Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Чудомир: Иван Хаджийски обиколи с едно старо колело цяла България, за да събира материали

ФИЛОСОФ, СОЦИОЛОГ, НАРОДОПСИХОЛОГ, ПУБЛИЦИСТ

Чудомир: Иван Хаджийски обиколи с едно старо колело цяла България, за да събира материали

"Делото на Иван Хаджийски е своеобразен бунт на модерната личност срещу традиционния начин на живот и мислене", казва Минчо Драганов по повод 80 години от кончината на видния социолог и публицист

На 26 октомври 1982 г. столичната общественост отбеляза 75-та годишнина от рождението на българския социолог Иван Хаджийски. В кадър: Моменти от научната сесия посветена на юбилея. Снимка: Стефан Тихов/Архив на БТА

Делото му е своеобразен бунт на модерната личност срещу традиционния начин на живот и на мислене, но това е дълбоко цивилизован бунт, който не изхвърля на бунището традиционните ценности, а ги архивира в културната памет на нацията. Думите на Минчо Драганов (1937-2011) са по адрес на Иван Хаджийски, от чиято кончина днес се навършват 80 години, информира БТА.

Според литературния критик акад. Ефрем Каранфилов (1915-1998) Иван Хаджийски никога не е бил кабинетен учен, затворен между четири стени. "Той никога не е бил само тълкувател, никога не е бил философствуващ доктринер. Всяка негова мисъл е преминала, както през собствената му глава, така и през собственото му сърце - тя е изстрадана мисъл...

Ето защо Иван Хаджийски с целокупното си творчество надхвърля рамките на ученият тесен специалист - това е една самобитна личност, която се откроява със своето специфично обаяние през най-тревожните години от близката история на нашия народ", отбелязва той.

Димитър Чорбаджийски - Чудомир пише за Иван Хаджийски, с когото стават приятели и споделят творчески интерес към народния бит, следното: "...той обиколи с едно старо колело цяла България, за да събира материали".

ОСЪДЕН Е УСЛОВНО ЗА ПРЕДАВАНЕ НА ПАРИ НА ЕМИГРИРАЩ

Още Чудотворецът, който ни научи да очистваме душата си със смях

Чудотворецът, който ни научи да очистваме душата си със смях

Иван Минков Хаджийски, български философ, социолог, народопсихолог и публицист е роден в Троян на 13 октомври 1907 г. През 1921 г. започва да учи в Търговската гимназия в Свищов. През 1923 г. е арестуван по подозрение за убийство, а през 1925 г. е осъден условно на една година затвор за предаване на пари на емигриращ. През 1926 г. завършва гимназията и започва да работи като счетоводител в Търновската захарна фабрика. От 1931 г. работи в Троянската популярна банка. Завършва философия през 1932 г. и през 1936 г. право в Софийския университет.

През 1934 г. Иван Хаджийски става редактор в сп. "Научна трибуна", а през 1937 г. - главен неплатен сътрудник на сп. "Философски преглед" до забраната му през 1942 г. В него излизат повечето студии на Хаджийски. Той активно участва в списването на сп. "Изкуство и критика", редактирано от Георги Цанев. От 1937 до 1939 г. работи и в кантората на столичния адвокат Борис Павлов.

Още "Българската политическа почва" и пластовете на политическата ни култура

"Българската политическа почва" и пластовете на политическата ни култура

През 1930 г. Иван Хаджийски е избран за член на Околийския комитет на Българската комунистическа партия в Троян. През 1935 г. се жени за Петрана Ахчийска, студентка по българска филология, от която са и двете му дъщери - Нина и Мария.

Партийната група е разкрита през 1936 г. и той е осъден по Закона за защита на държавата на три месеца строг тъмничен затвор. По време на заключителната фаза на Втората световна война (1944 - 1945) Иван Хаджийски е военен кореспондент на в. "Работническо дело", но заявява желания да бъде включен в бойните действия и загива в сражение с немска част на 4 октомври 1944 г. при Висока чука, Югославия. На 2 ноември 1944 г. е погребан в Троян.

ПОСТАВЯ НАЧАЛОТО НА СОЦИАЛНОПСИХОЛОГИЧЕСКА ШКОЛА У НАС

Още Илия Бешков: Имам видение за народ с празник в душата, поминък в ръцете и смирение в сърцето

Илия Бешков: Имам видение за народ с празник в душата, поминък в ръцете и смирение в сърцето

Иван Хаджийски поставя началото на социалнопсихологическа школа в България. Създава метод за конкретно изучаване на социалните проблеми, който е оригинално явление в историята на българската философско-социологическа мисъл. Обосновава нов клон на научното познание, който нарича "конкретна масова психология". Той е автор на книгите "Авторитет, достойнство и маска" (1933), "Любов и брак" (1936, част 1) и др.

Също така е автор и на първата систематична етнопсихология на българина - "Бит и душевност на нашия народ" (1940, 2 т.). Той прави самобитен социалнопсихологичен анализ на миналото и настоящето на българското общество, на бита и душевността на различните социални групи, на проявите на масовото съзнание и поведение.

Научният принос на Иван Хаджийски остава недоразвит, поради краткия му житейски път, а дълго време без внимание остава и непубликувания му архив, в който фигурират множество ценни материали, негови наблюдения над разнообразни социални явления, анализи, описания, исторически свидетелства и дирения.

Като редица изпреварили времето си учени-новатори, Хаджийски не се побира в тесните рамки на конкретна идеология и следвоенната цензура "не забелязва" подготвения преди смъртта му трети том на "Бит и душевност на нашия народ", който "изчезва" от семейния архив. Голяма част от трудовете му остават непубликувани дълги години след смъртта му.

Още Поет без книги и философ без звания, авторът на "Мила Родино" умира в забрава и самота

Поет без книги и философ без звания, авторът на "Мила Родино" умира в забрава и самота

След няколко десетилетия дъщерята на Иван Хаджийски - социологът Мария Хаджийска, се заема сериозно с наследения архив и сглобява материалите парче по парче с помощта на други изследователи.

През 1989 г. излиза сборникът "Неизвестно от него, неизвестно за него" с непубликувани трудове на Иван Хаджийски, в авторство на Мария Хаджийска.

Мария Хаджийска издава още възстановени и допълнени трудове на баща си като "Бит и душевност на нашия народ" (1995, ред. и авт. предг. М. Хаджийска), "Оптимистична теория за нашия народ" (1997, състав. и ред. М. Хаджийска), "Избрани съчинения" в 3 тома (2002-2003, състав. и ред. М. Хаджийска).

ИЗ ВЪЗСТАНОВЕНИТЕ МАТЕРИАЛИ ОТ ТРЕТИЯ ТОМ НА "БИТ И ДУШЕВНОСТ НА НАШИЯ НАРОД"

В част от възстановените материали от третия том на "Бит и душевност на нашия народ" пише: "...Какво става обаче в София с преселените в нея дребно- и среднособственически среди? София се създаде като чиновнически град. Още Иречек бележи, че това е град, който най-малко е свързан със стария български бит. Така настава едно пълно скъсване със земеделието и домашната работа вън от готвене и бродерии".

Още Константин Иречек за цар Симеон, цар Петър и Богомилите

Константин Иречек за цар Симеон, цар Петър и Богомилите

Според Хаджийски момичето, чийто баща не е работник или служещ, а дребен и среден собственик, след като си научи уроците, застава до майка си, за да научи само мизерните спорове, клюки и сплетни с хазайката и съседите от горния и долния етаж.

"То не само че няма възможност да участва в някакъв труд, което ще влияе благотворно върху ума и нрава му, но и няма възможност да го види. Единствен прозорец към света остават книгите, романите и киното, обаче оттам то взема не това, което му трябва, но образци и страстта да подражава на паразитизма в чужбина..."

Авторът пише, че момчето, след научаване на уроците, няма възможност за изразходва младежката си енергия, тъй като София му предлага "само кафенета, футболни игрища, проститутки и евтина и лека любов с женени жени, вдовици, стари и млади моми".

"Така се създават навиците на безделието, които, съчетани в достатъчна степен, дават това, което наричаме лумпащина, тарикатство. Тук се вербуват армията на политическото ни търгашество, кадрите на нашата тъпа и механизирана бюрокрация и цялата полуинтелигентна воня и посредственост.

По този път върви вече провинцията, дето по-заможните собственици по пътя на подражанието въвеждат срама от работата, товарейки го върху слугини и наемници и възпитавайки децата си за кукли и видиотизувани безделници..."

Още Александър Божинов - духовитият шегобиец и майстор на психологични сентенции

Александър Божинов - духовитият шегобиец и майстор на психологични сентенции

Според Иван Хаджийски в големите градове хората се пазят най-много от съседите си - да не узнаят тайните им, да не ги издадат, да не ги заразят с някоя болест... "Ние нарочно страним от тях и често пъти не им знаем имената, камо ли историята. Старата поговорка обаче казваше: "Къща без съседи не купувай, къща с лоши съседи не държи".

В Македония по искане на населението злите съседи се изселваха от турската власт. Когато днес си избираме апартамент или къща, ние най-малко се интересуваме от личността на съседите. Нас по-скоро ни интересува общия стил на квартала", пише той.

ПРИЗНАНИЕ

Още Димитър Талев: С укротена скръб гласовете ви чувам

Димитър Талев: С укротена скръб гласовете ви чувам

На 15 октомври 1997 г. е учреден Институт за социални дейности и структури "Иван Хаджийски" по повод 90-ата годишнина от рождението на философа, социолог, народопсихолог и публицист.

На 2 октомври 2007 г. на Хаджийски посмъртно е присъдена наградата "Златен знак с лента" от Института по социология при БАН - "За изключителни заслуги и изключителен и оригинален принос към българската социология", а Общинският съвет в Троян учредява наградата "Иван Хаджийски" по случай 100-годишнината от рождението му. Днес неговото име носят училища в Троян и София.

В информация на БТА от 1997 г. се посочва, че в теоретичното обучение по полицейска психология преди 1944 г. се е изучавала неговата творба "Психология на престъпника".

За живота и творчеството му разказва филмът "Пътепис с елементи на оптимизъм по Иван Хаджийски". Последната книга за Иван Хаджийски "Едно знаме повече" на Лазар Лазаров излиза през април 2024 г.

Още Елин Пелин: Веднъж ме запознаха с... мене си, а друг път не ми повярваха, че съм аз

Елин Пелин: Веднъж ме запознаха с... мене си, а друг път не ми повярваха, че съм аз

Още Елисавета Багряна: Българката е високостояща - тя не е само домакиня, а е и художница, артистка

Елисавета Багряна: Българката е високостояща - тя не е само домакиня, а е и художница, артистка

Още Минало несвършено: Къси роклички и тънки чорапчета в студовете

Минало несвършено: Къси роклички и тънки чорапчета в студовете

Още Владимир Димитров–Майстора: Опустошението на еснафщината убива хората на изкуството

Владимир Димитров–Майстора: Опустошението на еснафщината убива хората на изкуството

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Франк Вигру: Шоуто се разгръща в динамиката на звуците – течението на времето, което никога не повтаря формата си

Аудио-визуалният концерт "Водопади" на известния френски артист на сцената на "Топлоцентрала" акцентира на важността публиката да бъде тук и сега, обединявайки тяло и ум в единно, многопластово преживяване

"Ша ти сложа шапката аз на тебе": Паметен знак на Кирил Господинов откриха във Варна

На барелефа обичаният актьор е изобразен в естествен ръст, в коронния му образ на Баш Майстора

Салман Рушди, Пърсивал Еверет и Миранда Джули са финалисти за Националните литературни награди на САЩ

Сред останалите номинирани са писателката и режисьорка Миранда Джули за откровения ѝ роман за средната възраст All Fours и известната канадска поетеса Ан Карсън за Wrong Norma

Септемврийският ЛИК: Великият бас Борис Христов

Списанието, вдъхновено и посветено на оперния певец Борис Христов, бе представено в пресклубовете на БТА в страната и чужбина

Актьорът Дрейк Хогестин от сериала "Дните на нашия живот" почина на 70-годишна възраст

Той е починал от рак на панкреаса. В изявление до медиите, семейството му съобщава, че Хогестин е водил тежка борба с болестта