ФИЛМОВА РАВНОСМЕТКА
Десет филма, които ще запомним от 2024 г.
Вижте селекция на най-интересното от света на киното през изминалата година и непременно включете тези заглавия в списъка си за задължителни филми, ако още не сте ги гледали
Автор : / 9121 Прочита 8 Коментара
Една от официалните визии на филма "Веществото" на Корали Фаржа (Източник: IMDB)Определено 2024 година предложи заглавия, които да ни накарат да се замислим и филми, за които още ще говорим.
От "Жокера: Лудост за двама"(Joker: Folie à Deux) до касово заглавие като "Фюриоза: Сага за "Лудия Макс", през втората част на "Дюн", до много качествени кинематографични продукции, които минаха през фестивалите.
Ето какво си струва да видите и е препоръчано от нас.
1. "Претендентите", Лука Гуаданино
Една любовна история не за двама, а за трима, разказана през тениса. Това е драмата на Лука Гуаданино, който не спира да въздейства чрез своите герои и прекрасна камера.
Филмът е динамичен като напрегнат тенис мач на финал на US OPEN и разказва любовта през загубата на геймове, печеленето им, асовете и моментите на отчаяние. Филмът е също така история за власт и доминация, отношения и динамиката им в определена спортна среда. Това и е един филм за секса - секса като тенис и тенисът, който много прилича на секс.
2. "Съседната стая", Педро Алмодовар
Филмът на великия майстор на киното Педро Алмодовар спечели Златния лъв на кинофестивала във Венеция и завоюва сърцата на милиони зрители по света с човешката, проста история, разказана в алмодоварски цветове и диалози, които ни карат да погледнем смъртта по съвсем различен начин.
Първата англоезична кинотворба на Педро Алмодовар е спираща дъха камерна драма - поетична и просветляваща история за смисъла на живота и смъртта, за стойността на приятелството и емпатията в критични моменти. Адаптация по роман на Сигрид Нунес, "Съседната стая" изследва противоречивата тема за евтаназията, но се усеща като апология на живота и силата на човешкия дух.
3. "Анора", Шон Бейкър
"Златната палма" на кинофестивала в Кан или филма на Шон Бейкър "Анора" е едно от най-заслужаващите си филми от изминалата година, драматичен и просълзяващ до сълзи, филмът е и прекрасна черна комедия.
Шон Бейкър (Проектът "Флорида", Червената ракета), разказва съвременна история за Пепеляшка, в която Ани, млада секс работничка от Бруклин, се запознава с Ваня, разглезения син на руски олигарх, който ѝ предлага бляскав нов живот, изпълнен с възможности и огромно богатство. Лудешкото пътуване и вълшебната приказка на Ани са застрашени, когато новината за техния светкавичен брак достига до Русия. Родителите на Ваня пристигат в Ню Йорк, за да овладеят ситуацията.
В еднаква степен безумно забавен и сърцераздирателен, Анора повежда зрителите на едно безгрижно и шеметно приключение, което ескалира до главозамайващи нива. Сравняван с Хубава жена, филмът постоянно се заиграва с жанра и очакванията на публиката. Но това, което изпъква най-силно, както и във всички негови филми, е любовта на Бейкър към героите му и нежеланието му да ги съди.
4. "Партенопа", Паоло Сорентино
Италианският режисьор Паоло Сорентино определено знае как да ни направи носталгици по Италия и митовете и легендите, които идват от магичната страна.
"Партенопа" е поезия в образи, екстракт от Италия, който няма как да разберем, ако не познаваме поне малко историята, легендите и поне малко живота в тази страна.
Филмът бе коментиран разнопосочно от зрителите, но сякаш доминираха положителните отзиви, че Сорентино е направил поредното си обяснение в любов не само към Неапол, но и към киното изобщо.
Филмът на Сорентино разказва историята на много красиво момиче на име Партенопа, кръстено на древноримската сирена, дъщеря на бог Ахелой. Тя е онази "с девичия глас", но Партенопа е и поетичното название на Неапол.
5. "Семето на свещената смокиня", Мохамад Расулоф
Филмът на иранския режисьор в изгнание Мохамад Расулоф и кандидат за "Оскар" на Германия "Семето на свещената смокиня" е вдъхновяваща драма за живота и силата на женското движение в Иран, което е съществува от десетилетия и има сложна и болезнена история.
Нашумя с протестите от последната година и случаят с убито момиче, а филмът на Расулоф почти документалистки изследва темите за властта, личното пространство и покварата от нея.
Филмът също така е добра картина на разноликите нюанси на поколенията в Иран и променящите се възгледи, които не могат да бъдат херметизирани и задушени под похлупак.
6. "Носферату", Робърт Егърс
"Носферату" определено е едно от съкровищата на изминалата година и без притеснения мога да кажа и филм шедьовър. Нищо неочаквано от майстора Робърт Егърс, вдъхновявал ни с филми като "Вещицата" и "Фарът".
Готическата естетика във версията на Егърс и римейк на класическия легендарен филм на Мурнау от 1922 г. "Носферату - симфония на ужаса", е изключително стилна и издържана, а препратките към класиката са само, за да ни напомнят колко великолепна е тази история и как талантът и майсторството могат да ни я пресъздадат, без тя да бъде банална и да повтаря предишните римейк варианти. Задължителен филм, ако сте фенове на готически хоръри и имате отношение към детайла и красотата на страха.
Във филма участват Бил Скарсгорд, Никълъс Холт, Лили-Роуз Деп, Арън Тейлър-Джонсън, Ема Корин, Ралф Инесън, Саймън Макбърни и Уилям Дефо.
7. "Емилия Перес", Жак Одияр
Това е заглавие, за което тепърва ще се говори и което тепърва ще завоюва поне една-две награди "Оскар", не че това е най-важното е света на киното.
Толкова много се случва в тази екстатична "мексиканска" история - структурно, музикално, театрално, политически - че сработването на всички елементи и пластове на наратива е същински подвиг.
Резултатът е кинематографичен шедьовър и стъписващ разрез на мексиканското общество, което прави постижението на Жак Одиар още по-впечатляващо! Свободна адаптация по роман на Борис Расон, "Емилия Перес" е невероятно дързък и емоционално помитащ филм, който изглежда така, сякаш Педро Алмодовар е преработил "Мисис Даутфайър", за да създаде изпепеляваща музикална и криминална трагикомедия.
"Емилия Перес" води по номинации за наградите "Златен глобус" и също така триумфира на Европейските филмови награди в Люцерн.
8. "Baby Girl", Халина Рейн
Източник: A24 / Everett Collection
Еротичният трилър с Никол Кидман в главната роля определено е нещо, което трябва да си подарим, ако не за Коледа, то поне за Новата година 2025-а!
Това е една от най-сложните роли на Кидман в цялата й кариера и определено я изкачава още по-нагоре сред най-добрите постижения в киното.
Може да ни напомни на ролите й в "Догвил" и "Широко затворени очи", но сякаш Никол в момента е готова да излезе рязко от зоната си на комфорт.
Роми е на висока позиция и е CEO на голяма корпорация, има проблеми в сексуалния си живот със своя съпруг и внезапно се оказва, че подсъзнателно иска да бъде доминирана до крайност... Еротика, секс, бруталност и игра на власт, роли и пол.
9. "Веществото", Корали Фаржа
Колко струва недостижимия копнеж да си вечно млад и красив? Може ли съвременното общество да предложи тази "услуга"? Възможните отговори на този въпрос ще намерим в изключително стилизирания боди хорър на френската режисьорка Корали Фаржа, в който Деми Мур се завръща в киното и големи роли.
В отчаян опит да възвърне старата си слава, Елизабет Спаркъл, холивудска актриса, изпаднала до водеща на аеробика по телевизията, се подлага на медицинска процедура на черния пазар, която обещава подмладяване, но завършва с появата на Сю - дързък и нахален клонинг на по-младото ѝ "аз", който поддържа съществуването си с ежеседмични лумбални пункции.
Филмът е талантливо режисиран и в него виждаме първокласен стил естетика на боди ужаса, напомняща ни Кронънбърг и "Сиянието" на Кубрик, но виждаме и черна комедия, която е абсолютно удоволствие за сетивата.
10. "Конклав", Едуард Бергер
Конклавът представлява едно от най-древните и най-тайнствени събития в света: избор на нов папа. Кардинал Лорънс (Ралф Файнс) е натоварен да ръководи този процес след неочакваната смърт на любимия папа.
Но когато най-влиятелните лидери на католическата църква в цял свят се събират и се заключват заедно зад стените на Ватикана, Лорънс се озовава в центъра на заговор и разкрива шокираща тайна, която може да разклати самите устои на католическата църква.
Режисиран от носителя на "Оскар" Едуард Бергер ("На Западния фронт нищо ново") и воден от забележителен актьорски състав, начело с Ралф Файнс, Станли Тучи, Джон Литгоу и Изабела Роселини, напрегнатият драматичен трилър ни отвежда в сърцето на Ватикана и ще ни направи съпричастни с едно от най-старите и потайни събития в света - изборът на нов папа.