Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Кюстендилката Райна Цанева става майка на 600 деца

ВЕЛИКИТЕ БЪЛГАРИ

Кюстендилката Райна Цанева става майка на 600 деца

Благодетелката е погребана като бездомница. След време в гроба ѝ погребват друг човек и от жената с милосърдната и състрадателна душа не остава и следа

Снимки: "Изгубената България"/Колаж: Петя Александрова

На Благовещение - денят, в който Архангел Гавраил донася на Дева Мария благата вест, че ще роди Спасителя, и Православната църква отбелязва като ден на майката и жената християнка, ще ви разкажем за една изключително благородна жена с огромно сърце.

Тя не ражда собствени деца, но става майка на 600 сирачета, за които полага грижи, отглежда и възпитава като свои.

Райна Цанева (1886-1971)

Още По-добре да си баем да не ни среща мечката, отколкото - да не ни яде, когато я срещнем

По-добре да си баем да не ни среща мечката, отколкото - да не ни яде, когато я срещнем

Райна се ражда през 1886 г. в Кюстендил. Завършва педагогическо училище в родния си град, а след това колеж във Виена. Омъжва се за Никола Цанев, който само след няколко месеца умира. Младата добре образована жена има възможност да сключи нов изгоден брак с някое от местните парвенюта, но тя избира друг живот.

През Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война е самарянка, а след това отдава цялата си енергия, грижи и лични средства на осиротелите от войните деца.

Райна Цанева (седнала в средата на втория ред) сред децата от сиропиталището

Още Минало несвършено: Жената е всякога на власт и винаги се държи опозиционно

Минало несвършено: Жената е всякога на власт и винаги се държи опозиционно

През 1919 г. баща ѝ, фелдшерът Христо Зеленков, я взема "на адрес" със себе си в близкото село Слокощица. Пред очите ѝ в една съборетина от туберкулоза умира войнишка вдовица. Гладни и премръзнали пищят трите сирачета момчета - Борис, Йордан и Георги. Райна веднага решава да ги вземе в дома си в Кюстендил, за да ги стопли и нахрани поне за няколко дни. Сираците остават при нея до задомяването си. Скоро към тях се присъединяват нови бездомници и сироти, за които няма кой да се грижи.

През 1921 г. Райна Цанева основава в Кюстендил сиропиталището "Милосърдие", после създава и дружество със същото име. Събраните сираци стават толкова много, че бащината ѝ къща отеснява. Децата са преместени в трапезарията на градското училище, но и там става тясно. Леля Райна, както я наричат малчуганите, се принуждава да купи стара еврейска къща в близост до Чифте баня.

Сградата на детското летовище на Хисарлъка в Кюстендил, превърнато по-късно в детски санаториум за белодробни заболявания и оздравително училище

В началото на 30-те години чрез различни дарения, постъпления от членски внос, лотарии и представления, завещания, помощи от частни лица и дружества, но преди всичко със свои лични средства, Цанева изгражда комплекс-сиропиталище "Милосърдие". В него има 25 стаи, уютен двор с цветни градини и езерце, трапезария и кухня. Самата тя спи в сиропиталището при децата. Нейната стая е дирекция, "офис", приемна и работилница, където момичетата до късно вечер учат бродерия и плетиво.

Още Как България става от поробена държава - полусвободно княжество

Как България става от поробена държава - полусвободно княжество

По взаимноучителната метода се обучават към 600 деца. Г-жа Цанева готви сирачетата за живота. От тях израстват лекари, професори, свещеници, учители, майстори, юристи. Тя е майка на всички - на някои от момичетата дори заделя от чеиза си при задомяването им. Успява да събере пари за детско летовище на хълма Хисарлъка, което след години се превръща в детски санаториум и оздравително училище за деца с белодробни заболявания.

Животът тече спокойно за питомците и тяхната благодетелка. Но настъпва есента на 1944 г. Скоро новата власт обвинява леля Райна, че набляга на религиозното възпитание на децата и готви момчетата главно за свещеници. Тя е отстранена от работа и лишена от пенсия. Сиропиталището е съсипано, сградата е отнета и обявена за дом "Републиканска младеж".

Изглед от Кюстендил с хълма Хисарлъка, 20-те години на ХХ век

Още Лотарията преди и сега: Честита България, че я огря такова светло слънце!

Лотарията преди и сега: Честита България, че я огря такова светло слънце!

Започват трудни времена за удивителната с милосърдието си жена. По обясними причини не потръгва творческата ѝ дейност, макар да е доказан драматургичен талант и пиесите ѝ да са играни с успех из много читалища в цялата страна. Успява да създаде книга-албум с имената и кратки биографии на всяко от децата, минало през сиропиталището ѝ. За най-голямо съжаление книгата е загубена.

Райна Цанева умира през 1971 г. в София. Погребват я в Боянските гробища, като бездомница. След време в гроба ѝ погребват друг човек и от жената с милосърдната и състрадателна душа не остава и следа.

Снимки: "Изгубената България"/Колаж: Петя Александрова

През 1996 г. в Кюстендил се честват 110 години от рождението на забележителната и вече позабравена дама, а името ѝ в родния ѝ град носят една улица, сиропиталището и летовището в Хисарлъка, които днес не функционират и тънат в разруха.

Снимки: "Изгубената България"

Още Англия: Вечната революция

Англия: Вечната революция

Още Пиянство и любов: Мисли и недомислия

Пиянство и любов: Мисли и недомислия

Още Изгубената България: Когато мартениците носеха истинско здраве и щастие

Изгубената България: Когато мартениците носеха истинско здраве и щастие

Още Ще станем европейци тогава, когато станем истински българи - не българи с европейски маски

Ще станем европейци тогава, когато станем истински българи - не българи с европейски маски

Още Власт и мъст в минало несвършено време

Власт и мъст в минало несвършено време

Още Минало несвършено: Къси роклички и тънки чорапчета в студовете

Минало несвършено: Къси роклички и тънки чорапчета в студовете

Още Никола Жеков - спорният генерал, фанатично влюбен в народа си

Никола Жеков - спорният генерал, фанатично влюбен в народа си

Още 4 януари 1878 г.: Последният ден от 450 години тъги и неволи в София

4 януари 1878 г.: Последният ден от 450 години тъги и неволи в София

Коментирай14

Календар

Препоръчваме ви

22 септември 1908 г. - последното славно и трайно успешно българско действие

Навършват се 116 години от обявяването на България за независимо царство

Васил Априлов: Вий млади чада Български… Вий молете бащите ви, да ви не оставят неучени!

"Имайте за свята длъжност да обичате отечеството си, помагайте му всякак", завещава възрожденецът на бъдещите поколения

Светилище на седем хиляди години в Ловешко разкрива тайните си

Археологическият паметник датира от прехода на неолита към халколита, което е повече от 2000 години преди началото на Египетската цивилизация

1 май - манифест от отминала епоха или гонг за закътани проблеми

Разходка в снимки през "Изгубената България" и напомняне защо и днес отбелязваме Деня на труда и международната работническа солидарност