МАЙСТОРИ НА ЧЕТКАТА
Първата жена с изложба в "Лувър" приживе
Соня Делоне е една от най-ярките представителки на стила арт-деко
Редактор : / 3339 Прочита 0 Коментара
Световноизвестната художничка Соня Делоне е първата жена, която приживе излага свои творби в култовия музей на световното изкуство "Лувър". Делоне е не само художничка, но дизайнер на дрехи, обувки и театрални костюми; илюстрирала е книги, тъкала е ковьори, тунинговала е коли още през миналия век. Многостранните й таланти я поставят в авангарда на модерната живопис.
Считат я за основоположник на орфизма в изобразителното изкуство, както и за един от най-ярките представители на стила арт-деко.
Соня Делоне е от еврейски произход, но е родена през 1885 г. в Украйна. Рожденото й име е Сара Елиевна Щерн. Израства в семейството на чичо си - преуспяващ петербургски адвокат. Тя дори се представя с неговото фамилно име - като Соня Терк. След като от малка показва изключителен талант в рисуването, роднините й я пращат да учи в частна школа по изобразително изкуство в Германия, а по време на ваканциите финансират пътуванията й из Европа, където тя посещава известните големи музеи.
20-годишна пристига в Париж, където продължава образованието си в Академията де ла Палет. Попада в бохемския кръг на хора на изкуството и общува с най-интересните представители на живописта от началото на миналия век.
Едва навършила 22, представя първата си изложба в Парижката галерия "Нотр-Дам Шан". През 1908 г. се омъжва за немски колекционер, галерист и критик, но бракът е иницииран от роднините й и Соня не се чувства щастлива в него. Бързо се отказва от този брак, когато среща истинската любов, в лицето на младия художник-абстракционист Робер Делоне. Приема фамилията му и с нея става известна в Европа.
Соня и Робер Делоне - заедно в брака и в изкуството
В началото рисува върху тъкани и прави проекти за домашен интериор. Заедно със съпруга й дават тласък на нов стил в изкуството - "орфизъм" /др.назв. "симултанизъм"/. Новото направление се "облича" във фразата "движение на цвета в света".
С изобразяването на преплетени геометрични фигури и концентрични "слънчеви кръгове", Соня и Робер създават композиции, внушаващи чувството за енергично движение. Бракът и изкуството вървят ръка за ръка в една продуктивни връзка. В едно свое интервю, Соня се изразява много ласкаво за съпруга си с думите: "Робер ми даде формата, която аз допълних с цвят!.. Щастливи сме да бъдем и да работим заедно!"
Проект за рокля в стил арт-деко
Първият опит на художничката в работата й с тъкани, било едно детско одеалце за сина им. Съчетанието от абстрактни форми и цветове толкова се харесало на всички, че Соня Делоне смело започва да екпериментира с колекция платове и палта в стил арт-деко. "Цвят, светлина и динамика" - така критиците определят нейните творби.
Скоро художничката отваря собствен Дом на модата в Мадрид - "Casa Sonia", а по-късно и "Delaunay" в Париж. Модните познавачи веднага я обявяват за кралицата на стила арт-деко, а във вестниците излиза следната ласкава характеристика: "Равновесието между обема и цвета внушават такова великолепно чувство за ритъм, че дрехите на Соня Делоне спокойно могат да бъдат наречени "музикални композиции". Подобно на хармонията от звуци, в тях цветовете създават стройна хармония и усещането за движеща се материя".
Тази висока оценка Делоне поддържа до края на кариерата си. През 1963 г. тя предава като дарение на Франция 117 картини - нейни и на съпруга си. След година се състоява първата експозиция на Соня Делоне не където и да е, а в "Лувър". Този факт сам по себе си представлява уникално събитие, защото за пръв път в историята на най-престижния музей на изкуството в света, жива жена-художник е поканена да представи свои творби в него.
Възрастната Соня Делоне е наградена от Франция с най-високото държавно отличие
За 90-годишния й юбилей, Соня Делоне е наградена с най-високата награда на Франция - Ордена на Почетния легион.
Еми МАРИЯНСКА