СВЕТОВНА ЛИТЕРАТУРНА КЛАСИКА
"Панаир на суетата" - универсалната диагноза на елитите
160 години от смъртта на Уилям Такъри
Автор : / 6713 Прочита 0 Коментара

Няма културен човек, който да не е чел романа на Уилям Такъри "Панаир на суетата". Това заглавие отдавна се е превърнало в нарицателно за нравствен упадък и размисъл за цената, която човек плаща в старанието си да се издигне на всяка цена. Един критик много точно отбелязва, че това заглавие, а и други заглавия на творби на Такъри, като "Книга за снобите", "с увидителна точност дефинират диагнозата на елита в развитите общества, като разкриват фалша, с който привилегированите прикриват своята истинска същност".
Уилям Мейкпийс Такъри (др. прев. Текери) умира на 24 декември преди 160 години, а творбите му звучат все така актуално, въпреки отдалечеността ни от времето, което те визират.
Уилям Такъри (1811-1863), Снимка: Getty Images
Писателят е роден на 18 юли 1811 година в Калкута, в семейството на високопоставен чиновник от Ост-Индийска компания. На 6-годишна възраст бил изпратен на обучение в Лондон. В продължение на шест години учи в Чартърхаус-скул. След смъртта на бащата, майка му също се премества в Лондон и там се омъжва повторно.
Такъри следва в Тринити-колидж на университета Кеймбридж. Още от дете обичал да рисува и мнозина смятали, че ще стане художник. В студентските си години водел бохемски живот и голяма част от времето си прекарвал в игра на карти и с веселяшки компании. Имал невероятно чувство за хумор, което ще се прояви и в писателската му дейност. Поради този си начин на живот Такъри се прощава с университета почти напълно разорен - проиграва голяма част от състоянието си.
Уилям Такъри (1811-1863), Снимка: Getty Images
За да се спаси от финансовата криза, започва да рисува и да продава творбите си. Пробва се както в графиката, така и в живописта. И е добър - по-късно сам ще илюстрира книгите си.
През 1836 година се жени за Изабела Шу. Тя е жената, която го насочва към литературата. Уилям Такъри започва да пише кратки разкази под псевдоним, които публикува в периодични издания. Създава цикъл литературни пародии "Романи за прочути автори", в който демонстрира изискан вкус и забележителна стилистика. Трябва да се отбележи също, че противно на впечатлението, което създавал по време на студентските си години, като по-зрял и типичен викторианец, Такъри бил направо строг моралист.
Портрет на писателя, изработен през 1879 г. / Снимка: Getty Images
След като става баща на три дъщери, писателят се изправя пред голям проблем - съпругата му развила все по-непоносимо за съжителството им душевно заболяване. Съпрузите се разделят и Такъри се връща към стария си начин на живот. Междувременно една от дъщерите му умира, а другите две остават под попечителството на майка си, която сключила брак с друг мъж. Такъри не можел да понесе това и прави всичко възможжно да се сдобие със собствен дом, за да прибере дъщерите си при себе си.
Работи неуморно. Сред многото му творби откриваме и пет "различни" книги, като "Пръстен и роза", в които виждаме един "друг" Такъри, по-романтичен и нежен. Пишел също така стихове и балади, четял лекции в Англия и Америка, редактирал списания, издал серия очерци.
Писателят Уилям Такъри, ок. 1850 г. / Снимка: Getty Images
Славата и материалното благополучие идват още с първите публикувани части на "Панаир на суетата". В него Такъри представя Викторианска Англия от периода, в който обществото за първи път усеща прилива на богатства от колониите и в страната се формира заможна средна класа, която неистово желае да се сближи с аристокрацията.
Походът на главната героиня Ребека Шарп, или иначе казано - Беки към върховете на обществото започва от бедна гувернантка. В Лондон девойката тайно се омъжва за наследник на значително богатство, преминава през много премеждия, ражда момиченце, но сериозните проблеми в един момент започват да я затрупват по такъв начин, че тя може да ги реши само с помощта на могъщ покровител. Чрез него Беки ще реализира мечтите си, но каква ще е цената?!?
Британското общество в 19 век е безпощадно към слабите. На върха са онези, които са успели да овладеят всички модели на лицемерието, егоизма и моралната нечистоплътност.
Героинята на Такъри е красива, забавна, страстна и пресметлива. Този завладяващ образ ще се появи и на екрана - за първи път с лицето на американската филмова звезда Рийз Уидърспун. Първият филм "Панаир на суетата" на Мира Наир е копродукция на Великобритания и САЩ. След него се появяват още няколко екранизации.
Романът на Такъри "Панаир на суетата" е безпощадна сатира за нравите в английското общество. Както вече споменахме, първоначално романът излиза на части и в цялост е публикуван през 1848 година. Именно този роман утвърждава Такъри като писател и той става желана знаменитост дори в средите на онези, които осмива и заклеймява. Често сравняват Такъри с Чарлз Дикенс.

Британски хумор, една крава и трима актьори в 12 роли на премиерата на "Джийвс и Устър в Пределно неясно"
Самият писател познава така добре света на суетата, защото общувал предимно с хора от висшите кръгове и проследявал съдбите и кариерното израстване на много издигнали се хора. Той чудесно изобразява техните истории и в "Книга за снобите". Веднъж казва, че "има око за снобите". А друг път прави следната характеристика: "Британецът има свойството с различни средства да се добира до по-високо обществено положение".
Любопитното е, че макар Такъри да намира това за черта от народопсихологията на сънародниците си, то интересът към романите му по света красноречиво доказва, че тя е "универсална" черта на една определена прослойка от обществата в много държави.
Уилям Такъри не познава добре бита на останалите социални групи от по-низшите слоеве, и те са слабо застъпени в романите му, но затова пък е блестящ в обрисовката на висшето общество.
Много критици отбелязват драматургичния похват в романите на Такъри. Той умее така увлекателно да разказва истории, че читателят сякаш седи до автора и двамата заедно набюдават развитието на действието, като правят констатации за ставащото, почти като зрители на театрална сцена. Така Такъри превръща читателите си в свои събеседници, с които сякаш обсъжда ставащото, без да им натрапва своето мнение. Този много интересен похват го прави разпознаваем и желан писател за много хора по света.
До смъртта си Такъри не се отказва и от рисуването. Запазени са около две хиляди негови рисунки, от които едва 400 са публикувани в списание "Punch". Именно в това списание Такъри за пръв път публикува с истинското си име части от романа си "Панаир на суетата".
Знаменитият писател умира на 24 декември 1863 г. в Лондон на 52-годишна възраст, докато работи над последния си роман "Дени Дювал", който не успява да завърши.
Уилям Такъри - мисли
Най-големият комплимент за една жена е презрението, което получава от собствения си пол
Хората мразят, както и обичат - без причина.
Смелостта никога не излиза от мода.
Уилям Такъри (1811-1863), Снимка: Getty Images
Умният и грозен мъж има успех с жените от време на време, но красивият глупак е неустоим.
Запомнете, толкова е лесно да се венчаеш за богата жена, колкото и за беден мъж.
Злият човек е като мръсния прозорец - никога не позволява на светлината да премине.
Когато силата на една лъжа се изчерпи, човек трябва да изкове друга, за да я измести; и така числото на лъжите, които сме пуснали в движение се увеличава и опасността да ни заловят се увеличава всеки ден.
Невъзможно е, в състоянието на нашето общество, да не бъдеш понякога сноб.
Еми МАРИЯНСКА