КОМЕНТАР
Независимото кино превзе сърцето на Холивуд
Шон Бейкър и неговият филм "Анора" - големият победител на наградите "Оскар"
Автор : / 2705 Прочита 1 Коментара

Въпреки 13-те си номинации, нашумялата музикална одисея на Жак Одияр "Емилия Перес" не успя да завоюва успеха, който изглеждаше, че ще има. Затова пък изненадващо или не "Анора" на Шон Бейкър спечели пет "Оскар"-а и постави именно американския независим режисьор във фокуса на внимание. "Анора" спечели наградите включително в най-важните категории за най-добър филм, най-добър режисьор и най-добър оригинален сценарий.
Наградени и победители на церемонията по връчването на наградите "Оскар"
Снимка: Getty Images
В категорията за най-добра актриса Майки Мадисън изненада мнозина, като спечели наградата за изпълнението си в "Анора", изпреварвайки фаворитката Деми Мур.
Това е всъщност страхотен триумф за независимата американска индустрия, която за съжаление имаме възможност да гледаме все по-малко в България. Шон Бейкър постигна мечтата на всеки независим режисьор, който прави кино не с цел комерсиалните успехи на продукцията си, макар да взема страхотни и световно признати актьори като например Уилем Дефо ("Проектът "Флорида").
Шон Бейкър е един от отличителните филмови режисьори, който работи основно с темата за социалната действителност на често социално изолирани хора в обществото. Развива тази тема и в споменатия "Проектът "Флорида" (2017), и в "Червената ракета" (2021). "Анора" е може би най-близък по стил и съдържание с "Мандарина" (2014).
Майки Мадисън държи статуетката за главна женска роля във филма "Анора"
Снимка: Getty Images
И двата филма разказват историите на проститутки, които ги сполетяват драматични събития в живота. Шон Бейкър не за първи път се заема с това да открехне завесата в посока правата на много момичета, които всъщност не знаят и не вярват, че трябва да имат права.
"Анора" е черна комедия и разказва историята на секс работничка, която се жени за сина на руски олигарх.
В речта си Майки Мадисън заяви, че "ще продължи да подкрепя и да е поддръжник" на общността на секс работниците. Държейки наградата си за най-добър режисьор, Шон Бейкър пък се обърна към правещите филми с посланието да правят повече филми за кината и с това отправи своя "боен вик" към общността, за да призове да ходим повече на кино и да подкрепяме киносалоните.
Твоите любими заглавия в /market.dir.bg
"Анора" е независима продукция, заснета с бюджет от едва 6 милиона долара. Режисьорът Бейкър също отбеляза огромния успех за филм от подобен калибър: "Искам да благодаря на Академията, че награди този истински независим филм. Той беше направен от кръвта, потта и сълзите на невероятни независими артисти".
Ейдриън Броуди получи своя втори "Оскар" за най-добър актьор за ролята си в "Бруталистът", като неговата реч продължи 5 минути и 40 секунди, поставяйки рекорд за най-дълга благодарствена реч в историята на наградите.
"Бруталистът" разказва историята на унгарски имигрант и оцелял от Холокоста, който се опитва да изгради живота си като архитект наново в следвоенна Америка. Броуди, който е печелил "Оскар" в същата категория за филма "Пианистът", който също разказваше история, свързана с Холокоста, каза, че иска да "изтъкне трайните травми и последиците от войната и системното потисничество".
"Бруталистът" е епична историческа драма, режисирана от Брейди Корбет, който е и съавтор на сценария заедно с Мона Фастволд. Филмът проследява живота на Ласло Тот, унгарски евреин и талантлив архитект, който след Втората световна война емигрира в Съединените щати с надеждата да изгради нов живот и да реализира своя потенциал.
Със своята продължителност от 3 часа и 35 минути, включително 15-минутен антракт, филмът се отличава със задълбоченото си изследване на теми като талант, амбиция и оцеляване. Визуалният стил на продукцията използва елементи от брутализма, като масивни и строги сгради, които подчертават емоционалното състояние на героите и създават специфична атмосфера.
Ейдриън Броуди, който изпълнява главната роля на Ласло Тот, получи висока оценка от критиците за своето дълбоко и многопластово изпълнение. Той успява да предаде сложността на своя герой, изобразявайки го като талантлив, но и уязвим човек, изправен пред лични и професионални предизвикателства.
Зоуи Салдана бе отличена с наградата за най-добра поддържаща актриса за ролята си в "Емилия Перес", ставайки първата американка с доминикански произход, спечелила "Оскар".
Кийрън Кълкин спечели наградата за най-добър поддържащ актьор за участието си във филма "Истинска болка". Сред международните филми, бразилският "Все още съм тук" на режисьора Уолтър Салес спечели наградата за най-добър международен филм, което е първи "Оскар" за Бразилия в тази категория.
Анимационният филм "Flow" от Латвия бе отличен с наградата за най-добър анимационен филм, отбелязвайки значим успех за страната.
Церемонията, водена от Конан О'Брайън, включваше емоционални моменти като политически насочената реч на създателите на документалния филм "No Other Land", призоваваща за мир в Газа. Също така, бе отдадено почит на пожарникарите от Лос Анджелис за тяхната смелост по време на неотдавнашните пожари в Калифорния.
Годината предостави добри филми, каквито са всички, които споменахме до момента: "Анора", "Емилия Перес", "Бруталистът", но също така, годината е и слаба. Видяхте, че в самото съревнование дори нямаше кой знае каква тръпка, защото бяха ясни трите големи фаворита. Това очертава 2025 година и като по-слаба кино година откъм разнообразие и количество на качествено добри филми. Това се случва във време, в което самата холивудска индустрия бележи тежки спадове и се намира в криза: не само на идеите, но и на публиките.
Оскарите през 2025 година подчертаха преди всичко значението на независимото кино и разнообразието в съвременната филмова индустрия, която в момента не е фокусирана върху мейнстрийм и комерсиални продукции с огромни бюджети, а върху малки филми, които се занимават с големи теми и са смели в своето изпълнение.