СПЕЦИАЛЕН ГОСТ
Боряна Бабанова, или една актриса "В полите на Витоша"
Младата актриса от Драматичен театър-Ловеч е номинирана за "Икар" за ролята си в спектакъла на Крис Шарков
Автор : / 2752 Прочита 3 Коментара
Боряна Бабанова в спектакъла "В полите на Витоша" на режисьора Крис Шарков (Снимка: Драгомир Димчев)Какво значи думата "призвание" и разбираме ли напълно смисъла ѝ? И за да не губим време в чудене, нека погледнем какво пише по въпроса в тълковния речник, а то е:
1. Качество и способност за осъществяване на някаква дейност
2. Дарба
Изводът, до който можем да стигнем от тези кратки тълкувания, е простичък, но много важен - човек притежава нещо уникално, някакво собствено умение, което ще му помогне да изяви себе си по най-добрия начин и така да бъде полезен на останалите.
Често чуваме, че определена професия не е работа, а призвание и аз напълно се съгласявам с това твърдение - човек е призван да прави точно това. Сред тези професии несъмнено попада и актьорската, често подценявана и омаловажавана заради лекотата на изпълнение на сцената, зад която стои многогодишен, невидим за публиката труд. Той обикновено започва от ранна детска възраст и приключва заедно с професионалния път на актьора.
Младото поколение артисти е свежата вода, задвижваща витлата на театралното изкуство и за тях следва да се говори повече, но нека обърна поглед към светлата страна на нещата. В края на март Съюзът на артистите в България ще връчи ежегодните награди "Икар", а номинациите вече са ясни.
Една от най-вълнуващите категории е тази за дебют, тъй като тя е възможност, която се дава веднъж в живота заради нейната специфичност, за която, сигурна съм, се сещате сами.
Една от дебютантките тази година е Боряна Бабанова - актриса в Драматичен театър-Ловеч, чиято роля в спектакъла "В полите на Витоша" под режисурата на Крис Шарков се оказва "виновника" за възможната награда "Икар".
Бабанова иска да стане актриса още от 9-годишна. Зад появата на желанието ѝ стои испански сериал, а споменът остава забавно намигване, за което до ден днешен актрисата разказва със смях. Родителите ѝ я записват в школата на Велислава Арнаудова и така пътят на Боряна към театралната сцена започва.
Следващата спирка е НАТФИЗ, където завършва през 2020 г. в класа на Стефан Данаилов - период от живота ѝ, който остава незабравим. Приятните случвания за Боряна обаче не спират до тук, тъй като директорът на ловешкия театър - Биляна Петрова, я кани да се присъедини към трупата.
И ето как актрисата започва да изпълнява своето призвание на професионалната театрална сцена, за да стигнем до днес и ролята ѝ на Мила в пиесата на Пейо Яворов "В полите на Витоша".
Пред какви предизвикателства се изправя Боряна, докато прониква в образа на младата жена, и защо трябва да дойдете и да гледате спектакъла на 11 март от 19 ч. в Театрална работилница "Сфумато", вижте следващите редове:
Боряна Бабанова (Снимка: Драгомир Димчев)
- Как протече работата по изграждането на образа на Мила? С какви трудности се сблъка и успя ли да откриеш общи черти с героинята?
- Няма да лъжа - не ми беше лесно. Трябваше да извадя много от себе си, за да стигна до нея.
Крис Шарков ме водеше смело. Благодарна съм за вярата му. Надявам се да съм успяла. Смятам, че с Мила си приличаме по жертвоготовността и ината.
Боряна Бабанова в спектакъла "В полите на Витоша" на режисьора Крис Шарков (Снимка: Драгомир Димчев)
- Номинацията за дебют може да се случи веднъж в живота на актьорите. Какво беше усещането ти, когато разбра за нея?
- Разбира се, зарадвах се. Абсолютно откровено, не съм очаквала изобщо, че това може да се случи. Благодаря на Съюз на артистите в България.
Боряна Бабанова в спектакъла "В полите на Витоша" на режисьора Крис Шарков (Снимка: Драгомир Димчев)
- Кой за теб е основният проблем в пиесата "В полите на Витоша", с който режисьорът Крис Шарков иска да привлече вниманието на публиката?
- Смятам, че основният проблем е усещането да си винаги наблюдаван, манипулиран, чувствителността от това какво ще кажат другите и как то определя начина ти на съществуване. В този смисъл пиесата е изключително актуална и мисля, че винаги ще бъде, защото влиянието на медиите и интереса ни от мнението на другите за нас никога няма да изчезне.
Ще си позволя да цитирам героинята Амели в пиесата - това ще каже достатъчно: "Но когато убиват в чужбина, убиват, сякаш, с игла от злато, а не с дърварската секира, както тук в полите на Витоша".
- Образът на Мила съществува ли все още според теб в съвременния живот?
- Разбира се. Тя носи качествата на всяко влюбено момиче. Единствената разлика е в това, че Мила е доста по-смела в любовта си.
Боряна Бабанова в спектакъла "В полите на Витоша" на режисьора Крис Шарков (Снимка: Драгомир Димчев)
- Защо зрителите трябва да дойдат и да гледат "В полите на Витоша" на 11 март?
- Това е пиеса, в която всеки, малко или много, ще се припознае, дали в герой или в ситуация, няма значение.
Според мен представлението е огледало на случващото се преди, сега и в бъдеще. И както казва Христо Христофоров в пиесата: "И една материална култура не служи за нищо, щом не е условие за реализирането на духовни цели".
Интервю на Маргарита КАПИТАНСКА
Билетите са в продажба на касата на Театрална работилница "Сфумато" и онлайн в сайта на театъра.