Пулицър", освети пред света радостите и агонията в живота на афро-американците

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

На 88-годишна възраст почина известната американска писателка Тони Морисън, носителка на Нобеловата награда за литература за 1993 година.

Морисън се е споминала в понеделник вечерта в Медицинския център "Монтефиоре" в Ню Йорк, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

Тя е първата чернокожа авторка, удостоена с Нобелова награда. Шведската академия я отличи с високото отличие за нейния поетичен език и за "визионерската й сила".

В разговор с Опра Уинфри Карл по време на годишната вечеря за литературните награди "Карл Сандбърг" в Чикаго, Илинойс през 2010 г. (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)

През своята шестдесетилетна кариера тя оставя 11 романа, пет детски книги, две пиеси, цикъл с песни и опера. Работи като редактор и професор-преподавател, наставлявайки поколения млади писатели. След като в продължение на десетилетие през 70-те години до голяма степен се пренебрегва като писател, Морисън продължава да печели награда след награда - от Нобеловата награда за литература до Президентския медал на свободата, както и наградата PEN/Saul Bellow за постижения в американската фантастика.

Морисън разширява литературния канон чрез изобретателните си обрати на фразата, изящното въплъщение на афро-американските простодушни, текстурирани портрети на герои, остри исторически погледи и трагични сюжетни обрати. Тя се превръща в един от най-въздействащите писатели в историята на американската литература. Морисън създава сложни, радикални текстове, които завинаги преобръщат исторически грешните представи за живота на чернокожите в Америка. Тя осветява радостите и агонията им чрез спиращи дъха жизненоважни произведения, коментират критиците.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Описвайки я като "нашата обожавана майка и баба", семейството на Морисън казва: "Въпреки огромната загуба, ние сме благодарни, че тя имаше дълъг, добре изживян живот. Въпреки че бихме искали да благодарим на всички, които са я познавали и обичали, лично или чрез нейната работа, за подкрепата им в този труден момент, ние молим за дискретност, докато оплакваме тази загуба за семейството ни."

Тони Морисън остави след себе си 11 романа, последният от които "Бог да бди над детето" през 2015 г. Сред най-известните й книги са "Най-синьото око", "Сула", "Песента на Соломон", "Възлюбена", "Джаз", "Рай", "Бог да бди над детето" и др. За романа "Възлюбена", разказващ за избягала робиня, която убива малкото си дете, Морисън е отличена с наградата "Пулицър" за 1988 г. 

Автор е на либретото на операта "Margaret Garner" (2005). Скоро направиха документален филм, представящ живота и работата й, озаглавен "Toni Morrison: The Pieces I Am". През 2012 г. е наградена с Президентския медал на свободата за особени заслуги към американската нация.

На български език има преведени общо 4 романа - "Песента на Соломон", "Бог да бди над детето", "Възлюбена" и "Джаз". 

2012 г. Барак Обама награждава писателката с най-високото гражданско отличие на САЩ - Президентският медал на свободата. Той се връчва за особени приноси за сигурността или националните интереси на Съединените щати, за световния мир, или за културни или други значими обществени или лични начинания. (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)

Тони Морисън е родена на 18 февруари 1931 г. в Лорейн, щата Охайо, с името Клоуи Антъни Уофорд. Тя е второто от четири деца в работническо афро-американско семейство. Като дете чете много, а сред любимите ѝ автори са Джейн Остин и Лев Толстой. Нейният баща ѝ разказва много народни приказки, които оказват влияние върху по-късните й работи. На 12-годишна възраст тя става католичка и е кръстена с името Антъни, което става основа на по-късния й псевдоним Тони.

През 1949 г. Тони Морисън постъпва в Хоуърдовия университет във Вашингтон, където през 1953 година получава бакалавърска степен по английски език. През 1955 г. защитава магистърска степен по английски в Университета "Корнел" с дипломна работа върху самоубийството в произведенията на Уилям Фокнър и Вирджиния Улф.

Коментирай3

Календар

Препоръчваме ви

Александрина Пендачанска дебютира като Турандот в Софийската опера

Постановката на Пламен Карталов ще дирижира Григор Паликаров. Художник е Йоанна Маноледаки, диригент на хора е Виолета Димитрова

Дарина Маркова: Музиката е основният ми източник на допамин

Едва на 18, тя има 4 сингъла зад гърба си, монтира с младежки ентусиазъм видеата на част от тях, и преживява еклектиката в атмосферата между "Бургас и морето" и лондонския Уест Енд

Белослава представя тази вечер нов сингъл на концерт

Аристократичният Военен клуб на жълтите павета ще засияе в присъствието на Белослава

Йорданка Христова: Имала съм огорчения, наистина, но късно постепенно се убедих, че така е трябвало да стане

"Животът е такъв. Той ни поднася непрекъснато срещи за урок – да се научим да прощаваме, да се научим да приемаме всичко, да се научим да бъдем над нещата", каза певицата за автобиографичните си книги

Берлинале връчва почетната "Златна мечка" на Тилда Суинтън

75-ото издание на международния фестивал присъжда отличието на шотландската актриса за нейния принос към кино изкуството

Споровете около наследството на художника Томас Харт Бентън получиха финално решение в съда

Томас Харт Бентън, който умира в Канзас Сити, щата Мисури, на 19 януари 1975 г., е известен с изобразяването на живота в Средния Запад през 20-и век. Негови творби се намират в музеи в САЩ, включително в "Метрополитън", Музея на американското изкуство "Уитни" и Националната галерия във Вашингтон