ЖИВОТЪТ НА ГЕНИИТЕ
Гениални умове, обсебени от хазарта
Рене Декарт е считан за един от първите му теоретици
Автор : / 6578 Прочита 1 Коментара
Още от древността хазартът, под различни форми, бил любопитно занимание за много хора. Сред любителите му имало както богати лентяи, така и хора от простолюдието; както прости и алчни хора, така и гениални умове. Хазартът бележи истински разцвет през 18-и и 19-и век.
В плен на хазартната страст попаднали емблематични личности на епохата.
Както е известно, философът Рене Декарт обичал да се хвали, че е победил на карти знаменития математик Блез Паскал, считан за един от създателите на рулетката.
Портрет на Рене Декарт, 1648 г. Худ. Фр. Халс
Рене Декарт пък е един от първите теоретици на хазартните игри. Неговата широка култура по математика, психология и физиология - по-точно наблюденията му върху човешките рефлекси, го насочило към изучаването на хазарта като любопитен тест. Ученият бил постоянен клиент на игралните домове и практически почти винаги печелел. Любимата му игра била бакарата.
Знаете ли, че през 18-и и 19-и век да не играеш на карти било даже малко странно - картоиграчеството се приемало за нещо нормално във всяко почтено общество. Играта на карти е описана в множество литературни произведения от онова време.
Портрет на Пушкин, 1827 г. Худ. О. Кипренски
Авторът на "Дама Пика" - Пушкин обожавал да играе на бридж. Горещата му творческа натура буквално се опиянявала от тази страст, а когато губел, емоциите му стигали до "точката на кипене".
В полицейски списък на най-големите играчи на карти в Русия от 1829 г., Александър Сергеевич Пушкин бил записан под номер 36, със забележката, че е "известен на цяла Москва банкер"?...
След смъртта си името на поета останало и в други списъци - с дълговете му от игра на карти. Пушкин нямал особени успехи в картоиграчеството, но до края на дните си не могъл да се откаже от него.
Портрет на Достоевски, 1872 г. Худ. В. Перов
Не бил късметлия в играта и Фьодор Достоевски. Този велик руски писател, признат за гений на света, се увличал от покера и рулетката. Веднъж загубил толкова голяма сума в игрален дом във Висбаден, че се наложило да сключи договор с едно издателство, за да погаси дълга си чрез него.
Всъщност, именно така се появява в световната литература романът му "Игра". А наред със собствените си пари, които изгубил тогава, Достоевски проиграл и пари на любимата си - Полина Суслова. Ситуацията била доста неловка, но пък в резултат, ето на - появил се световен роман.
По хазарта се увличали и други руснаци - майстори на перото, като Иван Андреевич Крилов, Лев Толстой, Сергей Есенин, Николай Некрасов и мн. др. Очевидно и на гениите нищо човешко не им е чуждо.
Еми МАРИЯНСКА