ЛИЧНОСТИ
Коя наричат "Принцесата на пауните"
Каиулани умира само на 23, но образът й е оставил следа в историята, изобразителното изкуство, литературата и киното
Редактор : / 6565 Прочита 1 Коментара

Последната принцеса на Хавайското кралство от 19-и век Каиулани, става известна в цял свят с нейната интелигентност и решителност. След свалянето на хавайската монархия през 1893 г., тази млада жена заминава за Щатите и там държи пламенни речи, осъждащи свалянето на правителството й и срещу несправедливото отношение към нейния народ.
Принцесата е красива и образована, с маниери на светска дама от световния елит. Каиулани рисува и се занимава с музика, знае няколко езика. В Европа и Щатите са очаровани от нея и я наричат "Принцесата на пауните".
Образът й продължава да вдъхновява много творци на литературата и изкуствата.
Принцеса Каиулани е родена на 16 октомври 1875 г. в семейството на шотландския финансист от Единбург - Арчибалд Скот Клегхорн - последният крал на О,аху.
Родителите на принцесата - Арчибалд и Мириам
Малката е кръстена Виктория на кралицата, в англиканската катедрала "Св. Андрей".
Хавайското й име - Кa ' iu lani, в превод означава "най-високата точка на небето".
Майката на Каиулани - Мириам, умира млада, когато тя е едва на 11.
Твоите любими заглавия в /market.dir.bg
За жалост, и Виктория ще последва нейната съдба - принцесата на Хавай умира на 23. За краткия си живот, обаче, се е превърнала в световна легенда.
Каиулани, на 6-годишна възраст
Детството на Каиулани е безоблачно.
Баща й построява шикозен дом, в който има електричество.
В онези времена с такава екстра можел да се похвали само Белия дом.
Малката Каиулани има щастливо детство
Принцеса Каиулани расте като бъдеща наследница на кралската корона.
Семейството й държи да е образована и я праща да учи в Англия.
През 1881 г. се опитват да уредят брак между принцесата и японския принц, с надеждата за съюз между Хавай и Япония. Принцът обаче вече имал годеница-японка - Арима Йорико, и се отказал от брака с Каиулани.
Три години по-късно й предлагат да избере един от други трима принцове, на което принцесата отговаря, че би желала да се омъжи по любов, освен ако не е необходимо да защити Хавайското кралство?!?
На 3 февруари 1898 г. Каиулани обявява, че е съгласна да се омъжи за принц Дейвид Каванаркао, но ранната й смърт през март 1899 г. осуетява сключването на този брак.
Красавицата умира неомъжена и е погребана в Хонолулу, Хавай.
Статуята на Каиулани в Уайкики, Хавай
Какъв е бил животът на тази невероятна млада жена, че да се превърне в легенда?
Принцесата израснала сред художници. Самата тя е оставила много свои картини. Изобразителното изкуство и музиката съпровождат целия й живот.
Още като малко момиченце пътува до Шотландия и Франция, където взима уроци по рисуване.
"Макове" - картина на Каиулани, маслена живопис, 1890 г.
Народът на Хавай я обича и всички се надяват един ден тя да стане кралица. Каиулани е на втора позиция за трона, след една своя възрастна и бездетна леля.
В Англия я изпращат, когато е на 13. На Острова първо изучава латинска литература, математика и история.
В Хавай - родното място на принцесата
През 1892 г. Каиулани се премества в Брайтън и там учи немски, френски и английски език.
През четирите години на образованието си в Англия, непрекъснато пътува из цяла Европа.
След смъртта на баща й - кралят на Хавай през 1891 г., тронът заема леля й, която провъзгласява Каиулани за своя наследница.
Каиулани, обаче, не може да наследи короната, защото през 1893 г. хавайската монархия е свалена и новото правителство се опитва да стане част от Съединените щати.
Принцесата прави следното изявление в английската преса:
"Преди четири години, по молба на министъра на кралския кабинет на Хавай, аз бях изпратена в Англия, за да се обучавам като наследница на трона, съгласно конституцията на моята родина. Сега научавам, че са ми отнели трона. Не съм направила нищо лошо, за да ни бъде причинено това зло - на мен и на моя народ! Тръгвам за Вашингтон, за да измоля обратно трона и знамето на моя народ!"
Каиулани, по време на на следването си в Брайтън
При пристигането си в Америка, Каиулани се обръща публично към политиците с думите:
"Преди седемдесет години Християнска Америка изпрати християнски мъже и жени да проповядват религия и цивилизация в Хавай. Днес трима от синовете на тези мисионери са във вашата столица, и искат власт, с която да нарушават Конституцията, която са се клели, че ще подкрепят. Аз, едно слабо момиче, имам силата да се изправя срещу тях за правата на моя народ. Силна съм с вярата си в Бог и със съзнанието, че съм права. И вярвам, че милиони честни хора в Америка ще чуят моя вик и ще се откажат от това, с американския флаг да се прикрие едно безчестие!"
Красотата и смелостта на Каиулани стъписват дори най-заклетите расисти. Много американски журналисти и общественици застават на нейна страна.
На внушенията, които се опитват да прокарат някои вестници, че принцеса Каиулани била "варварка" и"дивачка", един журналист отговаря така:
"Произношението й е като на английска дама, фигурата й съперничи на модните дами от Ню Йорк, а сърцето й - то тупти за Хавай."
Прекрасна "дефиниция" за прелестната Каиулани, която стъписва цял свят с интелекта и силата си.
Каиулани в Англия, Сн. Дж. Дж. Уилямс
Несбъднатата принцеса на Хавай предприема голямо пътуване из Щатите с пропагандна цел.
Стига до Вашингтон, където се среща с президента Гроувър Кливланд и съпругата му в Белия дом.
Въпреки усилията си, обаче, не успява да спре анексирането на Хавай.
През следващите няколко години Каиулани остава в Европа. Там до нея достигат две съдбоносни новини - че нейният приятел от детството - Робърт Луис Стивънсън е починал, и че в родината й е създадена Хавайска република.
Каиулани в Сан Франциско, 1897 г.
Каиулани е на ръба на силите си. Тя от години страдала от влошено зрение и мигрена, и лошите новини задълбочават здравословните й проблеми.
Зареждат се и нови негативни вести - починала са и нейната полусестра по бащина линия - Ани Клегхорн, и английският й настойник - Теофилус Дейвис.
Каиулани се чувства като изгнаничка, останала сам-сама на света. Развива сериозно заболяване на щитовидната жлеза, което отслабва имунната й система.
Смела и борбена, въпреки лошото си здраве
През 1897 г. се завръща на Хаваите, но здравето й там силно се влошава. Трябва да приеме и факта, че след анексирането на Хавай вече не е принцеса, а обикновена гражданка на бившето кралство.
С леля й се обличат в траурно черно, в знак на протест срещу посегателството върху Хавай.
Каиулани дава интервю пред репортер на в. "Сан Франциско":
"Беше достатъчно лошо да изгубиш трона, но безкрайно по-лошо е да видиш свален флага!..."
А защо наричат това смело момиче "Принцесата на пауните"? - Каиулани израснала сред пауни. Тези горди птици и костенурките били любимци и на покойната й майка.
Още от дете самата Каиулани се наричала "Принцесата на пауните".
"Принцесата на пауните", 1895 г.
През 1898 г., докато се разхожда на кон в планината, захваща силна буря и дъждът я измокря до кости. Заболява от пневмония и умира на 6 март 1899 г., на 23-годишна възраст.
За Каиулани има написани много книги, а през есента на 2007 г. английският режисьор Марк Форби започва да снима филм за нея. Филмът е с бюджет 9 млн. долара, а заглавието му е "Варварската принцеса". През март 2008 г. са заснети сцени в самия дворец "Йолани" в Хавай, където е живяла принцесата.
Световната премиера на филма е в Хонолулу, на 16 октомври 2009 г., като част от Международния филмов фестивал в Хавай. Заглавието на филма, обаче, основателно провокира противоречиви мнения, и по-късно е сменено с "Принцеса Каиулани".
В памет на принцесата възниква и проектът Ka' iulani, чиято идея е да представи принцесата като самоотвержен борец на нацията си.
За принцеса Каиулани вървят много легенди и митове в Хавай.
Според един от тях, когато оповестяват смъртта й, пауните в двореца започнали да крещят така високо и кресливо, че се наложило да ги застрелят, за да млъкнат?!?
Дали?! - Едва ли, но това само показва колко дълбока е била мъката на онези нейни неосъществени "поданици", които са сътворили този мит, за да покажат огромното преклонение на хавайците към подвига на Каиулани.
Еми МАРИЯНСКА